situatie tevoorschijn te laten komen. "Ik vond dat ik rustig moest blijven" stelt de voorzitter in een interview korte tijd later in Sport International. "Ik had geen schrikreactie, nee. Ik ben meteen naar beneden gegaan. Daar werd ik opgewacht door de televisie, die even moest wachten. Ik ging bij de scheidsrechter naar binnen, maar argumenten wilde hij niet horen. Toen dacht ik: ik moet het aan het publiek vertellen. In het voorbijgaan heb ik nog even met het NOS-journaal gepraat. Toen in de radiokamer naar het publiek toe. Het kwam wel bij mij op: geen paniek, niet onbeheerst optreden" wist de voorzitter, die daarop met de borst vooruit, het hoofd omhoog en de staaf in zijn handen, de perskamer binnenwandelde om de media te woord te staan. "Ik vond Leo Beenhakker redelijk teneergeslagen. Dat kan ik me ook voorstellen. Die zit in die spanning en dan wordt het door het buitengebeuren afgekapt. De neerslachtigheid kwam pas toen ik naar huis reed. De UEFA-waarnemer zei nog hoe vreselijk hij het vond; 'we zijn zo goed ontvangen, u kunt er niets aan doen, het valt wel mee'. Ik had toen al gezegd dat er twee jaar boven ons hoofd hing, ook tegen de pers. Dat zou ik geen tweede keer meer doen." Van Praag werd met deze uitspraak voorbarigheid verweten. In Voetbal International verklaart hij; "Ik geloof niet dat de tuchtcommisie van de UEFA zich laat leiden door die uitspraak. Stel je voor dat ik had gezegd; o, dit kost één wedstrijdje zonder publiek. Dat zou ook als provocerend uitgelegd kunnen worden." Michael van Praag, zoon van de legendarische Ajax-voorzitter Jaap van Praag, raakte door de strafzaak in Geneve onmiddellijk bekend met en bij de top van de UEFA. "Eerst hoorde ik steeds; 'Goh, ik heb uw vader goed gekend. Zo'n goeie man'. En dan 'vreselijk erg wat er is gebeurd'." Alsof ze zich bij de UEFA schaamden voor de strafmaat die Ajax opgelegd kreeg. Verbannen Ajax wordt door de tuchtcommissie van de UEFA, zonder door deze wijze mannen ook maar één keer gehoord te worden, uiteindelijk voor één jaar van de Europese velden verbannen. En omdat de ploeg van Leo Beenhakker aan het einde van het seizoen 1989-1990 landskampioen wordt, mist de club het Europa Cup-toernooi der landskampioenen 1990-1991. Na dat jaar schorsing moeten de eerstvolgende drie Europese wedstrijden ook nog eens ver van Amsterdam verwijderd gespeeld worden. In Düsseldorf, waarnaar Ajax voor het spelen van die UEFA-Cupwedstrijden uitwijkt, begint Ajax zijn naam onmiddellijk weer op te poetsen. Wanneer Ajax de eerste drie ronden van het UEFA Cup-toernooi in het gastvrije verbanningsoord heeft overleefd, wordt het Olympisch Stadion de thuishaven. Geen Europa Cup-voetbal in De Meer, luidt vastbesloten het standpunt van het Ajax- bestuur dat geen enkel risico meer wenst te lopen en uitgebreide voorzorgsmaatregelen treft. Zonder noemenswaardig incident wint Ajax uiteindelijk het Europese toernooi. Ajax is terug, met mooi voetbal en een positief imago, maar er is een harde les geleerd. Een les die steeds opnieuw door het hoofd speelt wanneer Ajax een belangrijke internationale wedstrijd speelt, want de "Avond van de Staaf' is, hoe graag uit de gedachten gebannen ook, een onvergetelijk dieptepunt uit de Ajax- historie. Het pleit voor de veerkracht van de club dat de klap, die zo ongenadig hard aankwam, met elan werd overwonnen. Toch is het goed om af en toe stil te sD-m bij hoe het had künnen gaan. Denkt u eens in: geen Europa Cup-voetbal, halfvolle stadions, voetbal in de marge, de hoon van Europa. Dat was het vuur waar Ajax, ongewild, mee speelde op die 28e september 1989... AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 48