Sparta. Had Cruijff het niet gedaan, dan zou stellig een ander de begenadigde Zeeuw wel naar Mokum hebben gelokt? Het is een vraag die de huidige libero van Ajax en het Nederlands elftal een tikje overvalt. "Nu je het me zo plotseling vraagt?", zegt Danny Blind (33). "Nou nee, ik geloof er niet één-twee-drie in dat een andere trainer me zou hebben ontdekt. Daarvan ben ik zelfs helemaal niet overtuigd. Ik beschikte bij Sparta niet over bijzondere, in het oog springende kwaliteiten. Ik kon de bal een bepaalde snelheid meegeven en ik zocht in het veld soms naar tactische oplossingen. Ik speelde vooral simpel en efficiënt en Cruijff zag dat. Het kenmerkende van een goede trainer is dat hij dat soort zaken onderkent. Sindsdien heb ik een band met Cruijff. Niet dat ik hem daar nu wekelijks voor bel en bedank, maar ik koester om die reden wel een bepaalde dankbaarheid voor hem". Cruijff, het is en blijft natuurlijk een uitzonderlijk mens? "Er lopen niet zoveel goede trainers rond. Laat ik er niet omheen draaien, wat dat betreft is het trainerskorps toch vaak doorsnee. Ik heb Cruijff heel hoog zitten, maar ik schat Van Gaal minstens zo hoog in. En.waarom zeg ik minstens? Omdat Van Gaal vanuit een geheel andere achtergrond is gekomen. Danny Blind viert samen met Frank de Boer een feestje na weer een doelpunt. Van Gaal heeft veel harder moeten werken om te komen waar hij nu is. Cruijff stond met zijn ongeëvenaarde kwaliteiten al op een voetstuk. In een kort tijdsbestek heeft Van Gaal hem ingehaald". De aanvoerder kan jubelen over de capaciteiten van zijn trainer. "Van Gaal doet wat hem wordt ingegeven, vanuit de stellige overtuiging dat wat hij doet goed is. Een ander zegt misschien, die Van Gaal dürft. Voor Van Gaal is het geen kwestie van durven. Het is niet zo dat hij zijn nek uitsteekt. Hij doet gewoon wat hij denkt dat hij moet doen. Soms is dat dwars tegen de stroom in, maar niet bewust dwars tegen de stroom in. Hij handelt nooit in het belang van zichzelf, altijd in het belang van het team". "Van Gaal heeft Bryan Roy nooit laten vallen. De waardering van Van Gaal voor Bryan is altijd gebleven. Alleen zocht hij naar een speler die beter in zijn visie paste. En dan is hij wars van emoties. Er telt voor Van Gaal maar één ding, hoe kom ik daar waar ik met het elftal wil komen? Met wie maakt hem niet uit". "Peter van Vossen is vorig jaar bij voorbeeld zfjn aankoop geweest. Die transfer heeft Ajax bovendien acht miljoen gulden gekost. Wat zou voor Van Gaal dus gemakkelijker zijn geweest dan Peter in bescherming te nemen en hem gewoon op te stellen. Maar hij heeft er tegen Peter nog nooit met één woord over gesproken. Sterker nog, hij heeft ook nog nooit met één daad kenbaar gemaakt dat hij Peter meer kansen gunt dan een ander. Van Gaal doet zoiets niet. Hij is alleen gevoelig voor argumenten". Verwend met kennis Danny Blind zit graag op de stoel van de trainer? Huist in de libero van Ajax en het Nederlands elftal misschien ook een ambitieuze trainer? "Mijn toekomst ligt bij Ajax. Er zijn perspectieven na mijn carrière. Het mooie is dat ik van het bestuur de gelegenheid krijg straks zelf in te vullen hoe. Ik kan jeugdtrainer worden. Men heeft mij dat al toegezegd. Maar ik ben er nog niet uit of ik dat ook ga doen". "Als ik trainer word, wil ik gaan voor het allerhoogste. Natuurlijk besef ik dat ik morgen niet meteen Van Gaal als trainer van Ajax kan opvolgen. Maar het liefst zou AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994 81

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 85