"Door keihard te werken moet ik progressie afdwingen", weet Clarence Seedorf, die hier de bal voorbij FC Utrecht-tegenstander Marcel van der Net stuurt. bepaald zelfbewustzijn toegroeien. Dat gevoel, met de borst vooruit het veld op, uitstralen dat je de sterkste bent, dat ontstaat vanzelfbij Ajax. Tijdens de open dag had ik het weer heel sterk, bij het voorstellen van de spelers. Vol stadion, je trekt dat shirt aan, staat te wachten en hoort je naam door de speakers. Er wordt gejuicht en je loopt het veld op. Dat zijn momenten waarop je jezelf voelt groeien. Prachtig. En ik vind, als je bij Ajax speelt heb je recht om op een bepaalde manier te lopen en je ernaar te gedragen. Dat hoort bij deze club. En je speelt hier toch niet voor niets?" De broertjes Inmiddels is de gehele familie Seedorf overspoeld door en doordrenkt met het Ajax-gevoel. In navolging van Clarence dartelen ook zijn jongere broertjes, Jurgen (13, C-junior) en Chedric (11, D-junior), over de velden van Voorland. Seedorf senior heeft onder meer het lidmaatschap van Transvaal, in Suriname, en NEC'73, in Nederland, achter zijn naam staan. "Een ouderwetse nummer 10", vult de oudste zoon glimmend aan. "Puur tweebening, een goeie voetballer van wat ik ervan heb gezien. Toen ik klein was ging ik altijd met hem mee naar het voetbalveld. Door zijn werk en de vele tijd die hij in het voetbal van zijn kinderen investeert is hij zelf nooit echt ver gekomen. Maar de aanleg zit van nature bij ons in de familie. Ik heb nog een paar ooms die heel aardig kunnen voetballen. Over mijn broertjes wil ik niet al te veel zeggen. Die zijn nog zo jong, de tijd zal leren of ze het redden bij Ajax. Ze zijn in ieder geval helemaal gek van voetbal, ze doen het de hele dag. Op straat, in de tuin, in huis, overal. Ia, ik ben een soort voorbeeld voor ze. Ze zien je toch als de grote broer die in het eerste speelt. Maar ik overspoel ze niet met adviezen, of zo. Ze moeten zichzelf ontwikkelen. Helaas kan ik ze nooit meer zien spelen. Toen ik zelf nog op zaterdag speelde ging ik vaak kijken, heerlijk is dat. Als ik de kans heb, pik ik nog wel eens een jeugd wedstrijdje mee. Of ik loop op een doordeweekse avond, samen met m'n vader, even een sporthal in, om een willekeurig wedstrijdje te bekijken. We zijn nou eenmaal helemaal maf van voetbal. De jeugdwedstrijden blijven echter het leukst. Het is tof om de pure spelvreugde van die jochies te zien en om te kijken hoe ze zich in de loop der jaren ontwikkelen, hoe ze groeien. En de relatie met die spelertjes blijft daardoor normaal. Als je vaak langs de lijn staat gaan ze tenminste niet tegen je opkijken, het haalt de barrière een beetje weg. Dat vind ik wel prettig. Niemand hoeft tegen mij op te kijken. Ik bedoel, het is voor mijzelf ook nog maar een paar jaar geleden dat ik op Voorland rondliep." Interviews Ondanks de betrekkelijke luwte van Voorland had het Nederlandse medialeger Seedorf in een zeer vroeg stadium al in het vizier. Koud vijftien jaar oud dromden de eerste cameraploegen samen rond het jongetje, dat zelf niet veel anders wilde dan genieten van zijn ongerepte liefde voor de bal. Lekker voetballen, goed z'n best doen, meer niet. En plots waren daar de camera's en de blocnootjes. Nee, hij zag zichzelf niet als de nieuwe Frank Rijkaard. En ja, natuurlijk hoopte hij het hoogste te bereiken. Iedere keer dezelfde vragen, telkens dezelfde antwoorden. De vaderlandse pers stond massaal aan de wieg van de jongste boreling van Voorland. Ruim voor diens debuut. "Erg overdonderend allemaal", grinnikt Seedorf nu, terugdenkend aan de media- hype rond zijn persoon. "In het begin is het allemaal mooi, maar op een gegeven moment werd het gekkenwerk, had ik elke week een interview. Terwijl ik nog niets had gepresteerd. Rond mijn eindexamen, op de MAVO, heeft de trainer ingegrepen. Toen werd ik een tijdje afgeschermd, zodat ik me op school en voetbal kon concentreren. Achteraf gezien heeft al die vroege belangstelling ook een voordeel gehad. Toen de storm ging liggen kon ik me volledig op het voetbal en op het veroveren van een basisplaats gaan richten. Dan heeft Patrick Kluivert het nu een stuk moeilijker, denk ik. Die staat momenteel in het middelpunt van de belangstelling, juist op het moment dat hij op het punt staat door te breken. Hij krijgt het allemaal tegelijkertijd voor z'n kiezen, terwijl ik de grootste toestroom al een tijdje achter de rug heb." De jongste debutant De piek viel voor Seedorf in de oktobermaand van 1992 te noteren. Toen, op de 28ste om precies te zijn, vierde het langdurig bewierookte talent zijn debuut in de hoofdmacht van Ajax. Daags na zijn UEFA-interland met Nederland tegen Israël, tijdens het bekerduel bij VW, in de dertiende minuut na rust. Precies 16 jaar, 6 maanden en 27 dagen op deze aardbol, de jongste debutant uit de roemrijke geschiedenis van Ajax. Seedorf haalt zich de bewuste avond weer even voor de geest. En zegt: "Eigenlijk bewaar ik geen speciale herinneringen aan dat debuut. De jongste aller tijden, dat is natuurlijk leuk. Maar I AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994 17

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 17