1918 is een feestjaar voor Ajax. Voor het eerst in de historie wint de club het kampioenschap van Nederland. Piet van Deijckisde oudste Ajacied. "Rooie Piet", zoals hij in Ajax-kringen nog steeds wordt genoemd, speelde tussen 1927 en 1937 in het eerste leftal. Op de foto wordt Van Deijck door Donald Feldmann van de vereniging "Lucky Ajax" toegesproken. De "gouden jaren dertig" bracht Ajax menig kampioenschap. Op deze foto het elftal dat in 1932 het landskampioenschap in de wacht sleepte met van links naarrechts staand: Ben vogel, Henk Anderiesen, Piet Vunderink, Jan Bonneveld, Piet Strijbosch, Jan van Diepenbeek en Dolf van Kol. Zittend: Bob ten Have, Wim Volkers, Piet van Reenen, Jan Schubert en Henk Twelker. Gouden jaren dertig De vruchten van Reynolds' aanpak werden in de jaren dertig op niet mis te verstane wijze geplukt. Tussen 1930 en 1939 kroonde Ajax zich maar liefst vijf keer tot kampioen van Nederland! Enkele befaamde namen uit deze kampioensformaties waren Jan de Boer, Dolf van Kol, Wim Anderiesen, Piet Strijbosch, Piet van Reenen, Bob ten Have, Wim Volkers, Gerrit Keizer, Jan Schubert. Ajax was een topclub geworden, en natuurlijk werden de successen weerspiegeld in de publieke belangstelling, die in deze periode groeide. Het oude, houten stadion, dat ongeveer op de plek van het huidige Christiaan Huygensplein in de Watergraafsmeer lag, werd te klein en in 1934 werd een gloednieuw stadion in gebruik genomen, ontworpen door Daan Rodenburgh. Datzelfde stadion is thans nog steeds in gebruik. Na de triomfrijke jaren dertig volgden de voor heel Nederland zware oorlogsjaren, waarin het voetbal uiteraard naar het tweede plan werd verwezen. Ook voor Ajax waren het magere jaren, maar reeds onmiddellijk na de bevrijding deed de club weer van zich spreken. Met nog steeds Jack Reynolds als trainer werd in 1947 het achtste landskampioenschap in de wacht gesleept, met spelers als Gerrit Keizer, Jan Potharst, Rinus Michels, Joop Stoffelen, Guus Drager, Gé van Dijk en Henk van der Einden. Betaald voetbal In 1954 kwam het door de invoering van betaald voetbal tot een beslissende omwenteling voor het Nederlandse voetbal, en zeker ook voor Ajax. Na een twee seizoenen durende schifting werd een Eredivisie gevormd, waarin Ajax in 1957 de eerste landskampioen zou worden. Voetballers als Ger van Mourik, Eddy Pieters Graafland, Piet Ouderland, Piet van der Kuil, Wim Anderiesen jr, Klaas Bakker, Willy Schmidt, Wim Bleyenberg en een piepjonge Sjaak Swart leverden hieraan een bijdrage. In het volgende seizoen deed Ajax voor het eerst mee aan het Europa Cuptoernooi. Dat viel niet tegen: het Oostduitse Wismut werd uitgeschakeld, waarna Ajax de tanden stuk beet op het sterke Vasas Budapest. In 1960 haalde Ajax voor de tiende maal de landstitel binnen. Na een enerverend PRESENTATIE C, IDS AJAX '94 '95 115

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 115