iiïiilissai in*#** is weinig reden tot optimisme. De meeste spelers spelen ver beneden hun niveau. Slechts enkele Ajacieden weten zich te verheffen boven de malaise. Een van hen is de nummer 7. In de elfde minuut laat Nordin Wooter zien waarom hij als één van de allergrootste talenten van Nederland geldt. Hij staat rechtsbuiten en krijgt de bal vlakbij de rechter cornervlag te pakken. Hij maakt een zeer curieuze schijnbeweging. Als Laudrup sleept hij de bal achter zijn standbeen (links) om. De back van Fortuna valt om alsof hij zojuist knock-out is geslagen. De actie is prachtig om te zien, hoewel uit de voortzetting geen rendement valt op te tekenen. Ajax lijdt veel onnodig balverlies. Het levert Fortuna een levensgrote kans op 2-0 op, die echter toch wordt gemist. In dezelfde minuut is het Wooter die zijn snelheid benut, eerder bij de bal is dan de keeper en beheerst 1-1 maakt. De treffer geeft niet de extra kracht die nodig is om lekker in het spel te komen. De gedachten lijken niet altijd bij de wedstrijd te zijn. Fortuna speelt, voor een gehandicapte ploeg, opmerkelijk verzorgd voetbal. De schrijnende laksheid op het middenveld, waar de Fortunezen zeeën van ruimte krijgen, zal in de 32ste minuut leiden tot een 2-1 achterstand. Direct na de tegentreffer lijken de Ajacieden eindelijk ontwaakt. Zeven minuten voor rust is het aanvoerder Robert Gehring die met een fijne voorzet Wooter in staat stelt zijn tweede doelpunt binnen te tikken. Voordat de kampioensploeg met gebogen hoofd naar de kleedkamer kan sjokken, kan eerst Fortuna opnieuw op een voorsprong komen. Een schot uit de tweede lijn verdwijnt via de onderkant van de lat uit de doelmond. Alibikoppen "Die quizvraag kunnen ze schrappen," zegt Adriaanse beheerst, maar hard. "Als jullie zo doorgaan is er namelijk geen goed antwoord, want dan verliest de Al net als het eerste en het tweede de wedstrijd na het behalen van het landskampioenschap... Hun beste mensen doen nog niet eens mee! Ik zie Danny Landzaat tot twee keer toe als vrije verdediger een dubbele Rittberger maken. Dit is Stadion de Baandert, niet de Edenhal. Ik zie Dave van de Bergh alibikoppen. Hij springt alleen maar zogenaamd naar de bal, niet echt. Ik zie Rosco Viereck aan het hek vastzitten als hij moet bewegen. Ik zie Robel Goitom veel teveel ruimte geven. Er deugt helemaal niets van. Ik beloof jullie één ding: als er vandaag niet gewonnen wordt, krijgen jullie morgenochtend om 9 uur training van de heer Bobby Haarms. Zo deed ik dat bij ADO Den Haag namelijkjsekriMs de spelers er niet genoeg aan deden, nodigde ik ze uit om de volgende ochtend om 7 uur bovenop Kijkduin te verzamelen om een 25-kilometerloop binnen een bepaalde tijd af te werken..." Tijdens de donderspeech zakken de hoofden een voor een tussen de knieën. Het is ijzingwekkend stil geworden in kleedkamer 2. Zelfs geen ademhaling valt er te horen. De drie minuten tot het belletje lijken wel een uur te duren, maar als het kort rinkelt is de groep nog zo aangeslagen dat niemand een spoor van opluchting achterlaat. Na rust blijkt dat Adriaanse niet ten onrechte meent dat de kwaliteit van de verdedigers te wensen overlaat. De Al heeft dit seizoen dan ook meer doelpunten Patrick Kluivert is het jonge aanstormende talent dat de aanvoerdersband van de A 1-junioren droeg in het afgelopen kampioensseizoen. tegen gekregen dan normaal. Het ontbreekt, blijkt ook tegen Fortuna, voornamelijk aan snelheid. De backs Marco van Gulik en Mare Heimgartner zijn voetballend sterk - Heimgartner heeft zowel de benen als de pass van Ronald Koeman - maar als de duels met hun directe tegenstander op snelheid moeten worden beslist delven ze meer malen het onderspit. Adriaanse denkt in dit verband dat het belangrijk is om verdedigers ook, en misschien wel vooral, te selecteren op snelheid en lengte. Moeilijkheid daarbij is dat het niet altijd te zien is hoe een jeugdspeler zich lichamelijk zal ontwikkelen. Op zich kan de medische wetenschap aan de hand van botonderzoek een vrij accurate voorspelling doen over de te verwachten lengte, maar vooralsnog vindt Adriaanse dat een dergelijke selectie ethisch gezien niet zomaar kan worden ingevoerd. Dit in tegenstelling tot de technisch verantwoordelijken bij bijvoorbeeld Anderlecht. Daar worden de jeugdspelers systematisch onderzocht, waarbij ook het botonderzoek - soms TF I AJAX MAGAZINE JUNI 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 99