eerste elftal en meteen stuift de pers op hem af." Het meest ingrijpende was de de veranderingen in de trainerssamenstelling. Ik heb dat als een hele moeilijke operatie ervaren, temeer daar Günther de Haan en Jan de Koning goed hebben gefunctioneerd en prima mensen voor Ajax waren. Het zijn echte Ajacieden en ik begrijp ook hun onbegrip voor de situatie. Maar ik denk dat de nieuwe trainers, Heini Otto, Hennie de Regt en Jan Olde Riekerink, nog beter zijn. Je kan het vergelijken met een speler die over het hele seizoen een zeven haalt en dus goed heeft gefunctioneerd maar toch weg moet omdat er in de scouting een jongen is die misschien wel een acht of een negen haalt. Om dat de mensen te vertellen, is heel moeilijk, vooral als het mensen zijn die voor hun werk staan en het maar de vraag is of de nieuwe mensen het waar kunnen maken, dat ze inderdaad beter zijn. Ik denk van wel, anders waren we er niet aan begonnen. Ik schat Günther en Jan als trainer, maar ook als mens erg hoog, maar het is mijn taak om puur zakelijk te denken want daarvoor ben ik op die plaats neergezet. Maar plezierig was het allemaal niet." Wat is er nog meer gestroomlijnd? "De manier van werken is gestructureerd. Het is niet zo dat iedere trainer maar doet wat hij denkt dat hij moet doen. Er zijn drie leeftijdsgroepen, 8-12 jaar, 12-15 jaar en 15-18 jaar, waarbij wij hebben omschreven wat een kind van 12 jaar moet kunnen als hij overgaat naar de volgende groep. En zo ook voor spelers van 15 jaar en 18 jaar. Er ligt een duidelijke opdracht naar de trainers toe om het omschreven te bereiken in die leeftijdsgroep. En die moeten dan ook zo werken maar wel met hun eigen persoonlijkheid en creativiteit maar met allemaal dezelfde filosofie aan de hand van het woordje TIPS waarbij de training aan een aantal voorwaarden moet voldoen: zeer arbeidsintensief, gericht op veelzijdigheid en techniek en het beheersen van de bal in allerlei opzichten. Ajax hecht veel waarde aan een hele grote mate van discipline, fatsoen, beschaving en hoe men met elkaar omgaat. Maar om dat op papier te krijgen is niet eenvoudig. Iedere trainer en elftalleider moet precies de beschavings- en omgangsnormen bij Ajax weten. Allemaal wel of geen afgezakte kousen of scheenbeschermers. Mogen we wel of geen oorbellen tolereren? Moet een jongen z'n tas zelf dragen of mag ze vader dat ook voor hem doen? Er is daarover een rapport overhandigd aan Hennie Henrichs en het is de bedoeling dat we het komende seizoen daarmee met gaan werken. Het is dus geen kookboek van: even kijken, wat heeft hij nu gedaan, even opzoeken en daar staat die straf voor. Zeker niet. Het zijn de meest elementaire zaken hoe men met elkaar omgaat. Op de trainingen, bij wedstrijden, tijdens toernooien, de studie begeleiding, het eten, noem maar op. Daar zijn regels voor en als er dan door een trainer of een elftalleider iets wordt geconstateerd wat niet kan, moet er wel worden ingegrepen. In zijn eigen groep maar ook als het een jongen van een andere groep betreft." Noem eens een voorbeeld "Als een speler in een wedstrijd natrapt of iets doet wat de scheidsrechter niet, maar de trainer of de elftalleider wel ziet, moet in het kader van de opleiding wel ingegrepen worden. Men moet niet denken: de scheidsrechter heeft het niet gezien, ik laat hem lekker staan want we staan achter en het is m'n beste speler. Nee, dan is opleiden veel belangrijker dan welk resultaat ook. Dat je die jongen, en de anderen, leert dat zoiets niet kan. Haal die jongen er maar uit of doe iets anders. Er zijn talloze manieren om te laten merken dat een dergelijk gedrag niet te tolereren is. Nee, wij zijn niet streng maar wij geven wel duidelijke grenzen en richtlijnen aan. En als je aan kinderen weet te vertellen waarom je het doet, vinden ze het prima want kinderen hebben behoefte aan discipline en vinden het juist heerlijk als iemand iets doet wat niet mag en op z'n donder krijgt. Daar leren ze veel van. Helaas gaat het ook wel eens mis. In de afgelopen twee jaar hebben we drie jongens moeten wegsturen. Zo gauw een speler de groep negatief blijft beïnvloeden en anderen daarin meesleurt, is de maat echt vol" Hoe zie je het zaterdagvoetbal bij Ajax? "Toen ik bij Ajax begon hing het zaterdagvoetbal tussen betaald voetbal, opleiding en recreatie in. Na een paar maanden kreeg ik dat elftal in mijn portefeuille omdat het meer bij de opleiding hoorde dan bij het betaalde voetbal. En helemaal niet bij recreatie wanneer je op het hoogste plan speelt in het zaterdagvoetbal. Gebruikelijk was om van de Al door te stromen naar het tweede elftal of weg te gaan. Er waren dus maar twee mogelijkheden. Nu willen we die opleiding verlengen van de Al naar de zaterdag 1 en dan naar het tweede elftal. En waarom? Om de zaterdag 1 echt te integreren in de hele opleiding. Dat kan niet binnen een of twee jaar. En daar komt nog bij dat helaas een aantal routiniers zijn weggegaan om puur financiële redenen. Die hebben zich in de picture gespeeld en zijn nu weggekocht. Ajax zal daar nooit aan beginnen net zo min als dat wij ons op het hellende vlak zullen begeven om in de laatste tien dagen van mei allerlei spelers te ronselen, want dat past niet bij Ajax. Mijn idee is de zaterdag te integreren in de opleiding zodat de Al in de toekomst in de zaterdag 1 kan laten voetballen. En liefst op het hoogste niveau. Het probleem is alleen dat een speler van de Al dan niet tijdens het seizoen naar het tweede elftal mag en daar zal de direkteur betaald voetbal niet blij mee zijn want die kan niet in het seizoen een talent in het tweede elftal uitproberen. Dan zouden er eerst reglementen moeten veranderd worden wat niet snel zal gaan want Ajax is de enige club in Nederland die met dat probleem zit dus zullen de andere clubs nooit meestemmen." Denk je dat dit gaat leven onder de spelers? Wel als er inderdaad een speler op deze wijze doorstroomt. Dit jaar gaat alleen Mulders van de zaterdag naar het tweede elftal. Volgend jaar komen Rosco Vierek en Titi Ohemeng van de Al naar de zaterdag. Ik hoop dat ze het halen. Een speler zal bereid moeten zijn om een jaartje te willen investeren om vervolgens desnoods alsnog weg te gaan. De meeste spelers die weggaan komen toch vaak goed terecht" AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 73