De schaal Column door David Endt Zo op 't eerste gezicht is het een vrij smakeloze trofee. Hij lijkt van tin, en dat is-ie misschien ook wel. Hij spiegelt flets. Op 't tweede gezicht is 't nog steeds geen schoonheid, de kampioensschaal die het kampioenschap van Nederland verzilvert. De schaal is groot en te vaak wordt omvang verward met status. En toch heeft-ie iets. In de kom staat gegraveerd: Kampioen van Nederland 1993 - 1994, daaromheen in de rand: Winnaar PTT Telecompetitie. En in het hart staat het wapen van de KNVB. Zie ik nog meer letters, of is het verbeelding? Fletse letters. Het feestgedruis leidt de aandacht af. Ja, is 't niet prachtig? De kampioensschaal, eindelijk weer in De Meer. Een titel met een gebiedende wijs, want hij móest er komen. Hoeveel uren zitten er in het kampioenschap, hoeveel zweetdruppels zijn er geplengd, hoeveel wilskracht en hoeveel overwonnen twijfel ligt er op de tinnen schaal die gisteravond van hand tot hand ging? Hoewel de titel aangekondigd was, durfde ik pas in Limburg de contouren van de schaal te zien. Het Kaalheide-stadion was nog niet halfvol. Twee reusachtige tegenstribbelende luchtbalonnen werd lucht ingeblazen. Housemuziek knalde uit de luidspreker, Foto: Louis van de Vuurst gevolgd door een onverstaanbaar clublied: "eh mehowa sartseveleule, heule ende rwoodah ewwe geh woh haw ne geuwe". Ik zat op het veld, naast het doel op een houten bankje. Een mooi plekkie om de gedachten de vrije loop te laten tegen het decor van kleuren, geluiden en bewegingen. De disc-jockey kondigde een lokale ster aan die voor een live optreden zou zorgen. Kosten noch moeite waren gespaard om een mooie happening van Roda JC - Ajax te maken. De locale ster trachtte te zingen. Mijn tenen trokken krom. In een volle sigarettenbewolkte kroeg zou deze tophit het ongetwijfeld goed doen. Maar dit was Kaalheide, het stadion van Roda JC. Gelukkig begon de wedstrijd. Van dichtbij zag ik hoe Babangida de bal via de lat tegen het Ajax- net kwakte en van verre zag ik hoe het prinsenkoppel Finidi- Litmanen gelijkmaakte en hoe de piranha in Edgar Davids weer ontwaakte en hoe zijn linkervoet het winnende doelpunt binnenbeet. De schaal werd zichtbaar maar mocht nog niet worden uitgepakt. Dat gebeurde na Ajax - Heerenveen. Iedereen heeft 'm gezien. Niet mooi en toch prachtig. Het symbool van de triomf is de beloning voor een jaar lang keihard werken en tegenslagen overwinnen. Feest bruist mee tussen de champagnebubbels, lachende gezichten. Hier een toast, daar een zoen, felicitaties en omhelzingen. Het is een drukte van jewelste. In gedachten zoek ik een rustig bankje. Zo'n eenvoudig houten bankje als in het Kaalheide-stadion. Ik denk aan de schaal en zie de gegraveerde tekst, de fletse spiegeling en, alweer de letters. Letters die nu duidelijker worden. Acht letters. Fernanda De naam van een overtuigende en j bereiken van het in een veel belang motiveren, vroeg haar. Voor wie het wil zien spiegelt haar naam zacht in de schaal. Ook voor Fernanda, is dit de kroon op het werk. dappere strijdster, die op haar eigen stimulerende manier heeft bijgedragen aan het voetbalhoogtepunt. Terwijl zij zelf kansloos was ^rijker strijd bleef zij haar man, Louis van Gaal, hem niet op te geven, door te zetten, ook voor

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 43