landstitels op rij waren veroverd zorgde voor optimisme. Vanaf de eerste ronde, waarin 1. FC Nürnberg over de kling werd gejaagd, was het Olympisch Stadion een uitverkochte arena. In de tweede ronde werd Fenerbahce opzij gezet en in de kwartfinale schreef niet alleen Ajax maar ook de Amsterdamse supportersschare historie. De Parijse beslissingswedstrijd tegen Benfica bracht Nederlnad weer in voetbalextase en ruim dertigduizend Nederlanders togen naar het Parijse Stade Colombes om hun club naar een 3-0 overwinning én de halve finale te schreeuwen. een dure fout en het was aan het eind van het seizoen 1968-1969 duidelijk dat Michels veranderingen in de zin had. Een aantal van de pioniers van het grote Ajax zaten in zijn ogen aan de top van hun mogelijkheden, of hadden een leeftijd bereikt waarop aan vervanging kon worden gedacht. Het verspelen van de landstitel aan Feyenoord sterkte Michels ongetwijfeld in zijn overtuiging dat het elftal vers bloed behoefde. Bovendien hadden de recente ervaringen in het Europa Cup-toernooi, waarin Ajax en tegen Benfica en tegen Spartak Trnava verdedigend in de problemen was de finale en iedereen had het daar natuurlijk over", diept Keizer uit zijn geheugen op, "Milan was de favoriet, maar wij hadden niets te verliezen. Erg veel weet ik niet meer van de wedstrijd zelf, maar ik weet dat Michels lang twijfelde over de opstelling. Hij was er pas kort voor de wedstrijd uit. Het had te maken met de tactiek waarmee wij Milan zouden bestrijden en ik geloof dat het vooral te maken had met de middenveldbezetting, waar Bennie Muller, Henk Groot en Tonnie Pronk de kandidaten voor twee plaatsen waren. En wie zou er in de mandekking tegen Rivera spelen?" De wedstrijdbespreking Op de avond voor de wedstrijd werden de Ajacieden door meneer Michels bijeen geroepen voor de wedstrijdbespreking. Gewoonlijk duurde de tactische voorbereiding niet langer dan een half uur, hooguit een uur. Maar niet alleeen omdat Ajax - Milan de belangrijkste wedstrijd uit de geschiedenis van Ajax was, nam deze sessie bijna vier uur in beslag! De selectie van Milan in 1969, met uiterst links staand de maker van drie doelpunten in de finale, Pierino Prati. Milan-aanvoerder Gianni Rivera staat als zesde van links. Dat Ajax na de 3-0 thuiswinst op Spartak Trnava in Tsjechosloowakije door het oog van de naald kroop, was elke Ajax-fan aan de vooravond van Ajax - Milan vergeten. Ajax zat in de finale, de finale van Madrid! Een ongekend hoogtepunt in de vaderlandse voetbalhistorie. De hand van Michels Onder die fantastische prestatie stond de ferme handtekening van trainer Rinus Michels. Hij was de architect die vanaf 1965 had gebouwd aan een elftal dat zou uitgroeien tot een fenomeen. Michels deed dat met harde, gedisciplineerde hand waarmee hij niet alleen de weg naar volledige professionaliteit van de club afdwong maar ook het professionele denken van de voetballers kneedde. Dat ging niet zonder wrijvingen. In 1967 was Frits Soetekouw al eens "geslachtofferd" na gekomen, Michels duidelijk gemaakt dat de balans wat teveel naar de offensieve kant doorboog. De enifge echte bikkelaars in het elftal waren Wim Suurbier en Velibor Vasovic. Het Ajax-hart klopte naar voren, en Michels zocht mede door gebrek aan puur defensieve denkers, vooral in die aanvallende kracht zijn wapenen. De ingrepen die Michels in zijn gedachten had kon hij op weg naar de finale nog niet toepassen want hij had er de spelers niet voor. Tijd om over de hanteren tactiek na te denken was er echter volop. Tussen de halve finale en de Ajax - Milan zat ruim een maand. Tijd die ook werd benut om de blessures van Piet Keizer, Inge Danielsson en Barry Hulshoff te laten herstellen. Piet Keizer herinnert zich vooral dat die aanloopmaand naar Madrid vol van spanning zat. "We zaten voor het eerst in Er ontstond op de derde verdieping van het hotel Philips II een discussie over de te hanteren tactiek tegen de ervaren tegenstander. Nu nog, ruim vijfentwintig jaar na dato, hebben de betrokken Ajacieden er moeite mee om de ware aard van de wedstrijdbespreking prijs te geven. Sommigen kunnen zich de opmerkelijke episode echt niet meer herinneren, anderen houden de toedracht liever voor zich. Een gevoelig onderwerp, dat is duidelijk. Feit is dat er een verschil van mening was tussen de coach en de spelers die die meedachten over tactische zaken, Keizer en Cruijff aan het hoofd. Het is opmerkelijk dat Michels een zeer offensief Ajax wilde zien, een Ajax dat risico's durfde nemen en daarmee de tegenstander zou afbluffen. Dus met vier spitsen, Swart, Danielsson, Cruijff en Keizer, en twee echte AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 45