De finale van Madrid Reportage door David Endt De loting voor de Champions League, de opvolger van de oude, vertrouwde Europa Cup voor Landskampioenen, bracht Ajax samen met Milan. Een prestigieuze tegenstander, een club ook waar Ajax in het verleden al eens een historische wedstrijd speelde. Dat gebeurde 25 jaar geleden, toen Ajax voor het eerst in een finale een Europese hoofdprijs betwistte. Deze reportage, die eerder verscheen in het voetbalmaandblad ELF, blikt David Endt terug naar die memorabele wedstrijd tussen Ajax en Milan. "Adajax zit in de finaadle, definaaale in Ma-drid!" In 1969 liet Willy Alberti, Amsterdamse tenore napolitano en vervent Ajax-supporter zich er toe verleiden een gezongen ode te brengen aan een historisch feit. Voor het eerst in de geschiedenis was een Nederlandse club er in geslaagd de finale van het Europa Cup toernooi te bereiken. "De Europa Cup", dat was er maar één: die van de landskampioenen. De overige toernooien, dat van de Bekerwinnaars en zeker het faarbeursstedentoernooi, stonden ver in de schaduw van dè Europa Cup, het knock out toernooi waarin Feyenoord voor de eerste heldendaad had gezorgd door in het seizoen 1962-1963 de halve finale te bereiken. Dat Benfica daarin duidelijk de sterkste ploeg was, deerde niet. Heel Nederland was trots op Feyenoord en het "Hand in hand, kameraden" werd een nationale deun die ook lang na de duels met Benfica in den lande werd geneuried, gezongen of gefloten. Die eer was voor Willy Alberti's lofzang niet weggelegd. De kleine maestro had het ritme voorzien van een vleugje spaans temperament hetgeen een zekere trots toevoegde aan de tekst waarin vastberaden voorspeld werd dat Ajax de Europa Cup zou halen (uit Madrid). Op 28 mei van het magische jaar 1969 (oorlog in Vietnam, Woodstock, hongersnood in Biafra, vrij concert van de Rolling Stones in Hyde Park, mannen op de maan) was het Bernabeu-stadion in Madrid plaats van handeling van de eindstrijd tussen een Europese grootmacht en een nieuwkomer aan het internationale firmament. Milan (voor de Nederlanders "AC" Milan) was in 1958 al eens verliezend finalist geweest en had zich in 1963 al eens gekroond tot de beste club van Europa door op Wembley Benfica te verslaan. Een jaar voor "Madrid" had het zich in het Feyenoord de Europa Cup voor Bekerwinnaars toegeëigend door Uwe Seelers Hamburger SV te verslaan. Oude garde Mede door die staat van dienst was Milan ten opzichte van Ajax de favoriet. Toch was het bereiken van de finale zelfs voor de Milan-tifosi een grote verrassing. De in 1967 naar Milan teruggekeerde trainer Nereo Rocco leunde zwaar op de oude garde. Keeper Cudicini, de buitenlanders Schnellinger, Hamrin en Sormani en AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 42