De eerste negentien competitiewedstrijden hield Van den Brom zijn hoofd met opvallend gemak boven water. Op de zwarte zondag van 6 februari '94 echter, tijdens de kansloze 4-1 nederlaag bij PSV, ging hij kopje onder. Niet zonder gevolgen. Nadat Tarik Oulida de honneurs in het centrum naar mijn zin. Dat zeg ik niet om te slijmen, dat is gewoon een feit. En ook als reserve maak je onderdeel uit van het succesteam Ajax, dat is me ook heel veel waard. Je maakt prachtige dingen mee, die je bij geen enkele andere club in Nederland zou meemaken. Aan de andere kant baal ik er verschrikkelijk van dat ik lang niet altijd een wezenlijk aandeel in het veld aan dat succes kan hebben. Ook als ik op de bank zit, heb ik heel wisselende emoties. Ik meen echt, dat ik soms puur zit te genieten van het spel van Ajax. Ik ben ook heel blij met ieder doelpunt. Maar zodra de tweede wissel wordt ingebracht, en ik ben dat niet, dan knapt er iets in me. Je weet dat je dan niet meer scherp hoeft te blijven voor een eventuele invalbeurt, je zakt onderuit op de bank. Die momenten doen weer heel veel pijn. Maf eigenlijk, nu we het er zo over hebben, die verschillende emoties in een heel korte tijd. Typisch voetbal, zullen we maar zeggen." Zijn plannen voor de nabije toekomst heef hij helder uitgekristalliseerd. Een vaste basisplaats bij Ajax, daar is het John van den Brom de komende tijd allemaal om te doen. En daarna? "Af en toe flitst de tijd, die me na het voetballen staat te wachten, door mijn hoofd. Ik kom nu op een leeftijd dat je over dat soort dingen begint na te denken. Maar eigenlijk doe ik dat liever niet. M'n huidige beroep is veel te mooi om me daar nu al druk over te maken. Waarbij je het woordje 'beroep' tussen aanhalingstekens kunt zetten. Want ik zie het meer als iets, wat je met liefde en plezier doet, waar je je werk van hebt kunnen maken. Ik ben nu al vrij veel bezig met jeugdvoetbal, tijdens vakanties geef ik her en der gasttrainingen. Vind ik machtig mooi, werken met die jonge apies. Bij Vitesse heb ik de B-junioren getraind en ik ben in het bezit van het diploma oefenmeester 1. Misschien ga ik daar in de toekomst wel mee aan de slag." Naast zijn gastoptredens in den lande is Van den Brom verbonden aan het vorig jaar opgestarte 'Goalmasters-project'. Een voetballeerplan voor spelertjes tussen de is ongrijpbaar, is voor buitenstaanders vaak afhankelijk van twee of drie ballen in het begin van de wedstrijd. Daar baseren ze hun oordeel op of je in vorm bent of niet. Ik vind het moeilijk. Laatst zei Frank Rijkaard nog tegen me, dat hij er bij zichzelf van te voren geen peil op kan trekken of hij goed gaat spelen of niet. Als een jongen met zo veel ervaring dat al zegt... Zelfvertrouwen is een iets beter, herkenbaar begrip. Als ik zelfvertrouwen heb zie je me acties maken en veel praten in het veld. Zodra dat flink afneemt, kun je er van uitgaan dat er iets niet helemaal goed zit bij mij." van de defensie tijdelijk had waargenomen werd Frank Rijkaard naar de stek van Van den Brom overgeheveld. Tot op de dag van vandaag. En voor de toekomst lijkt Clarence Seedorf een optie op het shirtnummer 4 te hebben genomen. Seedorf, die in zijn ontwikkeling dit seizoen van de boemeltrein is overgestapt in de TGV. Reden voor Van den Brom het vizier op een andere positie te richten. In de schaduw van de spitsen, daar waar hij bij Vitesse zeven jaar lang een gemiddelde van één doelpunt per drie wedstrijden draaide. Terug naar zijn roots. "Daar heb ik dit seizoen in het tweede vaak gespeeld en dat gaat prima, moet ik zeggen. Tuurlijk, het is misschien wel de zwaarst bezette positie bij Ajax, maar ik heb bij Vitesse bewezen wat mijn waarde op die plek kan zijn. En ik ben ervan overtuigd, dat ik het ook bij Ajax aan kan. Ik heb inmiddels ook een paar keer als rechtshalf gespeeld, dat is bij Ajax een positie waar veel wordt gewisseld. Daarom wil ik 'ns kijken of ik daar een beetje uit de voeten kan. Maar de plek achter de spitsen blijft, denk ik, de prettigste positie die je hier kunt spelen. Door het aanvallende spel van Ajax ben je veel betrokken bij offensieve acties, dat is heerlijk voetballen. Ook in het tweede. Er loopt hier zo veel kwaliteit rond, in feite beschikt Ajax over twee eredivisie-waardige elftallen. Het klinkt raar, maar zolang je niet in aanmerking komt voor een basisplaats moet je blij zijn met het tweede team. Je wilt uiteindelijk toch voetballen en dat gebeurt daar op een behoorlijk niveau. Natuurlijk ben ik hier gekomen om te slagen, ik zal er ook alles aan doen om dat te bewerkstelligen. Alles kan heel snel veranderen. Leer mij de voetballerij kennen..." Gasttrainingen Zijn blijmoedige verhaal komt bijna bedrieglijk over. Volgens de ongeschreven wetten der voetballerij hoort een reservespeler zijn frustraties op de trainer te botvieren. Hij behoort te mokken, te morren, het liefst met modder te gooien. Hoe anders verwerkt John van den Brom zijn (voorlopige) rol op het tweede plan. Nog iedere dag stapt de onverbeterlijke positivo fluitend door het voetballeven. Intussen vervaarlijk loerend op zijn kans. Die ongetwijfeld komt, daar is hij heilig en oprecht van overtuigd. "Vaak is het heel tegenstrijdig" klinkt het opeens zuchtend. "Ik heb het bij Ajax vanaf de eerste dag AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 29