acht en veertien jaar, opgezet door MW- trainer Sef Vergoossen en vakblad De Voetbaltrainer, met stimulering van het jeugdvoetbal als doel. Iedere eredivisieclub heeft een speler uitgevaardigd, die bij verschillende amateurclubs de techniek van de regionale jeugd bijvijlt. Bij Ajax viel de keuze op Van den Brom. "Louis van Gaal dacht dat ik er wel geschikt voor was en vroeg of ik er wat voor voelde om mee te doen. Daar hoefde ik niet lang over na te denken. Ik zie het ook absoluut niet als een verplichting, vind het heerlijk om te doen. Bij Ajax heb ik me eerlijk gezegd nog niet echt in de jeugdopleiding verdiept. Maar die tijd zal zeker komen, want dichter bij de bron van zo veel talent kan ik niet komen. Het is interessant om te zien hoe de jeugdopleiding bij Ajax zich blijft ontwikkelen. Vroeger lieten ze die jochies tot een bepaalde leeftijd gewoon lekker pielen met een bal, later is er een vaste speelwijze van het eerste elftal tot de jongste jeugd doorgevoerd. En tegenwoordig wordt alles tot in de verste details geregeld en bijgehouden. Alle gegevens van de spelertjes gaan in de computer, ze hebben een diëtiste, krijgen aerobic-les, noem maar op. Je kunt je inderdaad afvragen of het allemaal langzamerhand niet iets te wetenschappelijk wordt benaderd. Maar de resultaten zijn er naar, de jeugdopleiding van Ajax dient overal als voorbeeld. Als je hier op de dag voor een Europa Cup wedstrijd van Ajax rondloopt, kun je er vergif op innemen dat er trainers van de komende tegenstander lopen te neuzen. We hebben bij Ajax constant buitenlandse trainers op bezoek. Omdat iedereen wil weten hoe het nou komt, dat Ajax ieder jaar weer nieuwe talenten voortbrengt. Dat is een groot compliment voor het hele jeugdapparaat." Dagdromen "In het begin keek ik m'n ogen uit vanwege alle extra's die hier rondom het voetbal plaatsvinden. Neem de team-building. We gaan vaak met de selectie een middagje de hort op. Golfen, vissen, een concert van René Froger, de inmiddels befaamde puzzelrit, dat zijn allemaal dingen die de sfeer en uiteindelijk dus ook het resultaat bevorderen. Of neem de medische begeleiding. Je wordt getest op alles wat er maar te testen valt. De conditie, de ogen, de vetpercentages, alles wordt om de zoveel tijd gemeten en geregistreerd. Dat zijn allemaal kleine dingetjes, waaraan je merkt hoe professioneel er bij Ajax wordt gewerkt. De jongens uit de eigen opleiding zijn in die hele cultuur opgegroeid, maar ik kwam een hoop nieuwe dingen tegen. Af en toe dagdroom ik daar een beetje over. Dan vraag ik me af, hoe het me zou zijn vergaan als ik ook mijn jeugdopleiding bij Ajax had gehad. Want het is nogal een verschil. Tot m'n zeventiende trainde ik slechts één keer per week, pas daarna is het serieus begonnen. Aan de andere kant, nog geen jaar later kwam ik in de eerste divisie terecht. Daar leer je heel snel bij, dat is een bikkelharde strijd. En via de eredivisie en het Europa Cup-voetbal met Vitesse ben ik langzaam toegegroeid naar het niveau, waaraan ik mijn transfer naar Ajax heb te danken. Tsja, ieder komt er op zijn eigen manier. Voor mij is het nu zaak om er voor te zorgen, dat ik voor Ajax net zo veel ga betekenen als ik voor Vitesse heb kunnen doen. Dan ben ik weer een treetje hoger. En dan klopt het allemaal weer." AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 30