Blijft er verder nog iets te wensen over? "Eigenlijk staat bijna alles op de rails. Alle elftallen spelen zo hoog mogelijk, de trainingen zijn gestructureerd, het personeelsbestand is aangepast, in de accomodatiesfeer is heel veel verbeterd, kortom er is veel toegevoegd aan de jeugdopleiding die toch al zo goed was en ik denk dat de volgende grote stap zal zijn de verhuizing naar het nieuwe stadion, en dan met name het jeugdcomplex. Want dat moet natuurlijk iets worden wat z'n weerga niet kent. Het bestuur heeft meerdere malen uitgesproken dat de opleiding een zeer belangrijke poot van Ajax is, dus zullen we moeten zorgen voor een prima accommodatie waar het voor iedereen prettig werken is waardoor het effect van de opleiding nog groter wordt. Wat we onder de huidige omstandigheden, met één grasveld, één kunstgrasveld en één modderveld toch nog presteren is ongelooflijk. Dat moet dus veel en veel beter met een perfecte accommodatie. Daar wordt uiteraard druk over nagedacht om toch maar vooral niets te vergeten." Wat verandert er in je eigen functie? "In het nieuwe seizoen ben ik geen trainer meer ben van de Al junioren. Met dat elftal speelde ik ieder seizoen 26 competitiewedstrijden, heel veel toernooien en trainde zes per week. Daarnaast had ik dan ook nog een coördinerende functie met als gevolg een werkweek van 70 tot 80 uur en dat houdt niemand vol. Je doet dan alles maar voor 8tachtig of negentig procent en niet voor de volle honderd. Het volgend seizoen kan ik dus alles beter plannen, ik kan eens met de BI trainen of de D2 of welk elftal ook, want ik word geen bureautrainer. Ik trek wel degelijk het trainingspak aan om samen met de elftaltrainer een ploeg te trainen als een stimulerende en zeker geen controlerende factor. Dus terughoudend op de achtergrond mijn kennis en vaardigheden gaan gebruiken voor alle elftallen. Dat zal nooit ten koste gaan van de groep of de trainer. Feitelijk is de situatie dat ik trainer ben van alle jeugdteams en alle jeugdtrainers in principe mijn assistenten zijn. Bij elke training waar ik bij wil zijn zal natuurlijk vooraf overleg zijn met de coach, zodat niemand voor verrassingen komt te staan. Want ik mag nooit de autoriteit en de geloofwaardigheid van die trainer ondermijnen. Als ik dat nu maar altijd in de gaten hou komt het best goed. Het is nieuw en ik denk dat het heel zinvol zal zijn" "Het heeft absoluut niets te maken met enige diskwalificatie van de mensen. Maar ik ga wel beïnvloeden, want dat is mijn taak. In het verleden heeft degene, die verantwoordelijk was voor de opleiding zich daar nooit zo intensief mee kunnen bemoeien. Want dat viel niet te combineren met het betaalde voetbal. Er was nauwelijks tijd om hier op Voorland over het bruggetje te komen." Wat zou je nog meer willen noemen? "Bij alle disciplines hebben we stagiaires lopen, zoals bij de studiebegeleiding, de trainingen en de dietiste. Ook aan die mensen stellen we hoge eisen maar Ajax heeft daar ook veel profijt van. Frank van Deursen verricht heel goed werk door bij de fysiotherapie-opleiding mensen te werven die hier een jaar lang verzorger willen zijn. Dat zijn hoog opgeleide mensen die in het laatste jaar van hun studie zitten en op vrijwillige basis bij Ajax ervaring op komen doen. In samenwerking met Rob Faas worden aan het begin van elk seizoen bij iedereen de ogen getest. Ja, aan alles wordt gedacht en het gaat steeds weer een stapje verder om alles steeds maar weer beter te maken. We hebben hier eens een dag voor bondscoaches gehad van alle takken van sport. Die hebben hun ogen uitgekeken. Men heeft geen besef wat wij allemaal doen. We zijn al heel ver en we hebben een grote voorsprong op de andere clubs. Toch eigenlijk logisch dat Ajax de beste is..! Hoe is het met het jeugdvoetbal in Nederland gesteld? Bepaald niet slecht. In de eerste plaats is de manier van werken in Nederland uniek. Dat gaat heel gestructureerd met de techniek centraal en er wordt niet op voorhand geselecteerd op kilo's en centimeters. Er wordt ook geprobeerd het 4-3- 3 systeem structureel uit te voeren hetgeen de beste manier van voetballen is, ook qua veldbezetting. Dat zie je overal in Nederland terug. Vergeleken met het buitenland staat het clubvoetbal in Nederland er heel goed voor. Wat we vaak missen is puur op resultaat spelen. En waarom? Omdat we hier puur aan opleiding doen en niet aan resultaat. Je verliest vaak een wedstrijd omdat de tegenstander veel meer verdedigend speelt, fysiek en geestelijk vaak wat verder zijn wat professioneler. Dat zie je al bij Italiaanse ploegen van 12 of 13 jaar. Ik vind dat het niveau in Nederland goed is en dat Ajax daar ruim bovenuit steekt. AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994 71

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 75