an Vossen "Oké, ik doe het, maar dan doe ik het voor hem"". "Voor een ander zou het misschien niks voorstellen, maar ik raakte er, toen ik het zag, ontzettend ontroerd door. Ik wist, daar boven in m'n eentje op bed op die hotelkamer, even niet wat ik moest doen. Ik ben naar beneden gegaan en kwam op de trap Graeme Rutjes tegen. Ik heb zo genoten van je ouders, zei hij. Zó echt. Je vader met die kromme sigaret, die gevulde koek op tafel. Hij zegt, dat is het gewoon". "Ik vatte dat op als een compliment. Wederzijdse trots was het, ja. Dat zij het voor mij deden, zegt al heel wat. Ik ben gewoon ontzettend blij dat ik ze alletwee nog heb. Dat ik ze op een bepaalde manier allebei nog een plezier kan doen. Vroeger zijn ze niet zo heel veel gewend geweest. Als ze nu iets bijzonders meemaken, maakt dat meteen ontzettend veel indruk op ze. Dan zijn ze er een week van over hun toeren. Het geeft aan onder welke omstandigheden ze altijd hebben geleefd". In de kerkbank "Het is zo moeilijk je in andermans leven te verplaatsen. Mijn ouders leidden een leven zonder pretenties, maar ze waren erg gelukkig. Dat denk ik wel. Ze haalden het geluk uit wat ze hadden: de opvoeding en de verantwoordelijkheid voor zestien kinderen. Iets anders kenden ze gewoon niet. Wat was er nou anders? Niks toch?. Op zondag met z'n allen naar de kerk, met z'n achttienen in zo'n kerkbank. Die grote groep bij elkaar in de kerk, in de gereformeerde kerk van Zierikzee; dat was de droom van mijn vader. In het weekeinde het hele gezin bij elkaar, daar hechtte hij veel waarde aan. 's-Zaterdags en 's-zondags, voor de rest van de week was iedereen natuurlijk spoorloos. Maar ja, steeds zag hij er eentje afvallen, die niet meer kwam. Dat heeft hem ongelooflijk veel pijn gedaan. Maar het is bij hem nooit omgeslagen in woede. Hij zei er wel eens wat van, maar hij zeurde nooit door tot in het oneindige. Dat vond ik ontzettend knap. Hij is er altijd vrij rustig onder gebleven. Maar geloof mij dat hij van binnen heel veel moet hebben meegemaakt". "Hij accepteerde het, als een vorm van overmacht. Zestien kinderen. Op een AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994 gegeven moment houd je zoiets niet meer natuurlijk. De één wil dit, de ander wil dat. Zondag, ja, iedereen gaat wat leuks doen op zondag. En wij zaten binnen met die grote groep. In de kamer en in de kerk, twee keer, eerst 's morgens en 's avonds nog een keer. Je verzon om beurten wel eens wat. Dan was de één ziek, dan was de ander weer eens ziek. Ik was bij voorbeeld altijd 's avonds ziek, want ik wilde Studio Sport zien. Zo leefden we toen. Ik hoor die jonge jongens die nu opkomen wel eens praten en dan denk ik: Tja, wat ik er niet voor heb moeten doen om op dat veld te komen. Het was een heel gepuzzel". "Als ik, met de jeugd van Zierikzee, op zondag een toernooi moest spelen in Brabant, dan ging ik op zaterdagavond al bij mijn oudere broer in Bruinlsse slapen. Hij had geen kinderen, maar ik ging daar dan wel zogenaamd oppassen. Ik bleef slapen en dan kwamen ze me van de club de volgende morgen om negen uur met een busje ophalen. Mijn broer woonde vrij afgelegen. Ik zei tegen de jongens, pik me maar op bij de snelweg, dat is voor jullie makkelijker. Ik moest dan 's morgens in alle vroegte echt vier, vijf kilometer lopen om op de afgesproken plek te komen. Over een grote asfaltweg, ik vergeet het nooit. In het begin liep ik helemaal rond. De tweede keer zag ik gelukkig een binnenweggetje, ik dacht, ik ga hier maar eens in, het bleek gewoon de helft korter. En 's avonds moest ik dan weer terug". "Het was zo'n gelazer steeds. Waarom mogen we dit niet en waarom mogen we dat niet? Maar nu kan ik de waardering er wel voor opbrengen hoe het allemaal is gegaan. Uiteindelijk heeft het respect het gewonnen. Omdat ik nu weet hoe moeilijk het is om kinderen op te voeden. Greet en ik hebben er twee, mijn ouders zestien. "Zo'n groot gezin, mijn vader en moeder kunnen er nooit bewust naar hebben gestreefd. Maar ja, zonder voorbehoedsmiddelen, van het één kwam het ander natuurlijk. Nu zitten ze weer met z'n tweeën in de kerkbank. Mijn vader gaat 's ochtends, en 's avonds gaan ze met z'n tweeën. Ze zitten nu ook weer met z'n tweeën in het grote huis waar we eens met z'n achttienen hebben gewoond. Ik ben wel eens thuis en dan begint mijn vader 15

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 15