Het elftal tobt. Stanley Menzo mist zijn steun en toeverlaat Frans Hoek, die door technisch directeur Leo Beenhakker overbodig wordt geacht. De Zweedse verdediger Peter Larsson is uit vorm, terwijl Bryan Roy, van wie wordt vergeten dat 'ie nog maar een tiener is, constant liefdesproblemen met de bal heeft. Ajax ontbeert daarbij een scorende spits. Eén uit de traditie Cruijff, Geels, Clarke, Kieft, Van Basten en Bosman. Spitsen die er per seizoen rond de dertig of meer inschoppen. Stefan Pettersson heeft dat vermogen niet en is bovendien geblesseerd. Pal Fischer, de Hongaar die voor goals naar Amsterdam gehaald, heeft 'hét' net niet. Ronald de Boer zit op de bank, net als Ron Willems, een andere aanvaller. Beenhakker, die van het pas aangestelde bestuur al het mogelijke vertrouwen krijgt, stuurt Stanley Menzo, Peter Larsson, Marciano Vink, Mark Verkuijl, Aron Winter, Jan Wouters, Dennis Bergkamp, Richard Witschge, John van 't Schip, Pal Fischer en Bryan Roy het veld in. Weense muur Net als in Wenen valt Ajax aan en verdedigt Austria. Ajax creëert kansen, maar benut ze niet. Een beuk van Jan Wouters, -"hij zal 'em wel verkeerd geraakt hebbe"-, op een teruglegger van Fischer slaat op slag van rust wel keihard in de rechter bovenhoek. Amsterdam slaakt een zucht van verlichting. Ajax hoeft het na rust middels een goaltje alleen nog maar af te maken. Maar dat ene goaltje wil na de pauze niet vallen. De jonge Dennis Bergkamp mist tot tweemaal toe in zeer goede positie. Het Ajax-offensief ebt na zeventig minuten langzaam weg en de bevrijdende 2-0 blijft uit, waardoor de Zwitserse scheidsrechter Bruno Galler een verlenging van twee keer een kwartier aan de negentig minuten moet vastplakken. Ondanks het inzetten van de frisse Ronald de Boer voor Dennis Bergkamp en Ron Willems voor Marciano Vink, blijft Ajax problemen houden met de Weense muur. John van 't Schip, een van de weinige Ajacieden die sinds de start van het seizoen wel soepeitjes draait, zet Pal Fischer vrij voor het doel. De Hongaar mist evenwel en onderstreept daarmee de keiharde Mokumse opinie die over hem bestaat. Aan de andere kant van het veld kan Stanley Menzo zich niet in de kijker spelen. Daarvoor krijgt hij, zoals het lot van een Ajax keeper nu eenmaal is, honderd minuten lang domweg te weinig ballen. Een afstandschot van Ogris lijkt daar ook niets aan te kunnen veranderen. De bal vindt echter geen rust in Stans handen, springt tegen zijn armen en van zijn bovenlichaam, precies voor de voeten van Hannes Pleva: 1-1. Achter het doel van Austria Wien, waar de F-side huist, begint het na deze goal onmiddellijk te rommelen. Een voor een verkeerd publiek gekozen grap van de gastspeaker werpt olie op het smeulende vuur van ondoordachtheid bij de harde kern van zich supporters noemende bezoekers. De sfeer daalt naar grimmigheid. Niet zozeer in het veld, waar de spelers het gevoel hebben het karwei toch te kunnen klaren, maar op de staantribune achter de bezoekende keeper. In minuut 104 vliegen stukken hout over Franz Wohlfahrts goal. De Austria doelman wordt zelf geraakt door een ijzeren staaf. Tumult in De Meer en scheidrechter Galler staakt de wedstrijd. Niet voor eventjes, blijkt later. Bemiddelingspogingen van scheidsrechterbegeleider Leo Horn, voorzitter Michael van Praag, coach Leo Beenhakker en aanvoerder Jan Wouters halen niets uit. Angst en woede regeren in het stadion. De Gezinstribune loopt onmiddellijk leeg. De rest van het stadion vervloekt hartgrondig de kleine groep, die het voor de rest verpest. De werper wordt snel gearresteerd. De staaf Voor praeses Michael van Praag wordt Ajax - Austria Wien een onvergetelijk Europa Cup debuut. In alle ellende moet hij zijn rust bewaren en proberen Ajax zo goed mogelijk uit deze toch beschamende AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1994 45

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 47