contract voor in de brandkast te liggen? Alles wordt geregeld op vertrouwensbasis. Dat vind ik heel belangrijk. Maar daar heb je dan wel twee betrouwbare partijen voor nodig. Ajax en Martinair zijn dat absoluut!" Heeft U ooit wel eens overwogen om met de sponsoring van Ajax te stoppen? "Nee, nooit! Wij zijn en blijven sponsor van Ajax. En als het aan mij ligt stoppen we ook nooit. Als de samenwerking en de sfeer maar net zo plezierig blijven als nu het geval is, houdt het nooit op". In het algemeen doen andere bedrijven dat wel. "Ja kijk, daar heb je het weer. Dan is de naamsbekendheid voldoende en dan stoppen ze. Ik vind dat niet juist. Onmiddellijk of op korte termijn de vruchten willen plukken, de buit binnen hebben en dan zeggen: nu is het genoeg. Nee, dat is niet mijn stijl. Ik blijf gewoon doorgaan. Natuurlijk is de naam Ajax aan Martinair verbonden. Omdat we het al zolang doen. Maar we gaan gewoon door. Ik heb daar kennelijk andere gedachten over. Ik blijf het doen op mijn manier." Hoe kijkt U tegen Ajax aan? "In de eerste plaats vind ik het een machtige club. En daarnaast wordt alles steeds professioneler aangepakt. Je houdt altijd mensen die kritiek hebben. En dat mag. Maar potverdorie, als je toch ziet wat een vrije tijd er voor de bestuursleden in gaat zitten om de club te leiden, dat is toch ongelooflijk. Daar mag je best veel bewondering en waardering voor hebben. En dan moet je niet zeuren om allerlei kleine dingetjes die in elk bedrijf voorkomen. Ajax is toch een bedrijf, een volwassen organisatie waar gigantische bedragen in omgaan. Bovendien staat het bestuur altijd open voor alle opmerkingen en daar worden altijd oplossingen voor gevonden. Nou, dat vind ik een knap staaltje van bestuur. Ik vind dat ze het verdomd goed doen". Zoals het ook goed met de sponsors omgaat. Zonder meer. Ik heb zeker geen klachten. Wij vinden het fijn sponsor te zijn zolang het binnen onze financiële mogelijkheden blijft, de contacten met het bestuur zijn uitermate goed en we vinden Ajax een fantastische club. Dat is het verhaal en zo redeneer ik". Hoe ziet U de toekomst? In de eerste plaats hoop ik dat dit bestuur nog lang aanblijft. Het zijn zeer aanspreekbare en zakelijk ingestelde mensen en dat vind ik een goede zaak. En als ze ooit de fakkel aan een ander overdragen, waarvan ik hoop dat het voorlopig echt niet gebeurdt, moet dat wel zeer selectief gebeuren om tenminste gelijkwaardige nieuwe bestuurders te vinden. Het zal, denk ik, niet eenvoudig zijn om mensen te vinden die bereid zijn zoveel vrije tijd in de club te steken." Wat betreft de sponsoring en de steeds hoger wordende bedragen die daarmee gemoeid zijn, vind ik dat de clubs wel moeten oppassen. Het gevaar bestaat dat de bedragen te hoog worden. De economische ontwikkelingen in de wereld, maar ook in Nederland zijn nu niet zo daverend dat men elkaar constant kan blijven overbieden. Het komt voor dat bedrijven meer geld beschikbaar stellen dan ze oorspronkelijk in gedachten hadden. Dan krijg je een soort competitie tussen sponsors en dat is niet goed. Clubbesturen moeten oppassen dat ze dat niet teveel opdrijven. Dat kan op den duur juist averechts werken. Iemand kan bij een club boven z'n financiële krachten shirtsponsor worden en na een paar jaar zeggen: m'n naam is nu bekend genoeg, ik stop er mee. Dan kunnen andere sponsors op dat moment zeggen: toen had je me niet nodig, zoek het nu ook maar uit. Het is net elastiek, je moet het niet net zo lang uitrekken tot het knapt. De clubs moeten niet denken dat de bomen tot de hemel groeien. Er komt een moment dat het AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 39