staan. Na een 1-0 achterstand bogen Jari Litmanen en Edgar Davids de stand nog voor rust naar 2-1. Ogenschijnlijk was er maar weinig echte blijdschap, al zal menigeen inwendig een vreugdekreetje hebben geslaakt. "Dat komt omdat we met z'n allen op een mooie manier kampioen willen worden," legde Louis van Gaal uit, "Natuurlijk weten we dat we kampioen zijn. Maar het gaat er om hóe je kampioen wordt. In de stijl zoals we het hele seizoen hebben gespeeld. Dat past bij een kampioenschap van Ajax. Veertigduizend toeschouwers in een kampioenswedstrijd, dat is nog nooit bij Ajax gebeurd". De laatste constatering is op z'n minst omstreden, want de krasse knarren onder ons herinneren zich bijvoorbeeld nog wel de beroemde beslissingswedstrijd Ajax- Feyenoord in het Olympisch Stadion op Hemelvaartsdag in 1960 herinneren, met Wim Bleyenberg in de hoofdrol, toen Ajax na een 1-0 achterstand met een 5-1 overwinning de titel greep. In die tijd was het nog mogelijk het stadion optimaal te benutten met ruim zestigduizend mensen. Het doet niets af van het feit dat op 1 mei 1994 datzelfde stadion uitverkocht was. In het duel met Heerenveen kon Ajax officieel de 24ste landstitel bijschrijven op de schitterende erelijst. De wedstrijd zelf blonk helaas niet uit in schoonheid. Heerenveen deed verwoede pogingen een gelijkspel te bereiken om zich met dat ene puntje het eredivisieschap veilig te stellen, terwijl Ajax het scoren lastig af ging. Pas in de tweede helft schoot Frank Rijkaard Ajax naar 1-0 en frommelde Stefan Pettersson wat later de tweede goal in het net. De tegengoal, pal voor tijd, bracht de winst van Ajax en daarmee officieel de landstitel niet meer in gevaar. Ajax was kampioen van Nederland! En dus kon het feest beginnen. Eerst in het Olympisch Stadion, waar een prima organisatie er voor zorgde dat het publiek ruimschoots in de gelegenheid werd gesteld zijn helden toe te juichen. De spontane danspasjes van spelers en trainers bijzonder werden gewaardeerd. Later op de middag werd het allemaal nog een dunnetjes overgedaan op dè plek bij uitstek Frank Rijkaard speelde in de kampioenswedstrijd tegen Heerenveen een hoofdrol. De Ajacied die het eerste competitiedoelpunt van het seizoen maakte (tegen RKC) scoorde in het Olympisch Stadion de belangrijke openingstreffer in de kampioenswedstrijd. voor dat soort gelegenheden: het Leidseplein. Vele tienduizenden hadden zich verzameld om hun club, hun spelers en hun helden toe te zingen. Iedereen die had bijgedragen aan het succes van de club werd voor het voetlicht gehaald waarbij ook de "toekomst" van Ajax niet werd vergeten. Het lang verwachte kampioenschap bracht een geweldige Ajax-euforie teweeg. Supporters en Stefan De Ajax-supporters vierden hun feest zoals het hoorde. Vooral onze voorzitter, Michael van Praag, heeft in de afgelopen jaren veel gedaan om de supporters onder controle te krijgen hetgeen prima lukt. In het eerder gememoreerde interview in Voetbal International zei hij daarover onder meer: "Het is hün club en dat dragen we ook duidelijk uit. Niet onze club, hün club. We hebben de drempel weggehaald. Supporters moeten serieus genomen worden, het gevoel hebben dat ze erbij horen. Wij moeten zorgen dat ze toegang tot de club hebben. De supportersgroepen kunnen me bellen, op de zaak, in de auto, bij mij thuis. Daarmee hebben ze dus geen excuus meer om met stenen te gooien of mensen te molesteren". Verderop in het Ajax Magazine komt de voorzitter hier nog op terug. Natuurlijk heeft ook de nieuwe Ajax Supportersvereniging een grote bijdrage geleverd aan de rust onder de aanhang. Hoe goed iedereen met elkaar omgaat kwam naar voren in het idee om het naderende afscheid van Stefan Pettersson te koppelen aan een loterij, waarvan de opbrengst, uiteindelijk 35.000 gulden, op verzoek van Stefan naar het Koningin Wilhelmina Fonds ging. De inzet van de loterij was het shirt van Stefan waarin hij zijn laatste wedstrijd voor Ajax speelde. In de kampioenswedstrijd tegen Heerenveen nam Pettersson al een beetje afscheid van het publiek maar het echte vaarwel voltrok zich in de laatste thuiswedstrijd op 3 mei tegen FC Groningen. De wedstrijd zelf leverde een teleurstellende 2-0 nederlaag op. Jammer voor Pettersson en Stanley Menzo die het doel mocht verdedigen, jammer ook voor spelers als Michels Kreek en Dan Petersen die te kennen hebben gegeven hun geluk elders te willen beproeven. Zoals bekend zal Robbie Alflen niet meer terugkeren in A I AX M A Ti A 7 I N F IUNI1994 q

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 9