pen? Nooit! Wie de Ajax-stijl vlekkeloos personifïceert, torst automatisch de vooroordelen waar de club mee is behangen met zich mee. Het stigma van de arrogantie blijft hardnekkig op Ajax, en dus ook op Seedorf, gebrand. "Omdat veel dingen verkeerd worden uitgelegd", denkt de jongste debutant uit de historie van Ajax. "Ik zal een voorbeeld geven. Als je hier als klein jochie voor het eerst het rood-witte shirt aantrekt, ben je vreselijk trots. Je voelt jezelf groeien in dat shirt, door de historie en de sfeer die hier hangt. Je hoort bij Ajax en dat geeft je een sterk en op den duur zelfs een onoverwinnelijk gevoel. Langzaam ga je daar in mee, dat geldt voor iedere speler bij Ajax. Daarom zie je ook, als je een jeugdelftal van Ajax het veld ziet opkomen, die borstjes vooruit en die stoere blikken. Dat is geen arrogantie of vervelende bluf, maar trots en zelfvertrouwen. En juist daar blijkt in de Nederlandse samenleving weinig plaats voor te zijn. Dat zie je niet alleen in de voetballerij, maar in de hele samenleving. Zelfbewustzijn wordt uitgelegd als arrogantie, terwijl ik dat laatste juist in verband breng met op mensen neer kijken. Dat heb ik mijn hele leven nog nooit gedaan en dat zal ik ook nooit doen. Ik ben nog steeds dezelfde Clarence Seedorf als een paar jaar geleden. En mocht ik ooit naast mijn schoenen gaan lopen, dan word ik snel genoeg door mijn directe omgeving, m'n familie en m'n vrienden, op de vingers getikt. Gelukkig." "Nog veel te leren" Hij oogt niet alleen ouder en rijper, ook in verbale zin is Seedorf (18) zijn leeftijdgenoten een paar pasjes voor. Het harde, verantwoordelijke bestaan in de voetbaltop heeft hem op zeer jonge leeftijd tot een evenwichtige persoonlijkheid gekneed. Voor zover hij dat al niet van nature had meegekregen. Waar het gros in de tienerjaren zoekende en dolende is, weet Clarence Seedorf wat hij wil en waar hij voor staat. Althans, zo lijkt het. "Natuurlijk leid ik bij Ajax een ander leven dan de meeste van mijn leeftijdgenoten", erkent hij. "Door de druk van buitenaf, het hoge verwachtingspatroon en de omgang met de veelal volwassen collega's rijp je misschien wat sneller. Maar net als ieder ander op mijn leeftijd moet ik nog een hoop leren. Niet alleen bij mijn werk, op voetbalgebied, maar ook van het leven. Ik voel me niet ouder dan ik ben. Zeker niet als ik thuis of onder vrienden ben." Thuis, dat is sinds het begin van de jaren tachtig Almere. Zijn wieg stond in Suriname, op tweejarige leeftijd maakte Seedorf met zijn ouders de grote oversteek naar Nederland. Na diverse verhuizingen binnen de Amsterdamse gemeentegrenzen, waarvan alleen een verblijf in de Kinkerbuurt hem helder voor de geest staat, streek de familie Seedorf in 1981 neer in Zuidelijk Flevoland, in Almere. Over zijn jeugdjaren niets dan goeds. Seedorf: "Als je naar een speciaal moment uit mijn jonge jaren vraagt, moet ik het antwoord schuldig blijven. Mijn hele jeugd was speciaal. Een onbekommerde tijd, waarin het leven draaide om voetbal, school en heel veel lekker eten. Leuke vriendjes, nooit vijanden en een hechte familieband. Ook wat dat betreft is er eigenlijk weinig veranderd. Is niet zo vreemd, want je praat over een paar jaar geleden." Als pupil van AS'80 meldde Seedorf, hij was toen tien jaar jong, zich op de instuifdag bij Ajax. De Amsterdamse trainersstaf beoordeelde het ongeslepen groeidiamantje die dag op de juiste waarde en Seedorf werd prompt toegevoegd aan de Ajax-collectie. In de D 2-junioren, bij trainer Herman Borman. Waarop het briljantje jaarlijks aan glans begon te winnen. "De overgang van de amateurs naar Ajax verliep heel soepel. Ik was vastbesloten alles eruit te halen wat erin zat, was heel leergierig. En dat ben ik nog steeds. In de jeugd benaderde ik het voetbal al behoorlijk serieus. We hadden een hele collectie videobanden thuis van wedstrijden van mij bij Ajax en het Nederlands jeugdteam. Samen met mijn vader keek ik die wedstrijden naderhand terug, om te zien wat ik goed en vooral fout deed. Zonder beelden is het moeilijk om iets van een wedstrijd te leren, als je zo jong bent. De videobeelden maakten het tastbaar. Af en toe bekijk ik die banden, ik heb er een stuk of twintig uit die tijd, nog wel eens. Gewoon voor de lol. Maar destijds was het puur om wijzer van te worden." "M'n vader kon en kan erg genieten van mijn bluf naar buiten toe", vervolgt Seedorf. Om zichzelf ogenblikkelijk te verbeteren: "Alhoewel, bluf, ik denk dat zelfbewustzijn een beter woord is. Die uitstraling zal ik altijd wel blijven houden. Want dat zit in me, het is iets van mezelf. Het zou pas triest zijn, als het een pose zou zijn. Maar ik ben wat ik uitstraal en dat zal dus nooit veranderen. Wat van jezelf is, bij je karakter hoort, doe je toch niet weg? Dat komt inderdaad aardig overeen met wat ze het Ajax-gevoel noemen. Ik heb het toevallig van mezelf, maar je ziet hier ook jongens tijdens de jeugdopleiding naar een AJAX MAGAZINE SEPTEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 15