doen" het in die tijd nog ging om redelijke bedragen, vergeleken met de dag van vandaag. We hebben ons toen ook meteen op het standpunt geplaatst dat we Ajax niet alleen sponsoren wanneer het goed gaat. Ook in mindere tijden, en die zijn er zeker geweest, zijn wij de club trouw gebleven en hebben wij de club financieel gesteund. Dat hebben we consequent doorgevoerd. Ajax is ook altijd de enige voetbalclub geweest. Veel meer sponsoractiviteiten ontplooien wij ook niet. We doen nog wel eens wat op cultureel gebied en we steunen zaken die te maken hebben met luchtvaart; zoals de enige overgebleven Spitfire en de Dakota (DDA). Maar meer ook niet". Natuurlijk zal de sponsoring een zakelijke achtergrond hebben. Geen enkel bedrijf zal toch bereid zijn zo maar flinke bedragen ter beschikking te stellen en daar niets voor terug verlangen. "Nou, ik ben misschien altijd een beetje een gekke sponsor geweest. Ik hoef niet zo nodig direct concreet iets terug te zien. Op den duur komt het vanzelf naar je toe. Ik koop niet in met de bedoeling daar onmiddellijk wat voor terug te krijgen." "Wij zijn op een gegeven moment als enige sponsor bij Ajax gekomen en hebben vervolgens het vervoer van de spelers, het bestuur en de talloze supporters verzorgd. En verder heb ik er eigenlijk nooit iets meer voor terugverlangd. Af en toe aktie, bijvoorbeeld op onze vrachtafdeling waar onze klanten dan Bergkamp of Menzo aan de telefoon konden krijgen. Gewoon, een beetje ludiek en aardig. Of we nemen wat mensen van belangrijke klanten mee naar Ajax. Die kunnen plaats nemen op onze business seats. Zoals laatst een stel Chinezen. Dat vonden ze prachtig. Maar ik heb bijvoorbeeld nooit verlangd om spelers of elftallen op onze foto's te krijgen." Martinair is dus geen keiharde sponsor? "Nee, absoluut niet. In tegendeel. Dan bevorder je een zekere hardheid en daar ben ik geen voorstander van. Wij stellen een bepaald bedrag beschikbaar en daar hoef ik niet onmiddellijk iets van terug te zien. Dat komt wel. Iedereen weet inmiddels wel dat Martinair sponsor van Ajax is. Die binding bestaat wel degelijk. Dat vind ik op zich al erg leuk. We hebben een prioriteit met het vervoer. Daardoor gaat een gigantisch aantal supporters met onze vliegtuigen mee. Ook dat is leuk. Samen met Reisburo Roever, ook een Ajax sponsor, hebben wij toch z'n zevenduizend mensen tijdens het WK naar Orlando gevlogen. En zo kom je elkaar steeds weer tegen. En daar geloof ik in. Ik ben misschien een wat raar spontaan mens met een wat ander karakter, maar dat levert wel veel vriendschappelijke contacten op. Dat doe ik niet alleen met sponsoring, maar met alles in mijn hele leven. Ik ga er vanuit: je moet met elkaar leven en je komt elkaar altijd weer een keer tegen en daar moet je rekening mee houden. Ik geloof in: "een man- een man een woord- een woord." Wij hebben met Ajax slechts een schriftelijke afspraak. Dat is alles. Als Ajax Europa in gaat zijn wij de vervoerder. Daar hoeft toch geen keihard AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994 37

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 37