staat heeft een eigen amateurdivisie, de kampioenen spelen aan het eind van het seizoen om de landstitel. Fed Works staat in Nigeria bekend om de grote talenten die er vandaan komen. Van het team waar ik in voetbalde spelen er inmiddels zes betaald voetbal in Nigeria, terwijl er twee, waaronder ikzelf, op het WK voor junioren in Japan actief waren. Het is een hele populaire club. Bij de thuiswedstrijden zitten er gemiddeld 10.000 mensen op de tribune, waaronder heel veel scouts, op zoek naar nieuw talent. Ik zelfben er na een jaar weggeplukt, door Iwuanyanwu FC." 3. De Droom "Alle jonge voetballers in Afrika hebben dezelfde droom, over het grote avontuur in Europa. Voor mij gold hetzelfde. Hoe langer je in Nigeria blijft, hoe slechter dat is voor je ontwikkeling. Op televisie zien we alle grote clubs spelen, en als je dan zit te kijken droom je wel eens weg, probeer je je voor te stellen hoe het zou zijn om daar tussen te lopen. Ik keek het liefst naar de wedstrijden van AC Milan, vooral tijdens de periode dat alledrie de Nederlanders daar nog speelden. Uit het verleden was Pelé mijn grote favoriet, van de laatste jaren was dat Frank Rijkaard. Op het moment dat ik bij Ajax kwam dacht ik dat hij nog altijd bij Milan speelde. Ik schrok me dood toen ik hem op mijn eerste training opeens zag staan. It was a total shock. Ik durfde hem absoluut niet aan te spreken, werd helemaal verlegen van zijn aanwezigheid. Gelukkig kwam hij even later zelf op me af om een praatje te maken. Die hele eerste dag was als een soort droom. Die in mijn geval wel erg vroeg is uitgekomen!" 4. Het Besef "Vrij snel nadat ik bij Fed Works begon met voetballen realiseerde ik me dat ik een mooie toekomst als profvoetballer zou kunnen hebben. Dat had een speciale reden. Op een gegeven moment bleek dat een heleboel mensen speciaal voor mij naar de wedstrijden kwamen. Als ik geblesseerd was merkte je dat meteen aan de publieke opkomst. In die fase besefte ik dat ik meer dan de rest in mijn mars had. Daarna is het allemaal heel snel gegaan. Ik kreeg een contract bij Iwuanyanwu en vlak daarna werd ik geselecteerd voor de nationale jeugdploeg. En op mijn eerste grote toernooi, in Japan, werd ik meteen tot beste speler uitgeroepen. Dat was voor mij de definitieve bevestiging van wat ik me bij Fed Works begon te realiseren; dat ik een grote voetballer kan worden." 5. Het Debuut "Voordat ik naar het WK in Japan ging had ik al bij het nationale A-team gedebuteerd. Dat was tijdens een oefenwedstrijd in Zweden. We verloren met 2-0, maar de bondscoach was tevreden over me. Mijn eerste wedstrijd bij Ajax speelde ik in het tweede elftal. Dat is een leuk verhaal. Ik was namelijk nog maar een paar uur in Nederland. Ik was 's ochtends geland op Schiphol, waarna ik in mijn hotel even ben gaan slapen. Diezelfde avond moest ik al meedoen, ik zou echt niet meer weten tegen wie. We wonnen met 3-1 en ik maakte een heel mooi doelpunt. Verdediger voorbij, keeper passeren en boem, doelpunt. Tegen FC Utrecht maakte ik mijn echte debuut voor Ajax. Vanaf het moment dat ik ging warmlopen werd mijn naam op de tribunes gezongen. Dat zal ik nooit, nooit meer vergeten, zo ontzettend mooi vond ik dat. Finidi en ik zingen die liedjes van de supporters vaak met z'n tweetjes. Het geeft een heel apart gevoel als de fans je naam zingen. Daar zijn we best een beetje trots op, in Nigeria kennen we dat fenomeen helemaal niet. Nee, ik was niet zenuwachtig toen ik bij het eerste debuteerde. Daar heb ik nog nooit last van gehad. Dat is een hele goeie eigenschap van me, ik ben door niets of niemand van mijn stuk te brengen." 6. De Ontwikkeling "In Nigeria moet je de meeste dingen zelf leren, want de trainingen bij de clubs stellen weinig voor. Eerst drie kwartier lopen, lopen en nog eens lopen en vervolgens een grote partij van het A-team tegen het B-team. Daar word je niet veel wijzer van. Bij de nationale selecties heb ik meestal onder meneer Westerhof getraind, hij verzorgt ook de meeste trainingen van de jeugdselecties. De bondscoach heeft ons op tactisch gebied heel veel bijgebracht, zonder het systeem radicaal te veranderen. Hij heeft aan kleine details gewerkt en het resultaat is er naar. Nigeria heeft de Africa Cup gewonnen en speelt op de WK in Amerika, terwijl er zometeen een nog veel betere lichting aankomt. Geloof me, als mijn generatie volwassen is en meer ervaring heeft staat er een beter elftal dan het huidige. Bij Ajax ben ik onder meneer Van Gaal heel erg vooruit gegaan. Het eerste wat hij me heeft geleerd is hoe je iemand strak moet aanspelen, in Nigeria maakte ik teveel gebruik van slappe boogballetjes. Daarnaast heb ik geleerd hoe het Ajax-systeem werkt. Dat valt niet mee als je het Nigeriaanse voetbal gewend bent. Daar speelde ik in een veel vrijere rol, met minder opdrachten. In het begin heb ik op de training vooral mijn ogen goed opengehouden, van de aanwijzingen begreep ik niet zo veel. 'Tijd, tijd', is de eerste Nederlandse voetbalterm die ik kende, dat roepen ze als je bij bal-aanname niemand in je rug hebt zitten. Zo ben ik langzaam aan gewend bij Ajax. In het begin was ik nogal stil en teruggetrokken, zo zit ik nou eenmaal in elkaar. Maar dat is nu veranderd, ik voel me heel wat beter op mijn gemak. Heb een leuk huis in Diemen, kan goed met de spelers opschieten. Dat maakt het allemaal een stuk makkelijker." 7. Ajax "Ik kon uit verschillende clubs kiezen, maar Ajax sprak me het meest aan. Ook als Finidi hier niet had gespeeld was ik naar Amsterdam gekomen. Toen ik met het Nigeriaanse jeugdteam in Nederland op trainingskamp was zijn we naar Vitesse- Ajax gegaan, daar raakte ik erg onder de indruk van hun spel. En ook de Europa Cup-finale tegen Torino staat me nog helder voor de geest. Ajax is een perfecte club voor technische voetballers zoals ik. En alles is er ontzettend goed geregeld. Voor de Europese spelers de gewoonste zaak van de wereld, maar als je Afrika gewend bent is dit het paradijs. Ik ben ontzettend blij en trots dat ik op zo'n jonge leeftijd al bij Ajax speel. Ik hoop dat Italië mijn eindstation wordt, maar voorlopig denk ik daar niet aan. De Champions League, het nieuwe stadion, dat wil ik allemaal meemaken. In dat rood-witte shirt." AJAX MAGAZINE JUNI 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 51