seizoen in het betaalde voetbal. Ik prik dwars door bepaalde zaken en mensen heen. Door spelers, door trainers, door bestuursleden, door sponsors. Natuurlijk. Wie z'n ogen de kost geeft en z'n verstand gebruikt, doorziet alles. Het gebrek aan respect, het gemanipuleer. De eigenaar van Roda JC, Nol Hendriks, vergeleek ik destijds met een circus-directeur. Als de artiest hem niet beviel, trok hij meteen een nieuwe aan". "Als basisspeler heb ik daar in Kerkrade ooit eens iets over gezegd. Het werd me niet in dank afgenomen en moest meteen tol betalen. Terwijl ik het alleen maar had gezegd om in het belang van de club de boel eens wakker te schudden. Ik besefte in die jaren nog onvoldoende dat ik me niet ze kijken helemaal niet naar me om. Een tussenweg is er in mijn geval kennelijk niet". "In de voetballerij heeft alles te maken met persoonlijke meningen. Die zijn belangrijk en vaak doorslaggevend. Als speler ben je enorm afhankelijk. Het is de trainer die je lot bepaalt. Als hij het niet in je ziet zitten ben je volledig op jezelf aangewezen. Op dat soort ogenblikken leer je de mensen eigenlijk pas goed kennen. Dan besef je dat je in een jungle leeft. Want dat is de voetballerij. Het is een cliché, ik weet het, maar het is wel de waarheid". Nol Hendriks Er is veel geld maar geen niveau? "Ik weet waarover ik praat, het is mijn achttiende AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1994 kon veroorloven altijd maar te zeggen wat ik op m'n lever had. Het is me gelukkig nooit gelukt dat helemaal af te leren". "In de voetballerij kun je niet volgens je natuurlijk élan leven. Het is diep triest dat bepaalde machthebbers alles naar hun hand kunnen zetten. Het is nog net geen feodaal systeem, maar het is wel zonde natuurlijk dat het zo moet gaan. De voetballerij kan meedogenloos zijn. Als je mentaal niet sterk bent, handhaaf je je niet. Rechtvaardigheid bestaat niet. Het is alles of niks. Ik zit niet zo in elkaar dat ik alles maar slik wat me wordt voorgezet. Ik voel er evenmin voor om me steeds van links naar rechts heen en weer te laten slingeren. Ik loop liever rechtdoor". Peter Reid Bij Manchester City botste de voetballer ongenadig met z'n superieuren. "Op verzoek van Peter Reid, de manager van City, had de club mij van Ajax gekocht. Maar na zijn ontslag kwamen er twee 73

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 75