Oranje n bij Rinus Michels: 1J door Tijn Middendorp foto's Louis van de Vuurst In deze tijd van het WK zal de naam van Rinus Michels nog wel eens vallen. Zijn reputatie als succesvol bondscoach van het Nederlands elftal is groot. Nu nog praat men over het WK 1974 in West Duitsland waar hij met het befaamde totaalvoetbal de finale bereikte. Als adviseur en coördinator bij de KNVB helpt hij thans mee het voetbal in Nederland te stimuleren want, vindt hij, het niveau van "de gemiddelden" en "de werkers" moet omhoog. Michels begon zijn voetballoopbaan in 1940 bij Ajax, de club waar hij in 1965 als trainer het betaalde voetbal binnenstapte. Vooral zijn trainersloopbaan werd imposant. Na het EK '92 in Zweden was het genoeg. Een fantastische trainerscarrière werd afgesloten. Ietwat geruisloos. "Maar de genoegdoening is groot en daar ben ik heel blij mee ondanks de tol die je voor het trainersvak moet betalen." Het is op het KNVB Sportcentrum in Zeist even zoeken naar een goed plekje, maar eenmaal gevonden gaat "meneer Michels", zoals praktisch iedereen hem toespreekt, ei eens goed voor zitten. Interviews in deze tijd van het jaar, zo half april aan de vooravond van de WK, geeft hij eigenlijk niet. "Want als je het voor de één doet, mag je de ander niet teleurstellen maar ja, voor het Ajax Magazine, dat is toch wat anders. Dan gaat toch de emotie wat meer meespelen." Rinus de straatvoetballer Zijn voetbalwieg stond bij Ajax. Zelf schreef hij als jongste speler van het toenmalige eerste elftal over zijn eerste contacten met de club in het Gouden Boek "Ajax 1900 -1950": "Nooit zal ik mijn tiende verjaardag vergeten. Toen toch, het staat me nog voor alsof het gisteren was, vond ik s morgens op de tafel een paar voetbalschoenen, voetbalkousen en... een Ajaxshirt (hoe kon het anders). Gij allen, voetbalenthousiasten, moet u kunnen indenken wat zulks voor een kind betekende. Zeker is, dat op dat moment 7R A l AV AA A r. A 7 I KI C 11 I KI I 4 QC\A

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 82