nieuwe managers, twee nieuwe voorzitters en ten slotte een geheel nieuw bestuur. Er werden tussentijds veel spelers gekocht en weer verkocht. Op het laatste liep er een selectie van 32 man rond. Het was een bende. Ik wist niet meer bij wie ik moest zijn als er iets aan de hand was". "Ene Bryan Horton werd de nieuwe trainer. Hij was de opvolger van Peter Reid. Horton kwam van Oxford, uit de tweede divisie, en was een fervent voorstander van dat typische Engelse voetbal. Elke training weer vroeg ik mij af wat ik aan het doen was. Het was voetbal uit de jaren vijftig. Het had niets om het lijf. Steeds weer ging ik er tegenin. Verzette ik me tegen die kerel. Ik had topvoetbal gespeeld, bij Ajax. Ik wist hoe het moest, hij niet". "Van een combinatie over vijf schijven had hij nog nooit gehoord. Ik heb er in dat ene jaar althans niet één gezien. Steeds lag ik met die trainer overhoop. Maar ik weet nu wat ik nooit heb geweten. Een Engelse manager is een autoriteit en wie aan zijn trots komt, brandt z'n vingers. Ik had nog nooit van die man gehoord, hij had nog nooit van mij gehoord. Zijn kennis van het Nederlandse voetbal was nihil. Hij wist niet eens waar Ajax vandaan kwam". "Hij kon mijn bloed wel drinken, nadat ik hem een keer voor de hele spelersgroep belachelijk had gemaakt. Het was halverwege het seizoen toen wij op de training voor het eerst op vrije trappen oefenden. De eerste krulde ik fraai om het muurtje heen, de tweede mislukte faliekant. De bal vloog tien meter hoog over het doel heen. Hij begon toen wat schamper te lachen. Waar de hele groep bij stond, zei hij minachtend: 'Was that you are famous for?'." "Zo zei hij dat. Ik reageerde vervolgens zoals ik ben. Adrem, impulsief. 'Yes', zei ik, 'you are right. But have you ever been famous?'. A1 die spelers lagen in een deuk. De trainer voelde zich meteen als door een adder gebeten. Hij was de beste verdediger in de league geweest, brulde hij, en hij had wel meer dan honderd goals gemaakt. Ik pakte de bal en liep weg en zei: 'Dat is dan leuk, heel leuk, maar ik heb er nooit iets van gelezen'. Hij was zo gekrenkt dat hij een paar weken niet meer tegen me sprak. Les één is dus: provoceer nooit een Engelse manager. Hij vergeeft het je nooit. Ik werd niet meer opgesteld en kon met de jeugd meetrainen". "De tekortkomingen op tactisch gebied in Engeland zijn enorm. Ik begin nu pas te begrijpen waarom de trainers uit Nederland overal in de wereld zo gewild zijn. Het is geen toeval dat de ploegen die in de Premier League in Engeland de dienst uitmaken een manager hebben met veel ervaring met het voetbal op het continent. Kevin Keegan van Newcastle, Glenn Hoddle van Chelsea. Ik had trouwens nooit naar City moeten gaan. Voor ik wegging had ik eigenlijk al mijn twijfels. Ik heb voor het geld gekozen, je doet dat nu eenmaal als je naar het buitenland gaat. Ik had beter op mijn gevoel moeten afgaan. Mijn gevoel bedriegt me nooit". Feyenoord "De oefenwedstrijd die Feyenoord voor het begin van de competitie in Manchester tegen City speelde, was voor mij de druppel. Die middag zijn mijn ogen definitief open gegaan. Feyenoord had tachtig minuten lang de bal. City werd op een geweldige manier overklast. Na afloop heb ik met die jongens van Feyenoord in de kroeg nog een biertje gedronken. Stuk voor stuk staken ze de draak met ons en Van Hanegem was nog geeneens tevreden over de 4-2 overwinning. Het had 8-1 moeten zijn, zei hij. Hij had gelijk. Manchester City stelde niets voor en ik was niet eens goed genoeg om mee te spelen. Terwijl ik met elke club waarvoor ik heb gespeeld - met FC Den Haag, met Roda JC, met Ajax - wel eens van Feyenoord had gewonnen. Ik was blij dat Feyenoord er was. Ik vond het fijn om vóór de wedstrijd bij Van Hanegem en Meijer even mijn hart te luchten. We spraken over voetbal, maar ook over andere dingen. Vorig jaar kerst AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 77