Het was een prachtig seizoe Kroniek door Tijn Middendorp foto's Louis van de Vuurst "Ik ben trots dat we met zo'n moeilijke speelstijl kampioen zijn geworden". Het was één van de regelmatig uitgesproken teksten van Louis van Gaal na het behalen van de landstitel. Het feest is inmiddels gevierd. Nationaal is de rust teruggekeerd maar internationaal timmert Ajax als hofleverancier voor het Nederlands Elftal verder aan de weg. Op weg naar de titel moesten er nog wat hobbels genomen worden. Zoals de ontmoeting tegen Volendam. Volendam had het Olympisch Stadion gekozen voor de inhaalwedstrijd tegen Ajax omdat het eigen stadion vanwege verbouwingen niet beschikbaar was. Bijna dertigduizend mensen kwamen op de wedstrijd af. Het publiek ging eens goed zitten voor een, naar verwachting, driftig scorend Ajax dat in het duel tegen NAC de richting naar het doel weer helemaal had teruggevonden. Dat vreesde Volendam ook. De taktische vondst van trainer Rijsberger was simpel: achterin spijkeren we het dicht, af en toe een countertje en hopen op een mazzeltje. En dat kwam. Bij de eerste de beste aanval, na ruim een half uur, werd het 1-0, waarop de Volendammers zich volledig ingroeven. Ajax bleef uiteraard proberen de gelijkmaker op het bord te krijgen maar slaagde daar niet in. In alle commotie maakte Ajax nog een wisselfout door op een gegeven moment drie "buitenlanders" te laten spelen. Daaraan tilde niemand erg zwaar, mede omdat Ajax verloor. Volendam had de twee punten in de knip. "Ach", zei Louis van Gaal na afloop, "ik heb wel begrip voor de speelwijze van Volendam hoewel ze wel erg dicht bij het doel speelden. Maar de beste wordt kampioen" "En dat zijn wij", zei voorzitter Michael van Praag in het weekblad Voetbal International, waarbij hij het Ajax-gevoel trachtte weer te geven van trots en zelfbewustzijn. De nederlaag was wel een lelijke streep door de rekening op weg naar de landstitel die echter niet werkelijk in gevaar kwam. Het prima spel in de eerste helft van het seizoen had voor genoeg marge gezorgd om tegenvallende resultaten te kunnen opvangen. Bovendien verloor de concurrentie teveel punten, waardoor er niet echt sprake was van een inhaalrace. Toch kon Ajax het zich niet veroorloven veel steken te laten vallen en tegen FC Twente op 17 april moest er gewonnen worden om de aanhang weer even rustig te laten ademhalen. Finidi (terug van de door Nigeria gewonnen Afrika Cup) en Jari Litmanen (hersteld van een blessure) waren weer in de basis teruggekeerd. In De Meer behaalde Ajax de grootste overwinning van het seizoen. Stefan Pettersson schoot van dertig meter in de kruising, Finidi George omspeelde de Twentekeeper en scoorde, Ronald de Boer maakte 3-0 en daarna zorgde Mare Overmars voor 4-0. In de tweede helft mocht Litmanen van elf meter zijn topscorerpositie verbeteren. Vervolgens moest Ajax verder met tien man omdat Danny Blind na twee keer geel het veld moest verlaten. Het weerhield Mare Overmars er niet van de eindstand op 6-0 te brengen. Zeven Ajacieden naar WK De Ajacieden hadden de vorm goed te pakken en dat was een prettige

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 6