Laat de anderen maar bang zijn" Frank en Ronald de Boer naar de States Interview door Simon Zwartkruis foto's Louis van de Vuurst Halverwege het gesprek tikt Ronald broer Frank op zijn been en wijst naar buiten. Twee kleine blonde ventjes houden, gierend van de pret, een tennisballetje hoog. Een paar seconden lijken de gebroeders De Boer door sentimenten overmand. Met twinkelende ogen tuurt de tweeling door het raam, voor even een beeldscherm waarop ze hun eigen jeugd geprojecteerd zien. Hoeveel dagen zullen ze op dezelfde wijze hebben gevuld, vroeger, op de stoep voor hun ouderlijk huis in Grootebroek? Als Frank de Boer zijn feestje der herkenning heeft gevierd, kijkt hij me fronsend aan en zegt nog vaak terug te denken aan zijn onbekommerde jeugd. Ronald knikt instemmend. Ze hebben hun onbezorgde leventje al jaren geleden vaarwel gezwaaid en staan nu op de drempel van hun eerste WK-toernooi. Frank en Ronald de Boer, exact tien jaar Ajax-twins, over wat was, wat is en wat gaat komen. Het leven van een international kent allang geen geheimen meer voor Frank en Ronald de Boer. Toen de broers nog broertjes waren, snuffelden ze in de diverse nationale jeugdselecties al aan het grote werk. Hun herinneringen aan die tijd? Frank, grinnikend: "Tegenwoordig is iedere interland natuurlijk ook een soort Ajax-reünie, maar in de jeugd kon je echt spreken van een vaste kliek. De Ajacieden waren altijd in de meerderheid en hadden meestal ook het hoogste woord. Qua voetbal staken we er duidelijk bovenuit. Dat merkte je vooral bij rondootjes op de training. Dat was voor de jongens van Ajax gesneden koek, de anderen konden het vaak niet bijbenen." Niet al te verwonderlijk, gelet op de namen achter de zojuist gememoreerde Ajax-kliek. De De Boertjes doorliepen hun voetbaljeugd bij Ajax en Oranje zij aan zij met Bryan Roy, Richard Witschge, Marciano Vink en ook Danny Muller en Richard Sneekes. Een gouden lichting, bij Ronald op het netvlies gebrand als hij zich van tijd tot tijd op Voorland meldt voor een vergelijkend warenonderzoek. "Ja, ik mag graag een jeugdwedstrijdje bij Ajax meepikken. Dan betrap ik me er iedere keer weer op dat ik met onze eigen lichting ga vergelijken. Ik heb het gevoel dat onze groep indertijd beter was, maar eigenlijk is het ondoenlijk om dat tegen elkaar af te zetten. Toen speelde ik zelf, nu sta je langs de kant en heb je een heel ander beeld. Wat me opvalt, en dat is prachtig om te zien, is dat de sfeer en het type voetballers nog precies hetzelfde zijn. Heel veel techniek en een mooie vorm van branie. Typisch Ajax." Ajax-shirt voor de finale Op 14-jarige leeftijd kwamen de gebroeders gezamenlijk vanuit Westfriesland de Watergraafsmeer binnengewaaid. In de stad, waar iedereen AJAX MAGAZINE JUNI 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 34