Wil Langenberg: "Dit is Ajax en Umbro Sponsorvrienden door Tijn Middendorp foto's Louis van de Vuurst Al lang kan niets meer worden georganiseerd zonder de financiële steun van sponsors. Met name in de sport is van hoog tot laag de commercie doorgedrongen als iets onontbeerlijks. Daarbij kan de vraag worden gesteld, waar dit allemaal toe zal leiden. Hoe groot wordt de invloed van de commercie op de sport? Zijn de grenzen bereikt? Of ligt er nog terrein braak? Onder de Ajax-sponsors wordt daar verschillend over gedacht. In deze derde aflevering komt Umbro, de kledingsponsor van Ajax, aan het woord in de persoon van Wil Langenberg, direkteur van Teamsport BV. Teamsport is een handelsonderneming in Ouderkerk aan de Amstel, die de licentie heeft gekregen van het Engelse Umbro International om ten met het Umbro-logo in Nederland en België te distrubueren. Hoe is het allemaal begonnen? "Voorheen hadden we een aantal sportwinkels onder de naam Sportsworld, in feite niets bijzonders. In 1986 konden wij de licentie-overname krijgen van het Umbro-merk. Toen is Teamsport BV opgericht en zijn wij heel voorzichtig beeénnén met de verkoop in Nederland replicaprodukten van bekende buitenlandse clubs, zoals Manchester United, Arsenal, Inter en Milan. Een aantal van die clubs werd toen al bevoorraad door Umbro International. Dat was het begin. Vervolgens deed de gelegenheid zich voor, na het afscheid van Kappa, de aankleding van Ajax op ons te nemen. Dat hebben we met alle liefde en vreugde gedaan." Ging het zo eenvoudig? "Inderdaad. Het contact kwam heel simpel tot stand. Iedereen was er van op de hoogte dat het contract tussen Ajax en Kappa j^afliep, dusnam ik snel het initiatief om Ajax te benaderen. Ajax is een club die zich niet altijd met het normale wil meten en men zei: "Ja, dat lijkt ons wel wat", hoewel /de naam Umbro in Nederland nagenoeg onbekend was. Maar het was fris en het was weer eens wat anders. Alleen in Engeland was Umbro sterk aanwezig. Vanaf onze verbintenis met Ajax, in het seizoen 1989-1990, is de naam Umbro in Nederland zeer bekend geworden." Is dat in cijfers uit te drukken? "Sinds wij met Ajax zijn begonnen, is de omzet van ons bedrijf verzestigvoudigd! Dat is grotendeels aan Ajax te danken. We zijn daarmee één van de toonaangevende sportmerken in Nederland geworden, zeker op voetbalgebied. Ons contract met Ajax loopt tot juni 1999 en als het allemaal verder gaat zoals nu, is het einde nog lang niet in zicht." Wat is Umbro eigenlijk? "Umbro is een handelsnaam, die produkten op sportgebied ontwikkelt en die in verschillende landen probeert af te zetten, ook in Nederland. Om een zo groot 32 AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 32