counter productive gaat werken. Dat er een aversie van sponsors komt en dat het uit de mode raakt. Wat zou een club dan moeten doen? "Proberen een zodanige relatie met de sponsor op te bouwen dat ze ook in slechte tijden bij je blijft. Continuïteit, daar geloof ik in. Je moet nooit overvragen. Dat heb ik in mijn leven goed afgeleerd als ik die neiging al ooit gehad zou hebben. Je kan een nieuw produkt op de markt brengen, je kan je beste prijs inzetten, maar je moet rekening houden met de concurrenten, dat je een keer onderuit gehaald wordt met een veel lagere prijs. Overvraag dus nooit. Dat geeft je een vaste basis van inkomsten." Welke zaken spelen voor U nog meer een rol? "Ik heb soms wel eens de indruk dat veel clubs denken: we leven maar een beetje boven onze stand, wat we tekort komen betalen de sponsors wel. Dat kan dus niet. Als je honderd hebt kan je geen honderdtwintig uitgeven en als het nog duurder wordt haken de sponsors af. Voetbal is natuurlijk nu erg in de mode. Het WK geeft een enorme impuls en stimulans voor de komende jaren. En Ajax in de Champions League. Dat is toch schitterend. Jazeker, ook voor de sponsors." U "gebruikt" Ajax relatief weinig terwijl de club vindt dat de sponsors juist meer van Ajax "gebruik" moeten maken. Waarom doet U dat niet? "Ik begrijp best dat Ajax dat denkt, omdat je als club alles doet om het je sponsor naar z'n zin te maken. Maar laat Ajax de sponsors niet gek maken met allerlei voorstellen. Dan moet je misschien wel eens nee zeggen en dat is ook weer niet leuk. Alles langzaam opbouwen in een rustige sfeer, en zo, dat iedereen tevreden is. Dat lijkt mij het beste" Bij Ajax krijgen sponsors nooit enige invloed op het beleid. Vindt U dat goed? "Natuurlijk. Dat kan toch niet anders. Wij zijn toch geen experts. Ik ben een voetballiefhebber en daar houdt het mee op. De sponsor moet het voor de club doen en heeft verder met het beleid niets te maken Stel je voor dat wij ons moeten gaan bemoeien met de aankoop van spelers of wie wel of niet worden opgesteld. Dat vindt ik van een pedanterie, nee hoor, gewoon kijken en gedragen als toeschouwer. En meer niet. Als sponsors invloed krijgen op het beleid in de club is dat een uitermate ongezonde ontwikkeling. Kijk maar om je heen. Er zijn voorbeelden genoeg. Maar ja, ik denk wel dat niet iedereen het daarmee eens is." AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 40