waarom. "Buiten het feit, dat ik de meeste ervaring op het hoogste niveau heb, ben ik van mezelf al een leiderstype. De bondscoach verwacht ook van mij dat ik de boel op sleeptouw neem. Als ik die leidersrol niet op me zou nemen, zou ik mezelf te kort doen. Want dat zit nou eenmaal in me." Met de UEFA's op pad Eind juli jongstleden zette Seedorf cum suis met de UEFA-selectie een belangrijke stap voorwaarts. Na de enigszins teleurstellende zesde plaats op het EK van vorig jaar, in Engeland, speelde 'het kleine Oranje' in Spanje een sterk Europees eindtoernooi. Wie met een vergrootglas die dagen de sportuitslagen in de kranten heeft uitgeplozen, ontwaarde tussen de duivensport en de bridge-uitslagen de niet onverdienstelijke resultaten van de UEFA- jeugd. Het Nederlands team had in het Zuidspaanse Merida lange tijd riant uitzicht op de finale, maar trapte in de beslissende poulewedstrijd in de counter valkuil van Portugal (0-1 verlies). Hier was een overwinning op Frankrijk (3-2, met twee assists van Clarence Seedorf) en een puntendeling met Zweden (1-1) aan voorafgegaan. De strijd om de derde plaats ging uiteindelijk verloren, 2-5 tegen het gastland, maar de vooraf geformuleerde doelstelling was bereikt; plaatsing bij de eerste vijf en daarmee kwalificatie voor het WK onder twintig jaar, volgend jaar in Nigeria. "Maar we waren er allemaal van overtuigd dat we de finale hadden moeten spelen" treurt Seedorf niettemin nog een beetje na. "Ten opzichte van het EK in Engeland was iedereen weer een stukje volwassener geworden en daar werd ook naar gevoetbald. Het liep gesmeerd, er werd met name op tactisch gebied het Clarence Seedorf houdt zich Erwin van de Looi van het lijf in de wedstrijd van vorig seizoen tegen Vitesse. nodige van ons gevraagd, maar dat voerde iedereen goed uit. Dan is het jammer dat er van de vele kansen niet meer benut zijn. Want we hadden het elftal om in de finale te spelen." Ajax was tijdens het EK onder achttien jaar, naar aloud gebruik, hofleverancier van Oranje. Met Clarence Seedorf, Patrick Kluivert, Mendel Witzenhausen, Nordin Wooter, Danny Landzaat en Dave van de Berg in de selectie lagen er zes gerijpte vruchten van Voorland in Merida uitgestald. Een Amsterdamse kliek? "Nee, zeker niet", schudt Seedorf zijn hoofd. "Als ik de verhalen moet geloven is dat bij andere lichtingen wel eens het geval geweest, maar dit is echt een heel hecht team. De kern, van zeven, acht spelers, voetbalt al vanaf hun dertiende samen in de nationale selecties. Die groep moest het voorbeeld geven aan de jongens, die er later zijn bijgekomen. Als de kern, waarin veel Ajacieden zitten, al een kliek gaat vormen, dan neemt de rest dat voorbeeld over. Ik vind het grote onzin, groepjesvorming. Je hoeft heus niet van iedereen een vriend te zijn, maar een beetje respect moet een ieder voor elkaar op kunnen brengen. Je moet het tenslotte samen doen." Waarmaken Na het EK in Spanje meldde Seedorf zich spoorslags in De Meer, om aan te klampen bij zijn van het Zeeuwse trainingskamp teruggekeerde ploeggenoten. De jacht op de basisplaats is heropend. "Dat staat voor mij, persoonlijk gezien, centraal dit seizoen. Over mijn ontwikkeling tot nu toe kan ik moeilijk ontevreden zijn, maar ik speel natuurlijk liever elke week. Ik ben inderdaad op veel posities inzetbaar, maar ik richt me voorlopig op de plaatsen '6' en '4'. Maar misschien heeft de trainer wel hele andere plannen met mij. Ik zal het zelf moeten afdwingen, door keihard te werken, progressie te maken. En dan bepaalt de trainer wel, waar hij me nodig heeft, waar ik het best tot mijn recht kom. De doelen van de club zijn duidelijk. Zo ver mogelijk komen in de Champions League en prolongatie van de titel. Ik hoop dat de competie nog aantrekkelijker zal worden, nu PSV zich heeft versterkt. Verder houd ik me niet met de concurrentie bezig. Het gaat om Ajax. Wij hebben de mogelijkheden, wij moeten het als landskampioen weer waar maken. Ik kan wel van alles gaan roepen over de komende competitie, maar als je achteraf ongelijk blijkt te hebben krijg je dat allemaal weer op je bordje. Wat dat betreft is voetbal net politiek. Je kan lang niet alles zeggen wat je op je lever hebt, want voordat je het weet ontstaat er een verkeerd beeld van je. Ergens is het heel jammer dat je daardoor af en toe je ware aard moet verschuilen. Daar heb je het weer; op die manier doe je jezelf eigenlijk te kort." 20 AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 20