Een Ajax-formatie uit het seizoen 1998-1969 met staand van links naar rechts: Bennie Muller, Wim Suurbier, Barry Hulshoff, Gert Bals, Velibor Vasovic en Theo van Duivenbode. Gehurkt: Henk Groot, Sjaak Swart, Johan Cruijff, Klaas Nuninga en Piet Keizer. Zij allen zouden tijdens Ajax eerste Europa Cup-finale in actie komen, mët de in Madrid startende spelers Inge Danielsson en Ton verdediger Malatrasi waren de dertig reeds gepasseerd. In de competitie moest Milan de eer laten aan Fiorentina en bovendien ook een andere surprise, Cagliari, voor zich dulden. Ondanks de aanwezigheid van het grote Italiaanse talent Gianni Rivera en de explosieve Pierino Prati, zag men voor de aanvang van het seizoen 1968-1969 in Milan een elftal dat zich in de schemering van de glorie ophield. Dat in de eerste ronde Malmö FF werd verslagen werd als normaal beschouwd. Door loting mocht Milan de tweede ronde overslaan. Meer heroiek zat er in de dubbelslag met Celtic. Na de 0-0 in Milaan volgde een 1-0 zege in Glasgow waar Milan op het doorweekte veld de ideale vorm van catenaccio ten beste gaf. De koppeling aan titelverdediger Manchester United werd door de Italiaanse ogen gezien als een geanticipeerde finale. De in San Siro opgebouwde 2-0 voorsprong werd op Old Trafford slechts gedeeltelijk aangetast waarna men zich op kon gaan richten op de tegenstander met de wonderlijke naam Ajax. Vanwege het Amsterdamse wapenschild, waarop volgens de Italinanen een ridder stond afgebeeld, werd de Amsterdamse tegenstander voorzien van de bijnaam "lancieri", de lanciers. Tot op de dag van vandaag houdt die bijnaam in Italië stand! Echt Amsterdamse talenten Die lanciers (in werkelijkheid nazaten van een Griekse held) waren in september 1968 zeer zelfbewust aan het Europa Cup- avontuur begonnen. De befaamde "Ajax- Liverpool", twee jaar eerder, had duidelijk gemaakt dat Ajax de potentie en vooral het talent had om mee te doen met de besten van het continent. Echt Amsterdamse talenten als Sjakie Swart, Piet Keizer, Johan Cruijff, Bennie Muller, Tonnie Pronk, Ko Prins, Theo van Duivenbode, Wim Suurbier, Barry Hulshoff, aangevuld met wat import in de vorm van Henk Groot, keeper Gert Bals, Klaas Nuninga en later de Joegoslaaf Velibor Vasovic vormden een meesterlijke ploeg. Zij legden de basis voor wat zou uitgroeien tot het Grote Ajax van de jaren zeventig. Was de droom om Feyenoord's prestatie van 1963 te evenaren in het Liverpool- seizoen wreed verstoord door Dukla Praag, en had Ajax een seizoen later in de eerste ronde de witte vlag moeten hijsen tegen Real Madrid, het elan waarmee er drie AIAV MAT. A7INF CFPTFMRFR 1QQA 43

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 43