nederlaag toe. Ronald de Boer, die een combinatie aanging met Patrick Kluivert, maakte Ajax' eerste goal en even later zette Jari Litmanen een aanval op met Mare Overmars, die zijn tegenstander Nava voorbijsnelde, voorzette, en de initiator van de aanval, Jari Litmanen knap zag scoren. Ajax won niet alleen met 2-0, maar speelde bovendien een prima wedstrijd, waarin de concentratie en het geduld dat het elftal opbracht opvallend was. Het door vele blessures getroffen Milan (desondanks wel beschikkend over grote namen als Baresi, Maldini, Donadoni, Gullit en Savicevic), stelde daar weinig tegenover en kreeg geen enkele kans om te scoren. Terecht wond Louis van Gaal zich op over de houding van sommige critici ten aanzien van de prestatie van Ajax. "Zo gaat het altijd. Tegen Genoa was de tegenstander vóór de wedstrijd een topper en na onze winst een middenmoter. Tegen Torino hoorde ik hetzelfde verhaal. Maar als wij met een verzwakt team, overigens op dat moment terecht, van Parma verliezen zijn de Italianen een topploeg en moet Ajax zijn spelsysteem nodig herzien. Want dat kan dan plotseling internationaal niet meer. En nu wij gewoon beter waren dan Milan ligt dat niet aan ons maar aan de tegenstander. Zo doen we het nooit goed". Veel tijd om lang na te genieten was er niet, want een paar dagen later stond op de zaterdag het "avondje NAC" op het programma. Helaas was Pluvius spelbreker want hij stortte in korte tijd zoveel water op Bredase veld dat het zelfs voor scheidsrechter Uilenberg te snel ging. Die kwam een uur voor de wedstrijd aanzetten, verbaasde zich over het ongeduld van publiek en spelers of het veld nu wel of niet bespeelbaar was, moest de grasmat afkeuren zodat iedereen weer naar huis kon. Normaal gesproken zou zo'n wedstrijd naar de zondag verhuizen, omdat de weersvooruitzichten goed waren. Zo soepel gaat dat evenwel niet. Inderdaad, de burgemeester... En zo blijft de competitie zo scheef als een krab lopen. Wedstrijdritme Gelukkig ging de midweekse wedstrijd (21 september) tegen Roda JC wel door. In sporten: honkbal, basketbal en ijshockey, die hier weer minder populair zijn". De bondscoach zag een doelpuntrijke wedstrijd en een zeer vroege rode kaart aan Vitesse-zijde. Frank de Boer, Patrick Kluivert op aangeven van Michael Reiziger die zich helemaal thuisvoelt op de rechtsachterpositie, en Finidi George brachten Ajax op 3-0. Na rust kogelde Frank Rijkaard 4-0 binnen en pikte Peter van Vossen zijn goaltje mee (5-0). Op de vraag hoe Milutinovic de wedstrijd vond antwoordde de Amerikaanse bondscoach: "De wedstrijd zelf viel mij wat tegen, maar ik heb genoten van het publiek en de hele entourage. Prachtig." Champions League Over entourage gesproken. Op 14 september deden zich in het Olympisch Stadion Italiaanse toestanden voor, toen de Europese bekerhouder Milan op bezoek kwam voor de eerste ontmoeting tegen Ajax in de Champions League, het Europese paradepaard waar onze ploeg in ieder geval zes wedstrijden gaat spelen De knappe gelijkmaker van Jari Litmanen tegen AEK Athene is onderweg naar het Griekse net. In Athene speelde Ajax een zeer gecontroleerde wedstrijd en kwam met beide punten terug naar Amsterdam. tegen, naast Milan, ook Casino Salzburg en AEK Athene. "Zeer lucratief', legt Arie van Eijden elders in dit Magazine uit. "En zeer bewerkelijk, zeker bij de eerste wedstrijd, waar alles zeer stipt moet verlopen, maar waar de sport natuurlijk de overhand houdt boven de commercie." Het schema is bekend. Tot en met december dit jaar worden de poule wedstrijden gespeeld en is het zaak op een van de eerste twee plaatsen te eindigen. Lukt dat, dan plaatst Ajax zich voor de kwartfinale, waarin het vertrouwde knock out systeem weer wordt gehanteerd. Voor het zover is, moeten er eerst wat hindernissen worden genomen. Het eerste obstakel was Milan, dat zijn laatste Champions League wedstrijd verloor op 26 mei 1993 de finale tegen Olympique Marseille). Onder moeilijke omstandigheden regen en een boterzacht veld- bracht Ajax de Italiaanse kampioen een verdiende AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1994 9

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 9