maar het heeft met mentaliteit te maken en dat is een proces van jaren waarbij je spelers steeds maar weer moet vertellen en uitleggen over het hoe en waarom. Dat ging niet zo makkelijk. Nu wordt het normaal gevonden en hebben de spelers veelal de tactische rijpheid en inzicht om dat te doen. Het betekent weer wel dat het voor de aanvallende partij extra moeilijk is geworden om met werkelijk goed voetbal in een goeie opbouw en in hoog tempo bij het andere doel te komen. Er is veel minder tijd en ruimte dan vroeger. Kijk maar eens naar oude video's. De spelers moeten nu echt op een hoger niveau kunnen spelen om in het huidige spel kansen te creëren. En dat hoge niveau is bij de meeste clubs onvoldoende aanwezig. Om dat niveau om hoog te brengen, is een proces van vele jaren. Doordat het straatvoetbal is weggevallen en daar geen goede alternatieven voor zijn gevonden, is de jeugdopleiding niet optimaal. En dat merk je. Het optimale zit hem in, zoals we dat in Amsterdam zeggen, het gogme voor het voetballen. De beleving. Dat leer je op straat. Niet alleen de techniek maar ook de vreugde, het plezier, de slimheid. Sinds 1985 zijn we aan het zoeken naar alternatieven voor dat straatvoetbal, dat eindeloos spelen van partijtjes waardoor ongemerkt jonge voetballertjes rijp werden. Het geheim van de smid is dus dat je de technische ontwikkeling tegelijk laat ontwikkelen met het overzicht en inzicht en dat lukt het beste in de sfeer van het straatvoetbal. Bij Ajax heb je nu zo'n geperfectioneerde opleiding met zoveel goed opgeleide coaches, daar komt het wel tot z'n recht. Maar je moet het hele leger binnen de afdelingen beslaan en dat betekent dus dat je daar mensen voor moet hebben die het uitdragen. Het heeft jaren geduurd voor het zover was. Nu is er bij elke afdeling een specialist die de zaken coördineert. En er zijn specifieke jeugdcoaches. Dat is nog nooit eerder het geval geweest. Op dat gebied loopt Nederland op andere landen voor. Dat moet ook wel want als Nederland met z'n kleinere potentieel aan spelers dat niet perfectioneert, is de top niet meer haalbaar. Je ziet het vaak bij internationale wedstrijden in dezelfde leeftijdscategorie. We lopen dan vaak achter. De fout die we maken is dat teveel wordt gekeken naar de enkele toptalenten die we altijd wel hebben zoals de Rijkaards en Van Bastens. Dat zijn maar enkelingen in een team. De rest zijn de gemiddelden, de werkers. In die groep moet het niveau omhoog" Nederland op het WK Het blijft altijd koffiedik kijken om iets te zeggen over de mogelijkheden van Oranje op het WK. Zekerheid bestaat er niet maar als alles "klopt" is een plaats bij de laatste vier wel mogelijk. Met de inbreng van de "buitenlanders" leggen we heus nog wel een aardige pot voetbal op de mat. Het zal ook erg afhangen van wie je loot in de achtste- en kwartfinales. Moet je tegen andere kandidaten voor de titel, dan wordt het moeilijk en loop je de kans er uit gegooid te worden. En met andere kandidaten bedoel ik dan Brazilië omdat die er altijd zijn. Daarnaast Duitsland, en ook Italië maakt voor mij een redelijke kans. Daar kan Nederland als outsider bijkomen. Maar dan moet alles kloppen. Fysiek en mentaal moet iedereen fit zijn en de bereidheid hebben tot het uiterste te gaan. Men moet voor het team alles willen geven en zichzelf ook op willen offeren. Andere factoren spelen ook een rol. Factoren die niet direct met het spelletje te maken hebben. Want eenmaal bij de laatste vier ontlopen de ploegen elkaar niet meer zo veel en komt het aan op de details en of de ploeg in die details nog kan mee doen is de vraag. Je mist bijvoorbeeld Van Basten. Of Ruud Gullit nu degene is die dat kan oplossen is te hopen, maar daar kan ik niet direct een antwoord op geven. Er moet in ieder geval een team staan. Of dat lukt weet je eigenlijk nooit vooraf. In 1974 was de sfeer goed. Ook bij de spelers. En die goeie sfeer moet er weer zijn. Die wordt voor een deel gekweekt door de spelers zelf. Als ze over alles gaan mekkeren en kankeren komen ze er niet. Natuurlijk, de resultaten spelen een belangrijke rol als het om de sfeer gaat maar deze ploeg zou het kunnen opbrengen. Tijdens de kwalificatiewedstrijden is bewezen dat er een goeie sfeer is." Hebben wij het over voetbaltechnische zaken, dan komen wij bij de constatering dat wij een riskante speelwijze hebben. De vraag is of je dat voldoende kan afdekken met kwaliteit. Dat stelt nog eens hogere eisen aan de individuele kwaliteit. Of dat op dat niveau voldoende is, valt niet in te schatten. Maar als je een eenheid bent, een goed team hebt en je hebt voldoende scoringspotentieel ja, dan kan je er bij zijn. Een ding is zeker: makkelijk zal het niet worden." 41 I 41 V HA A r. A 7 I M C 11 I KI I 1 QQ/1

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 88