Ajax voor de tiende keer kampioen van Nederland. Sjaak Swart heeft in de beslissingswedstrijd tegen Feyenoord één van de vijf Ajax-doelpunten gemaakt waarmee Ajax met 5-1 van de Rotterdamse rivaal won. en daarna onder de Roemeen Stefan Kovacs, vele schitterende pagina's Ajax- historie schreef, zag er als volgt uit: Stuy, Suurbier, Hulshoff, Vasovic (later Blankenburg), Krol, Neeskens, Haan (voorafgegaan door Nico Rijnders), Gerrie Mühren, Swart (later Rep), Dick van Dijk, en het legendarische duo Cruijf-Keizer. Had Ajax in 1971 afgezien van een wedstrijd om de Wereldbeker, een jaar later kruiste het wel de degens met de Zuidamerikaanse kampioen, Independiente. Na twee enerverende wedstrijden (1-1 en 3-0) prijkte ook deze bokaal in de prijzenkast in De Meer. Ajax had definitief naam gemaakt als Europese topclub, en de roodwitte uitstraling schitterde wereldwijd. Na deze successen volgde echter het vertrek van een aantal sterspelers: Cruijff ging naar Barcelona (voor het toenmalige recordbedrag van zes miljoen gulden), evenals Neeskens. Met het vertrek van Rep (Valenc^), Gerrie Mühren (Betis Sevilla) en Arie Haan (Anderlecht) en het stoppen van Keizer en Swart was het voorlopig met de internationale rooftochten gedaan. Toch was Ajax in 1980, onder leiding van Leo Beenhakker, weer dichtbij een Europa Gup-finale. Voor het elftal, met spelers als Piet Schrijvers, Schoenaker, Krol, Arnesen, Lerby, Boeve, Tahamata, Henning Jensen en Tscheu-la Ling, was Nottingham Forest in de halve finale echter net iets te sterk. Nationaal was Ajax echter weer geheel terug, hetgeen wordt onderstreept door de vele landstitels en KNVB-bekers die sinds 1976 zijn behaald. Een grote rol in het handhaven van het hoge gemiddelde speelde (en speelt!) de befaamde jeugdopleiding van Ajax. Topvoetballers als Simon Tahamata, Wim Kieft, Frank Rijkaard, Gerald Vanenburg, Marco van Basten, Sonny Silooy, Johnny Bosman, Dennis Bergkamp, Bryan Roy en Frank de Boer bereikten via 'Voorland' het Nederlands Elftal en internationale roem. Een bijzondere internationale opleving kende Ajax onder de als coach in de Meer teruggekeerde Johan Cruijff. In 1987 bereikte het jeugdige elftal voor het eerst sinds 1973 weer een Europa Cup-finale, die der Bekerwinnaars, waarin Ajax zich met een 1-0 zege op Lokomotive Leipzig de beker toeeigende. Het Ajax-team uit dat seizoen zag er als volgt uit: Stanley Menzo, Een piepjonge Johan Cruijff maakte in 1964 voor het eerst zijn opwachting in het eerste elftal van Ajax. Hij zou uitgroeien tot één van 's-werelds beste voetballers. Rinus Michels in zijn trainerskamer in het Ajax- stadion. In het midden van de jaren zestig maakte Michels zijn entree als Ajax-trainer en voerde de club naar de meest succesvolle periode uit het bestaan. PRESENTATIEGIDS AJAX '94 '95 117

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 117