meer scouts nodig hebt, inmiddels 12 extern, en dat de talenten van verder weg komen. Nee, niet uit Limburg of Groningen. Dat laten we schieten. Ons criterium is een maximale reistijd van een uur. Dat is dan toch al twee uur per dag. We hebben wel een aantal buitenlanders in de jeugdopleiding zoals Hans Eric Ramberg uit Noorwegen. We krijgen het volgend jaar een eerste Amerikaan, John O'Brien in de A2, de eerste Rus, Karei Urasov, in de BI. Voor dat soort jongens zoeken wij gastgezinnen die de taal spreken en een voetbalachtergrond hebben. We zijn ook in kontakt gekomen met hele jonge Braziliaanse spelertjes, volgens zeggen ongelooflijke talenten, die nu alleen maar voetballen in de sloppenwijken van Brazilië en bij Ajax willen spelen. Ik denk dan gelijk een paar stappen verder en dan vooral aan de verschillen in cultuur. Als het inderdaad talenten zijn zullen ze naar school moeten en niet meer elke dag kunnen voetballen. En als de zon een tijd niet meer schijnt zal de accu al gauw leeg zijn en zullen hun prestaties alleen maar achteruit gaan. Maar je weet het natuurlijk nooit. Verder is de jaarlijkse jeugdinstuif meer geprofessionaliseerd en heet ook nu talentendagen." Die naamsverandering is ingevoerd omdat bij de instuif toch wel sprake was van dagjestoerisme. Iedereen kwam maar binnen, ook die niet zo goed kon voetballen. We hebben dus een paar voorwaarden gesteld waaraan het kind moet voldoen. Het moet in de eerste plaats een jongen zijn, omdat we voorheen ook wat meisjes kregen, hij moet voldoen aan een bepaalde leeftijdsgroep, niet te ver van Amsterdam wonen en hij moet van zichzelf denken dat hij net zo goed kan worden als bijvoorbeeld Overmars of Davids. Het vorig seizoen hadden we 2018 inschrijvingen, het jaar daarvoor ruim 1500 en omdat het een belangrijke bron voor ons blijft naast de gewone scouting gaan we daarmee door. Verder houden we ook talentendagen op locatie en komt er in de komende herfstvakantie een F-Day waarbij tweede jaars F-jes uit Amsterdam, kinderen van 7 jaar, een keer bij Ajax kunnen voetballen. Deze jongens worden het jaar daarop E-pupil en daarvan hebben wij er ieder jaar 16 nodig voor de E2." Hoever zijn jullie met de automatisering van de opleiding? "Heel ver, want de inhoud van de hele opleiding staat op papier. Alles is gestructureerd en geautomatiseerd. In dat kader is de hele manier van rapporteren veranderd. We gebruiken daarvoor het ezelsbruggetje TIPS (Techniek, Inzicht, Persoonlijkheid, Snelheid) waar het Ajaxspel helemaal wordt ontrafeld op het gebied van techniek, taktiek, atletisch vermogen en persoonlijkheid. Daar is een formulier voor ontwikkeld dat door de hele vereniging wordt gebruikt, zowel bij het betaalde voetbal als bij het jeugdvoetbal zodat we precies kunnen zien hoe over een speler gedacht wordt. Dat is nu allemaal geautomatiseerd. Elk detail wordt in de computer vastgelegd zodat we een prima beeld krijgen over onze talenten die al bij ons spelen, maar ook van jongens die wel bekeken zijn maar nog niet bij Ajax voetballen. Ook de rapporten over spelers die de trainer van iedere wedstrijd maakt gaan de computer in. Bovendien worden alle medische gegevens vastgelegd. Iedere blessure wordt bijgehouden dus kan je van een talent over een langere periode precies zien hoe vaak hij geblesseerd is geweest, op wat voor dag, op kunst gras of gewoon gras, in een training of een wedstrijd en ga maar door. Ik denk dat wij in dit opzicht niet alleen in Nederland maar in de hele wereld uniek zijn. Wanneer wij van die gegevens gebruik maken? Bijvoorbeeld in december, wanneer er altijd een tussentijds beoordelingsgesprek plaatsvindt met de speler. En niet zo maar een gesprek want aan de hand van rapporten en de wedstrijden die tot dan toe gespeeld zijn wordt een oordeel over de jongen gegeven en een voorzichtige prognose over zijn toekomst. Want iedere jeugdspeler is voor één jaar lid. En hangt dan erg van de pedagogische eigenschappen van de trainer af of een speler meer gemotiveerd of juist gedemotiveerd verder gaat. In april vindt er een tweede gesprek plaats waarbij hij definitief hoort of hij mag blijven of niet. Dat beslist de trainer, dus iemand van de opleiding, samen met Ton Pronk als Hoofd Scouting. Net als ik kent hij ook iedere speler bij Ajax en moet hij daar een oordeel over hebben. Als die twee er niet uitkomen is er nog het oordeel van de elftalleider en als de stemmen staken zal ik de knoop moeten doorhakken." Welke rol spelen de ouders in het geheel? Het is heel belangrijk dat de ouders eerlijk tegenover hun kind zijn. Als zij voortdurend een ander verhaal tegen de jongen vertellen dan de trainer is dat natuurlijk niet goed. Daarom heb je ook de AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 71