Arie van we er bij zijn" Champions League door Tijn Middendorp foto's Louis van de Vuurst De Champions League heeft zijn intrede inmiddels ook bij Ajax gedaan en het succes liet niet lang op zich wachten. Het lijkt allemaal zo simpel maar niets is minder waar. De eerste wedstrijd in een reeks van zes poulewedstrijden speelde Ajax tegen Milan. Het publiek genoot van de 2-0 winst en de penningmeester genoot van de bijbehorende inkomsten. Behoorlijke bedragen, met daar tegenover een zeer omvangrijke i en kostbare wedstrijdorganisatie. Deze wordt door de UEFA voorgeschreven in een omvangrijk boekwerk. Daarin staat van minuut tot minuut omschreven waaraan de thuisclub strikt de hand dient te houden. Arie van Eijden, (nog) commercieel direkteur bij Ajax, maar, straks in dienst van de KNVB belast met marketing-zaken ("een unieke uitdaging na zeventien jaar bij Ajax, en een kans die je misschien maar één keer in je leven krijgt") heeft zich daar nauw mee bezig gehouden. "Het is niet te vergelijken met de vroegere situatie", zegt hij twee dagen voor de thuiswedstrijd tegen Milan. "De normale procedure bij Europa Cup-wedstrijden was altijd dat je naar de loting ging. Daar werd je tegenstander bekend, maakte je afspraken met elkaar en vervolgens was er een wedstrijdvoorbereiding, zoals bij elke andere wedstrijd. Alleen de veiligheidseisen zijn bij zo'n gelegenheid altijd strikter. Je hebt meer mensen die over je schouder meekijken. Als je dat vergelijkt met de Champions League, praat je over een totaal andere situatie." Waar ligt het grote verschil? "Het grote verschil is, dat je te maken hebt met andere sponsors dan die van de club. Daar zeg ik eigenlijk weinig, maar meteen ook alles mee. Iedereen weet dat alle deelnemers aan de Champions League te maken hebben met startgelden en premies per winstpunt. Verder mag de thuisspelende club de recettes van de wedstrijd houden. Alles is door de UEFA uit handen genomen. Er worden heel veel zaken van bovenaf geregeld. In feite is de Champions League een televisieprogramma, dat overal in Europa op hetzelfde tijdstip en in grote uniformiteit begint. Een programma, waarbij de sport natuurlijk de hoofdmoot vormt, anders werkt het niet, maar waar wel steeds sprake is van dezelfde sponsors met dezelfde uitstraling. Ze hebben allemaal advertentietijd op de televisie rond de wedstrijd, waardoor het van belang is dat elke wedstrijd precies om 20.30 uur begint. Want voor de aanvang van de wedstrijd worden in Europa van alle sponsors exact dezelfde commercials vertoond. Dat zit in het bedrag dat zij betalen aan het sportmarketing bureau AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 70