Op jacht naar de titel Zoals ook voetbaltrainers tegenwoordig op een gepeperd weerwoord kunnen rekenen. Twee jaar geleden werd Dino Zoff, toen nog trainer van Lazio, voor de eerste maal geconfronteerd met het gegroeide zelfbewustzijn van de middenvelder. Het bestond de huidige president van de club Aron Winter ten behoeve van Paul Gascoigne te passeren, waarop eerstgenoemde verhaal ging halen. Met succes. Sindsdien is Winter niet meer weg te denken uit de basiself van Lazio. De eerste twee seizoenen rechts op het middenveld, tegenwoordig, onder Zeman, op links. Diego Fuser en Giorgio Venturin nemen bij toerbeurt de honneurs aan de rechterzijde waar. "Zodat ik vaker in scoringspositie kom", verklaart Winter de wisseling van de wacht. Vanaf de linkerkant opstomen, naar rechts draaien en schieten. Dat idee. "Het maakt me niet zo veel uit waar ik speel. Als het maar op het middenveld is, met een mannetje in m'n rug en eentje voor me. Dan ben ik op mijn sterkst." Samen met wervelwind Beppe Signori vormt de geraffineerde middenvelder op de linkerflank een levensgevaarlijk aanvalsduo. In de huidige opstelling, met deze spelersgroep en Zdenek Zeman aan het roer, verwacht Winter de beslissende aanval op het Milanese bastion te kunnen inzetten. "Dat zou niet alleen een overwinning voor Lazio, maar ook voor het aanvallende voetbal zijn. En ik ben er van overtuigd, dat als deze groep nog een jaar of twee bij elkaar blijft, we ons met de besten in Europa kunnen meten. Dat zou voor veel mensen een opluchting betekenen. Je proeft in Rome de frustratie over de jarenlange overheersing van Milan. Komt ook door de traditionele tegenstellingen tussen het noorden en het zuiden. Dat zit hier nogal diep." De fans van Lazio hebben seizoenen lang zelfs met een dubbele frustratie moeten leven. Naast de supprematie van de noordelijke clubs moesten zij de hoon en de spot van de Romeinse supporters van AS wegslikken. "Die rivaliteit brengt nog veel meer emoties naar boven" weet Winter inmiddels uit eigen ervaring. "In de weken voor de derby weet je echt niet wat je meemaakt. Dit jaar zal het heviger zijn dan ooit, want we zijn nu uitstekend aan elkaar gewaagd. De afgelopen drie jaar stond Lazio er beter voor, de periode daarvoor was voor Roma. Dit seizoen wordt het heter dan heet." "Ajax is meer in balans" In de somtijds verzengende hitte van de Serie A houdt Winter het hoofd al ruim twee jaar koel. Er zijn Hollandse voetballers, wiens gang door 's werelds Aron Winter, méér dan een soldaat van Oranje. zwaarste competitie beduidend moeizamer verloopt. Winter blijkt begaan met het lot van Dennis Bergkamp en Wim Jonk, collega-internationals en voorheen ploegmaten. Met vuur in de ogen: "De situatie bij Inter Milan is onbegrijpelijk. Ze kopen een koppel, beloven het spel daarop af te stemmen en vervallen vervolgens weer in het oude spelletje. Ook intern lijkt het mij een zooitje. Spelers maken elkaar af in de pers, alle vuile was ligt op straat. Zonder dat er van hogerhand wordt ingegrepen. Dat zou bij Lazio of Ajax nooit gebeuren. Inter snijdt zichzelf op deze manier flink in de vingers. Dennis is één van de beste voetballers ter wereld, maar functioneert pas als je hem het gevoel geeft dat-ie wordt gewaardeerd. Voor Wim geldt in principe hetzelfde. Inter heeft met die twee een gouden koop gedaan, maar haalt daar geen enkel rendement uit. Een treurige zaak." Genoeg nu over Italië, vindt Winter. De link met Ajax is zojuist gelegd en dat roept vragen op. Of 'die kleine Kluivert' het inderdaad zo goed doet als de kranten beweren, wil hij weten. Welke talenten er verder op het punt staan door te breken, hoe het met tante Sien gaat, in welk stadium de bouw van het nieuwe stadion zich bevindt en of we de groeten aan Sjakie Wolfs willen doen. Oude liefde roest nooit. Verheugd heeft Winter de in Amsterdam geboekte progressie geconstateerd. Vorig jaar, tijdens de voorbereiding op het seizoen, trof hij zijn oude club op een toernooi van Tottenham Hotspur, augustus jongstleden volgde een vriendschappelijke ontmoeting in Rome. Wat hem daarbij was opgevallen? "Dat Ajax in vrij korte tijd een erg uitgebalanceerde ploeg is geworden, volwassen ook. Iedere positie is zeer sterk bezet en het mooie voetbal gaat nu ook samen met resultaat. Dat is voor een groot gedeelte de verdienste van Louis van Gaal. De eerste keer dat ik onder hem werkte was niet echt maatgevend, dat was ten tijde van het driemanschap met Spitz Kohn en Barry Hulshoff. Dat liep niet echt gesmeerd, doordat het een beetje een rommeltje was bij Ajax. Later heb ik Van Gaal leren kennen als een pure vakman. En inmiddels reken ik hem tot de beste trainers van Europa. Ook in Italië zou hij het goed doen, daar ben ik van overtuigd." "De kranten stonden hier na de eerste wedstrijden van Ajax in de Champions League vol over het vertoonde spel. Vooral na de winst op Milan. Ajax behoort volgens de Italianen nu definitief tot de absolute top van Europa. In het begin voerde ik hier veel kansloze discussies over het Nederlandse voetbal. Dan probeerde ik iedereen te overtuigen van de kracht van Ajax en Oranje. Maar voor Italianen tellen alleen de resultaten. Hield ik een hele verhandeling over onze gedurfde manier van voetballen, het enige dat er dan werd teruggelegd was: 'Maar jullie winnen er geen prijzen mee'. Dan was ik snel uitgeluid. Tegenwoordig is iedereen in Italië overtuigd van de klasse van Ajax. Verhalen over te naïef voetbal hoor je niet meer. Voor mij is dat een bevestiging van wat ik al een tijdje vind; Ajax heeft zich in het rijtje van Milan en Barcelona geschaard." AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 31