Alles wordt door de UEFA scherp in de gaten gehouden en dus is het zaak de organisatie perfect uit te voeren, niet alleen nu, maar ook straks bij de andere wedstrijden voor de Champions League. "Dan weten we echter precies waar we aan toe zijn en is er al veel meer onder controle dan nu bij de eerste wedstrijd. Alles is dan al zo'n beetje op maat gezaagd. Belangrijk is natuurlijk om het meteen goed te doen, want vergeet niet dat wij nu al kijken naar het Europees Kampioenschap 2000, dat Nederland en België samen zo graag willen organiseren. Dit is een gelegenheid om te laten zien dat we de organisatie aankunnen. Bovendien is het erg leuk het allemaal te doen, helemaal omdat UEFA zeer enthousiast was over onze medewerking en het feit dat wij onze zaakjes goed hadden voorbereid." Noem nog eens wat waar je mee te maken kreeg? "Neem de kleding. Daar mag alleen aan de voorzijde tweehonderd vierkante centimeter op staan. Op broek en rug mag niets staan, met als gevolg dat alles opnieuw moest worden gemaakt, want op de trainingspakken staan meer uitingen. Het Ajax-logo mag wèl, maar niet op de rug, alleen op de voorzijde. Ook die schaduwmerkjes op de shirtjes zijn verboden. Het moet een helder shirt zijn, met slechts de naam van ABN/AMRO er op. Hotels moeten worden geregeld, vervoer, auto's met die chauffeurs keurig in het pak zitten en Engels spreken, dertig ballenjongens, gekleed in de Champions League-kledij (pet en pullover), die de vlag van de Champions League volgens protocol van het veld halen. Het moet allemaal perfect en exact op tijd gebeuren. Denk ook aan de ontvangstruimtes waar de UEFA beslag op legt, en vervolgens de vraag waar we onze eigen leden en gasten onderbrengen. Op dat vlak is Ajax een unieke vereniging. Nergens in het buitenland maak je op dit niveau mee, dat zoveel mensen vrijwillig dag en nacht voor onze club in touw zijn. Ook aan die mensen willen wij aandacht geven. Gezien de kwaliteit van het Olympisch Stadion en de problemen waarmee wij worden geconfronteerd, blijkt steeds opnieuw hoe noodzakelijk het nieuwe stadion is. Daar zitten de mensen altijd goed. Het huidige Olympisch Stadion is te divers in kwaliteit en past eigenlijk niet meer in deze tijd voor dit soort grote wedstrijden". "De avond voor de wedstrijd vindt de generale repetitie plaats. Alles moet dan klaar zijn: licht, muziek, ballenjongens met de vlag enzovoort. Op de wedstrijddag komt bij wijze van spreken alleen nog maar de leverancier van de bitterballen en kroketten, meer niet" Arie van Eijden toont zich tevreden met de huidige opzet van de Champions League. Zowel financieel als sportief. Maar is het nu ook leuker dan bij de oorspronkelijke Europa Cup wedstrijden? "Luister, alles heeft z'n charme. Maar de belangen van alle grote topclubs in Europa worden steeds groter. In de afgelopen twee jaar begon de Champions League aan het einde van de competitie vanaf de kwartfinales. Wij zeiden toen al: "Doe dat nu aan het begin van de periode". Want laten we wel reëel zijn: de topclubs hebben allemaal enorme hoge vaste lasten. En als je onverhoopt in de eerste ronde wordt uitgeschakeld heb je wèl een probleem. Nu heb je de zekerheid van drie thuiswedstrijden en drie uitontmoetingen. Financieel zijn de risico's minder. En dat geldt ook voor de televisie-stations in de grote landen, die een belangrijke financiële bijdrage leveren. Zij willen ook graag hun kampioen zoveel mogelijk naar voren halen. Als zo'n club in een vroeg stadium wordt uitgeschakeld, is dat natuurlijk een hard gelag. Financieel ziet het er voor ons natuurlijk zeer aantrekkelijk uit. De startpremie is 2,3 miljoen gulden en daarbij komt een bonus per punt van zes ton. Daar begin je al mee. Vervolgens heb je de recettes van drie thuiswedstrijden. Bij het bereiken van de kwartfinale, van waaraf weer het knock out systeem geldt, volgt wederom een startpremie. En dat gaat zo verder naar halve finale en finale. Daar staan natuurlijk ook gigantische kosten tegenover, want alleen al de inrichting van het Olympisch Stadion houdt niet op bij een half miljoen gulden". "Maar het is een mooie zaak en het is onze eer om het goed te doen. Voor je uitstraling is het perfect. Ajax staat op basis van het in de afgelopen jaren vergaarde puntentotaal ook nog eens als tweede op de lijst van geplaatste clubs. Dat is toch heerlijk, om als tweede geplaatst te staan in Europa? Iets wat we jaren hebben nagestreefd: behoren bij de top vijf van Europa!" Hoe zie je de verdere ontwikkeling van de Champions League? "De sport zal altijd de sport blijven. Afhankelijk van de televisie-exposure zal er wellicht een opwaartse druk in prijzen liggen, maar het zal zich niet allemaal weer verdubbelen. Ik vind het sportief zeker geen achteruitgang. Het is toch heerlijk om in een poule te zitten met AEK Athene, Casino Salzburg en Milan. Ik mis geen spanning. Spanning is er altijd. De nationale competitie is toch ook spannend? Nou, dit is een internationale competitie. Natuurlijk zijn er straks misschien wat minder boeiende ontmoetingen, als de beslissingen in de poule vroegtijdig zijn gevallen. Maar wanneer je tegen de kampioen van Letland loot, heb je dat ook. Dit is gewoon een totale kwaliteitsverbetering, die steeds verder geperfectioneerd zal worden. Het zal ook een verdere uitbreiding van de internationale competitie betekenen. Naast de nationale competitie natuurlijk. Want die zal altijd blijven." Zijn we met de Champions League nog wel baas in eigen huis? "Wij bepalen nog steeds wie er in de bestuurskamer komen. Alleen de ontvangstruimtes zijn op een andere manier gestructureerd. Je moet zien wat je kan doen om het je vaste klanten naar de zin te maken. Dan moet er wat geschoven worden en hier en daar moet men wat slikken. Dat is soms vervelend maar het is wel de realiteit en het is ook een beetje de prijs van de vooruitgang. Maar het blijft uniek dat onze club dit allemaal mag meemaken, uniek dat je er bij bent." AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1994 71

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 73