herbergt de Al ook talenten waarop Ajax hoop mag hebben. In de competitie is de weerstand gering; in het kader van de opleiding nooit een prettig gegeven. Winst is niet het enige oogmerk. Vandaar dat Co Adriaanse blij is met het grote aantal jeugdinternationals in de Al. Maar liefst zes spelers horen bij Oranje onder 18, twee onder 17 en één onder 17 én 18. In de interlands komen ze natuurlijk wel veel tegenstand tegen, en daarvan kunnen ze alleen maar beter worden. Bij de KNVB is het idee ontstaan om ook voor A-junioren een Europa Cup toernooi te organiseren. Ajax is van dat plan zeker gecharmeerd, maar de UEFA moet nog wat tijd gegund worden aan de gedachte te wennen. Een te overwinnen probleem vormt daarbij de schoolverplichtingen. Tijdens de competitie is er geen ruimte voor dergelijke exotische toernooien, en erna volgen vaak de schoolexamens. Een oplossing zou al zijn als de competitie zou worden teruggebracht van 24 naar 22 clubs, maar daar zitten de kwalitatief mindere BVO's niet op te wachten. Voor alle zekerheid is de Al, met trainer Borman, van zins alles te winnen. De A2 had, in tegenstelling tot de Al, wel een goede voorbereiding. Daarentegen ging het in de competitie niet zo goed. Althans, het elftal kwam wat stroef op gang. De eerste wedstrijd, tegen Utrecht uit, werd verdiend verloren (3-0). Tegen Zwolle thuis (2-2) liet de ploeg van Dick de Groot een punt liggen, want de winst lag voor het grijpen. Maar in de derde wedstrijd, Elinkwijk uit, was daar de eerste winst (2-3). De vierde wedstrijd, tegen AFC, werd ruim gewonnen (5-2). En daarmee leek het elftal toch het juiste spoor te pakken te hebben gekregen. Tegen DWS thuis werd het 3-1 voor Ajax. De Groot is niet voor niets op dit team gezet. Met zijn enorme enthousiasme en gedrevenheid moet hij de jongens van zestien aan de P bijschaven. De P staat in TIPS voor Persoonlijkheid, en net als bij de Al ontbreekt het daar in de Al ook aan. De Groot heeft een zeer directe aanpak, De teams van Ajax D1 en Ajax D2 poseren gezamelijk voor de fotograaf tijdens de Open Dag van Ajax. waarin dingen worden geëist in plaats van gevraagd. Bij sommige spelers is nu reeds een verschil zichtbaar in houding en gedrag. Vorig jaar stond er een niet al te opgewekt verhaal in het Ajax Magazine over de instelling van de spelers van de BI, de huidige A2. Het was "een dooie boel". Dat verhaal kwam op het bord te staan voor het begin van deze competitie. De Groot vroeg of men dacht op deze kleurloze manier verder te gaan. Iedereen die De Groot kent, weet dat het hier een retorische vraag betrof. Het roer ging om. Er komt langzamerhand steeds meer leven in de brouwerij. Wat het voetbal zelf betreft zit er individueel een aantal uitschieters bij. En ook in dit team zitten internationals. Vier in Oranje onder 17, om precies te zijn. Opmerkelijkste naam is in ieder geval die van John O'Brien, een Amerikaanse jeugdinternational. Leider Teun Bogaard heeft er een hele klus aan om de regelmatig voorkomende tirades van De Groot voor O'Brien in het Engels te vertalen. De jonge voetballer slaat zich overigens op een opmerkelijk volwassen wijze door deze gecompliceerde situatie heen. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 97