Alfons Groenendijk Voetbal is een grote afvalrace Oude Liefde "In de voetballerij kun je niet volgens je natuurlijk élan leven. Het is diep triest dat bepaalde machthebbers alles naar hun hand kunnen zetten. Het is nog net geen feodaal systeem". Oud- Ajacied Alfons Groenendijk is terug in Nederland en laat luid van zich horen. door Youri de Vos Foto's: Louis van de Vuurst Terug in Leiden. Alfons Groenendijk schudt in de Sleutelstad de handen van oude bekenden. In Manchester misschien een tikje heimwee naar de hond gekregen, Fons?, vraagt er iemand. De voetballer bloost. "We hadden de hond hier inderdaad achtergelaten. Het arme beest had dan zes maanden in quarantaine gemoeten. Dat wilden we niet. Voor mijn vrouw heb ik er in Manchester toen wéér een genomen, ook een Golden Retriever. Ja, het is raar gegaan. Wie had nou gedacht dat we binnen veertien maanden weer in Nederland zouden zitten? Nu hebben we twee honden". De Bruine Boon, op een steenworpafstand van het Rapenburg, is een chique eetcafé in de Leidse binnenstad. Wijn, stokbrood, koffie, opiniebladen, studieboeken en een gracieuze bediening. Aan de muren hangt een fraaie collectie uit het Centrum voor Beeldende Kunst, op de stamtafel liggen de kranten. De kersverse Spartaan zegt blij te zijn dat hij weer voetbalt. "Ik ben dertig nu en heb bijna twee jaar niets gepresteerd. Eerst bij Ajax, daarna bij Manchester City. Bij Ajax ben ik een halfjaar uit de roulatie geweest. Een zware enkelblessure en dan weet je hoe het bij een club als Ajax gaat. De rest traint en speelt en staat niet stil. Toen ik fit was, was het januari en stond Michel Kreek op mijn plek. Het seizoen zat er bijna op. Het was een grote klap voor me, buiten het feit dat Van Gaal het totaal niet in mij zag zitten. Ik zeg dat niet uit frustratie. Dat woord ken ik niet. Eerst ik, toen Kreek, nu Davids. De top is nu eenmaal een pyramide. Het is één grote afvalrace". "Ik heb met heel veel mensen gewerkt. Veel verschillende mensen, veel verschillende meningen. Van Cor van der Hart tot Louis van Gaal. Van Pim van de Meent tot Leo Beenhakker. Van Aad Mansveld tot Han Berger. Van Rob Baan tot Leo Steegman. Van Jan Reker tot Lex Schoenmaker. Als je die dan allemaal de revue laat passeren dan kun je wel een paar aardige conclusies trekken. Ze zijn namelijk öf gek van me öf 72 AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 74