Deze derby's zijn mijn wedstrijden. Net als Feyenoord - Ajax of PSV - Ajax. Het veld opkomen en uitgefloten worden. Dan gaat er bij mij wat kriebelen. Hoe harder ik word uitgefloten, hoe beter ik me voel. Ik zei het voor de wedstrijd in de kleedkamer al tegen de anderen, er hangt een mooi sfeertje, ik voel me goed, er gaat wat gebeuren. Ik heb er wel eens wedstrijden bij dat ik achteraf denk: had ik maar anders gespeeld, ik had 'm tien keer beter kunnen spelen. Tegen Sampdoria was dat niet het geval. Ik speelde zoals ik had willen spelen". "Het is die druk, die spanning. In zo'n stadion volgepakt met veertigduizend toeschouwers die bovenop het veld zitten, wordt je de adem bijkans afgesneden. Presteer je niet dan word je genadeloos uitgefloten. Presteer je wel dan ben je de held en maak je in zo'n derby dan ook nog eens een doelpunt dan ben je helemaal the king. Alleen grote kampioenen winnen wedstrijden voor hun ploeg. Ik mag best zeggen dat ik mezelf in die wedstrijd heb bewezen. Het is niet dat mijn carrière door dat doelpunt ineens volledig is bepaald, maar mijn seizoen bij Genoa had ik door die wedstrijd wel rechtgetrokken". Respect voor Louis van Gaal Vorig jaar zomer verkaste Marciano Vink van Ajax naar Genoa. Liever een Italiaanse topclub dan een schitterend drie-jarig contract in De Meer. De penningmeester van de Amsterdammers zou zijn trots hebben gekrenkt met een (te) lage contractaanbieding. "Het stak me dat Ajax in eerste instantie met een salaris op de proppen kwam, waarvan geen enkel respect uitstraalde. Het stond op dat moment al vast dat Bergkamp en Jonk naar Inter zouden gaan. Laat als Ajax dan gelijk zien dat je Vink graag wil houden. Probeer in de onderhandelingen dan niet het onderste uit de kan te halen. Dat is wat er is gebeurd. Ik heb drie weken geaarzeld wat ik moest doen. Steeds vroeg ik meneer Van Os om uitstel. Ik wist het eenvoudig niet". "Ik had dat seizoen voor Ajax dertien doelpunten gemaakt. Dat zijn er heel veel voor een middenvelder. Ik vind van mezelf dat ik op m'n gevaarlijkst ben als ik in het strafschopgebied van de tegenstander ben. Ik moet met mijn rushes van achteruit komen, liever vanaf het middenveld dan vanuit de verdediging. Ik ben Van Gaal heel dankbaar dat hij in mij op een gegeven moment een middenvelder zag en niet langer een verdediger. Tot die overtuiging was hij al gekomen toen ik nog in de jeugd voetbalde. Maar toen hij mij er naast zette, was ik kwaad. Dat is logisch. Dan roep je iets wat je niet mag roepen, dan krijg je een boete en dan is er spanning. Wat gebeurd is, is gebeurd. Gedane zaken nemen geen keer. Maar de tijd heeft geleerd dat Van Gaal gelijk heeft gehad. Ik voel me niet te groot om dat toe te geven. Hetzelfde geldt voor Schippie en Bryan Roy. Het respect voor Van Gaal is bij ons nog altijd aanwezig". "De coaching van Van Gaal heeft bij Ajax geleid tot een UEFA Cup, een KNVB-beker en een landstitel. Dat gebeurt niet zomaar. Ik vind dat Van Gaal bij Ajax past. Hij moet er ook niet meer weggaan. Het is een trainer die veel van zijn mensen vraagt, maar hij ziet het gewoon goed. Wat Van Gaal bij Ajax doet, is uniek". Levensstijl Tweeëntwintig jaar jong verliet Marciano Vink De Meer, met pijn in het hart. "Je verlaat toch Ajax hè. Ajax was niet alleen mijn club, Ajax was een deel van mijn leven. Ik had er zes, zeven jaar gevoetbald. Van jongsaf droomde ik ervan in Ajax 1 te komen en dan ga je niet zomaar weg. Ajax is niet niks. Ajax is een levensstijl. Het bluffen. Als Ajax tijdens het jaarlijkse WCS-gala de zaal binnenkomt, dan komt er wat binnen. Dan zie je de mensen kijken en denken: Wat hebben ze nu weer aan? Wat doen ze nu weer? Dan komt er toch wat anders binnen dan wanneer Heracles of Cambuur binnenstapt. Ajax is stijl, Amsterdam is stijl. In Amsterdam wonen ook de mooiste mensen. De Italiaanse stijl benadert de Amsterdamse stijl. Goede manieren, mooie kleding, lekker eten. De Italiaan weet hoe het hoort en durft er voor uit te komen wat hij doet. Dat is mooi". Als de nieuwe Rijkaard werd Marciano Vink in juli van het vorig jaar in Genua aan de tifosi gepresenteerd. II nuovo Rijkaard, klonk het meteen. "In het begin moest ik dat steeds horen. Ik vond dat irritant, maar wel begrijpelijk. Rijkaard, Gullit, Nederlander en bruin bovendien. Dan is de vergelijking snel getrokken. Ik ben blij Marciano Vink in het shirt van één van Ajax' grote concurrenten in hf>t cpiropn 1994-1999- PW AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994 31

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 31