De zwarte dag Reconstructie van een fatale wedstrijd Reportage door Ruud Pompert Wanneer wij aan de hand van de Champions League terugkijken op belangrijke hoofdstukken uit het Europa Cup verleden van Ajax, komen we vooral hoogtepunten tegen. Milaan, Athene; slechts finales, grote overwinningen en Cups met Grote Oren doemen op. Het zou echter van een struisvogelmentaliteit getuigen wanneer het Ajax Magazine die enkele dieptepunten uit de historie gemakshalve aan zich voorbij zou laten gaan. Want hoe graag je negatieve herinnering ook uitbant, wanneer er een Oostenrijkse tegenstander naar Amsterdam komt, zoals Casino Salzburg, moet je even terug naar 28 september 1989. 42 Foto's Louis van de Vuurst Terug naar Ajax - Austria Wien en 'het staaf-incident'. Dood en verderf duiken gedurende de jaren tachtig in en rond de Europese voetbalstadions met grote regelmaat als een smerige ziekte op. In Engeland, Nederland, Italië, Griekenland, en West Duitsland wordt de voetballerij door zogenaamde voetbalfans behoorlijk verziekt. Het 'Heizel-drama' (1984) en 'Hillsborough' (in het voorjaar van 1989) zijn internationaal absolute dieptepunten. En in de vaderlandse eredivisie ontploffen er letterlijk en figuurlijk regelmatig bommen bij FC Den Haag, Feyenoord, PSV en ook Ajax. Wedstrijden worden gestaakt wegens supportersgeweld. Er vallen gewonden. Van licht tot heel zwaar. Het voetbalklimaat is ongezond. Weense nederlaag rechtzetten Voor Ajax' return tegen Austria Wien, in AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1994 de eerste ronde van het UEFA Cup toernooi ziet het er op de vroege avond van die 28ste september 1989 allemaal nog best leuk uit. In het uitverkochte Ajax-stadion heerst een tintelende, verwachtingsvolle sfeer. Weinig kan er misgaan. Voor Ajax, met een nieuw energiek bestuur onder leiding van Michael van Praag en de nieuwe toptrainer Leo Beenhakker op de bank, lijkt er een leuke avond- en wat verderop een zonnige toekomst in het verschiet te liggen. Vandaag kan het, néé, moet het gebeuren. Een vette laag heerlijke Europa Cupspanning in de nevel van de stadionlampen. De 1-0 nederlaag die twee weken eerder in het Prater Stadion tegen het verdedigend ingestelde Austria Wien werd geleden, is in niemands ogen onoverkomelijk. Ook niet nu Ajax enigszins uit vorm is. In de nationale competitie zijn in zeven duels slechts evenzoveel punten bij elkaar gesprokkeld.

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 44