de trainingsvelden. In gedachten verzonken lijkt hij de bizarre film van zijn leven nog eenmaal af te draaien. En zucht: "Eindelijk is mijn droom uitgekomen. Bij SW ben ik als oud vuil langs de kant van de weg gezet, bij Sparta heb ik ontzettend lang moeten vechten zaakwaarnemer meer, die was laaiend. Kan ik inkomen, maar ik zou toch wel gek zijn als ik Ajax zou laten lopen?" Waardoor Ajax op de valreep nog een grote aankoop kon presenteren. Geblesseerd weliswaar, de Rotterdammer kwetste bij de Intertoto-wedstrijd tegen Lausanne Sports zijn enkel, maar Ajax en Bogarde hadden hun zin. "Hier heb ik het allemaal voor gedaan", zegt hij nu, terugblikkend op zijn roerige aanloop naar de top. Bogarde staat op, loopt naar het raam van de perskamer en staart even over rust gekomen. De strijd is gestreden, bij Ajax zit ik bij de top van de top. Begrijp me niet verkeerd, ik weet dat ik er nog lang niet ben. In feite begin je bij iedere nieuwe club weer op het nulpunt. Hier krijg ik de kans me op het hoogste niveau te bewijzen. Ik wil alleen maar zeggen, dat ik deze unieke mogelijkheid niet door zo'n impulsieve, eigenwijze Bogarde-actie ga verklooien. Ik ben inmiddels ook wat wijzer en ik nu ben." Een ijzeren wil tot overleven kan hem inderdaad niet ontzegd worden. Maar er is meer, dat Winston Bogarde met kop en schouders boven het maaiveld doet uitsteken. Zijn veelzijdigheid, bij voorbeeld. Onder het bewind van Louis van Gaal worden potentiële Ajacieden mede beoordeeld op hun inzetbaarheid op meerdere posities. Bogarde, gehaald voor de linksback-positie, is in staat de gehele linkerflank te wat er is, constant over je directe tegenstander heen denderen, hem helemaal ziek lopen. Na afloop moet-ie naar adem snakken, het liefst aan de beademingsapparatuur liggen. Dan weet ik dat ik het goed heb gedaan, dat ik alles heb gegeven. Bij Ajax ziet de trainer me als de ideale opkomende linksback. Vind ik prima, maar het zal even aanpassen worden voor mij. Bij Sparta speelde ik meestal vanaf het middenveld, was ik gewend altijd mee te gaan. Dat zal ik moeten doceren. Geen probleem, als verdediger kom je bij Ajax genoeg aan aanvallende acties toe. Tijdens de laatste Ajax-Sparta speelde ik trouwens ook linksback. Aanvankelijk voelde ik daar weinig voor, want de geruchten over de belangstelling van Ajax waren er al, dus ik wilde me profileren op het middenveld. Uiteindelijk is het gelukkig toch nog goed uitgepakt." volwassener geworden. Bij Ajax moet je elke seconde van de dag op scherp staan, dat ben ik me heel goed bewust. Het is hier geen speeltuin." Dan, glunderend: "Alles bij Ajax ademt een topsfeer uit. Alles is beter georganiseerd en groter dan ik bij Sparta gewend was. En dan te bedenken, dat Ajax eigenlijk al een tijdje uit zijn jasje is gegroeid. Het nieuwe stadion kan niet snel genoeg opgeleverd worden, dat proefje bij iedereen. Moetje nagaan, dan wordt het allemaal nog groter en mooier. Die houding, ambitieus vooruitkijken, daar houd ik van. Ajax is een club die praktisch alles wint wat er te winnen valt, dat spreekt me aan. Ik ben zelf ook een winnaar, geef nooit op. Als ik een trainingspartijtje heb verloren kan je beter een tijdje bij me uit de buurt blijven. Op basis van die instelling ben ik gekomen waar voor erkenning. En nu ze een grote klapper met me hebben gemaakt, lopen de hoge heren op Spangen zichzelf op hun borst te kloppen. Hun Bogarde naar het grote Ajax. Alsof ze er enig aandeel in hebben gehad. Wat een vertoning. Er zijn slechts twee mensen aan wie ik dit heb te danken. Henk van Stee en mezelf. Toch zal ik altijd een zwak voor Sparta blijven houden, vanwege de echte clubmensen die er gelukkig ook nog rondlopen. Voor hen ben ik blij dat Sparta van de opbrengst van mijn transfer weer een tijdje voort kan." Nieuw nulpunt Voor wie het nog niet opgevallen mocht zijn, Winston Bogarde is een voetballer met het hart op de tong. Zijn impulsieve gedrag en openhartige aard hebben hem in het verleden de nodige problemen bezorgd. Maar bij Ajax stokt zijn onstuimige levenswandel, belooft hij. "Hier ben ik tot bestrijken. De Rotterdammer combineert technisch en tactisch inzicht met fysieke kracht, dynamiek en explosiviteit. Een moderne voetballer, kortom. "Misschien is mijn loopvermogen wel mijn sterkste punt. Als je daarnaast alle facetten van het voetbal aardig beheerst, kun je iemand helemaal kapot spelen. Dat vind ik het mooiste AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 21