Blijdschap in de kleedkamer na het behaalde kampioenschap van het vorig seizoen. Clarence Seedorf en Sonny Silooy vieren feest. "Trots en zelfvertrouwen wordt te vaak verward met arrogantie en vervelende bluf". Clarence Seedorf, hier duellerend met Feyenoorder Rob Witschge houdt het op zelfbeustzijn en trots. extra zenuwen had ik niet. Ik had het vertrouwen van de trainer en geloofde in mezelf, dat was voor mij genoeg om zonder overdreven spanningen het veld in te gaan. Op het moment dat je moet invallen doe je dat gewoon, pas later besefte ik dat ik in het eerste van Ajax had gedebuteerd." Een week later volgde de ontmaagding in Europees verband. "Dat heb ik een stuk intensiever beleefd. Tegen Vitoria Guimaraes, in een vol Olympisch Stadion. Al die Ajax-supporters, de sfeer, dat maakt heel wat meer indruk dan een debuut in De Koel." In de daaropvolgende maanden vergaapte Nederland zich aan de veelzijdigheid van het piepjonge talent. Aan zijn fysieke en mentale kracht, het tactisch inzicht en de natuurlijke balbeheersing. Maar bovenal aan de kalmte en de overtuiging in zijn spel. Als vrije verdediger, als middenvelder, als schaduwspits. Tijdens de competitie en in de Europa Cup, om het even tegen welke opponent. Clarence Seedorf presenteerde zich als een volwassen tiener, een kerel van zestien. Er kleeft echter een nadeel aan zijn vroegtijdige doorbraak. Terwijl Seedorf nog volop in ontwikkeling is, heeft het publiek haar verwachtingspatroon tot onevenredige hoogte opgekrikt. Een solide, taakbewust optreden wordt voor kennisgeving aangenomen, een slippertje op het veld staat garant voor afkeurend gemor en een enkel fluitconcertje. Zonder aanzien des persoons en diens leeftijd. "Het publiek heeft natuurlijk recht om het allerbeste te eisen, daar komen ze voor naar Ajax en daar betalen ze ook voor. En dat het Amsterdamse publiek extra kritisch is, tsja, dat hoort een beetje bij Ajax. Maar toch, je hebt afbrekende en opbouwende kritiek. En dat laatste ontbreekt er wel eens aan. Juist in de moeilijke fase van een wedstrijd zouden de fans wat meer achter de ploeg kunnen staan. Af en toe is het jammer dat het voetbalpubliek zo op doelpunten is gefocust. Soms is het noodzakelijk, bij voorbeeld als het heel lang 0-0 blijft, om iets behoudender te gaan spelen, minder risico te nemen. Om op die manier te loeren op die ene kans. Vaak heeft het publiek daar geen geduld voor. Aan de andere kant, ik was vroeger net zo als ik bij Ajax op de tribune zat. Het is ondoenlijk om een soort gedragscode voor het publiek op te stellen. En het Ajax- publiek mag dan kritisch zijn, als het bij ons begint te draaien, staat ook meteen de hele tent op zijn kop. Iedere keer een vol stadion, zodra dat begint te kolken stimuleert dat enorm." Tussen de Ajax-bedrijven door dient Seedorf nog een andere heer, die van Oranje. De geboren Surinamer doorliep alle nationale jeugdselecties en is door bondscoach Dick Advocaat als kapitein van het UEFA-team aangesteld. De meest gelouterde jeugdinternational weet precies AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 19