Meeluister Gastculumn door Leo Driessen Het gebeurde mij vroeger wel eens, helaas, dat ik te laat bij het Ajax-stadion arriveerde om nog een jongenskaartje te bemachtigen. Dan moest je er voor twaalf uur zijn, want er waren erg veel liefhebbers en een beperkt aantal van die kaartjes, die maar vijftig cent kostten. Je ging natuurlijk niet meteen terug naar huis, nee, je bleef rond het stadion hangen om de echte voetbalsfeer te proeven en heel af en toe lukte het ook nog wel eens om bij deze of gene een kaartje te bietsen. Maar meestal wist je het wel: deze zondag geen flitsende akties van Cruijff, grillige, geniale passeerbewegingen van Keizer of messcherpe en haarzuivere voorzetten van, toen al, "good old" Sjaak Swart. Intussen stroomden de supporters het stadion binnen en ik bereidde mij voor op het alternatief van die middag: zo dicht mogelijk bij De Meer naar de amateurs kijken en de wedstrijd in het stadion van buitenaf "meeluisteren". Daar maakte ik een soort wedstrijdje voor mijzelf van. Uit de geluiden die uit het stadion kwamen, maakte ik op wat er gebeurde. Zo even voor tweeën (Ajax begon in die jaren om twee uur) hoorde je het piepen van banden en gierende remmen, waarna een stem riep: "automobilisten, dit kan u ook gebeuren". Dan wist je dat het moment van de aftrap niet ver meer was. De kunst was het dan om uiteindelijk de juiste score te weten en met een beetje goede wil, en natuurlijk ook de nodige fantasie, kon je nog navertellen hoe een doelpunt ontstaan was, of net niet. Een aanzwellend geschreeuw dat verwachtingsvol zich tenslotte ontlaadde in een kolkende golf van vreugde-explosies, of weg-ebde in een teleurgesteld aah en ooh, en soortgelijke geluiden. Missers kon je duidelijk onderscheiden van de treffers en als het voor het fanatieke publiek niet goed genoeg ging, dan vertaalde dat zich alras in snerpende fluitconcerten, want fanatiek was het Ajax- publiek aan het eind van de jaren zestig beslist wel te noemen. Het stadion zat bijna nooit vol. Merkwaardig, want daar liep toch het beste elftal ter wereld te pillen. Maar zij die kwamen lieten hun aanwezigheid op zeer duidelijke wijze blijken. Men was zeer kritisch, het was bijna nooit goed. Een nederlaag in eigen huis was een onvergeeflijke schande, werd Telstar met 9-2 verslagen, dan hadden de dubbele cijfers op het bord moeten komen. De tijd van de jongenskaartjes ligt inmiddels ver achter ons, evenals de romantiek van het "wedstrijdiezen". En dat laatste niet omdat ik er tegenwoordig altijd in kom, maar ik weet ook zeker dat het mij nooit meer zo zou lukken als vroeger. Nu zit het stadion weliswaar vrijwel altijd vol, maar als je buiten staat tijdens de wedstrijd, dan moet je zo nu en dan echt je best doen om iets op te vangen wat op wedstrijdgeluiden lijkt. Je kan met geen mogelijkheid beweren dat de jongens van nu saaie, modale voetballers zijn. De rushes van Overmars, de overmoed van Frank de Boer, het scorend vermogen -zoals dat tegenwoordig zo mooi heet- van Jari Litmanen, de uitstraling van Van der Sar - oh, pardon- nou ja, er zijn meer dan genoeg redenen om wild enthousiast op de banken te klimmen en middels enige oergeluiden kenbaar te maken dat het wel aardig is wat de heren op de groene mat toveren. Tegenwoordig is het allemaal een beetje anders. Men gaat tegenwoordig naar Ajax als onderdeel van een yuppie totaalpakket, dat begint met een lichte brunch en eindigt met een fantastisch gezellige borrel en diner tussen wat voetbalvrinden. En hun vrouwtjes mogen natuurlijk ook mee, wat dacht je! En ja, als De Jongens er een gezellige pot van hebben gemaakt wordt het natuuurlijk helemaal gezellig maar zo niet, dan nemen we na afloop maar een borreltje extra en over twee weken zullen De Boys wel weer wraak nemen. Persoonlijk ben ik er een voorstander van als deze heren eens een ander pakketje zouden samenstellen met bijvoorbeeld tussen de drankjes door een museumbezoek, in plaats van de plaatsen van de echte voetbalfans in te nemen. Terug naar het jongenskaartje; ik weet zeker dat degene die er dan eens naast grijpt het niet echt erg zal vinden, want met minder beoogd RTL Vijf-publiek op de tribune, kun je dan buiten altijd nog een wedstrijd ouderwets "meeluisteren". AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 93