Champions League. Dat is ook een poging van de UEFA om te komen tot een Europese competitie. Die wens hebben wij ook. Maar of de Champions League daar nu de oplossing voor is, weet ik niet. Temeer daar alles op het gebied van merchandising, reclame en televisierechten uit handen wordt genomen. Dat wordt door de UEFA zelf gedaan. Financieel kan het voor ons een succes zijn wanneer we veel punten halen en met het elftal wat wij hebben moet dat absoluut lukken." "Ik verwacht dat wij over tien jaar zoiets hebben als in Amerika met de NBA: een constant rondreizend circus van topploegen door Europa en dat je, met alle respect, niet meer Ajax-Cambuur hebt maar Ajax- Anderlecht of Ajax-Milan als wedstrijd op zondag. Temeer daar ook op commercieel gebied de grenzen zullen worden verlegd. Europa moetje straks gaan vergelijken met Amerika, één groot land dat bestaat uit verschillende staten. Waarom zou je dón de competitie beperken tot de provincie Nederland? Waarom ook geen regionale competitie? We zullen het allemaal in de toekomst wat ruimer moeten gaan zien. Het is nu nog toekomstmuziek omdat de UEFA nog een flinke vinger in de pap heeft en het voorlopig nog wel op de huidige manier wil blijven doen. En als straks blijkt dat de Champions League wel een goed alternatief blijkt te zijn gaat m'n hele verhaal niet door" Was er ooit een moment datje ging twijfelen aan de landstitel? "Nee, absoluut niet. Ik moet wel zeggen dat het na die uitglijer bij PSV het wel een stuk spannender werd maar ik heb geen seconde gedacht van: nu halen we het niet. Wij raken niet zo gauw in paniek. Ook niet als we twee of drie keer verliezen. Men heeft heel duidelijk kunnen zien wat een goed elftal we hebben. En een elftal kan in z'n totaliteit of op sommige plaatsen uit vorm raken. Je kan blessurepech hebben, spelers voor lange tijd moeten missen. Iedere club heeft momenten van zwakte in het seizoen. Kijk naar Barcelona dat nu toch ook goed eindigt. Paniek is nooit goed want dan ga je de verkeerde beslissingen nemen. Ik ben het met je eens, het ging wel vlug, die nederlagen in de Europa Cup en KNVB beker, zo vlak achter elkaar. Omdat het allemaal in één week valt is het des te opmerkelijker. Dat was een samenloop van omstandigheden. En laten we even eerlijk zijn, zonder dit als excuus te gebruiken, maar die bekerwedstrijd was in het weekeinde na Parma en als je dan ziet dat zij vervolgens ook met 4-0 klop kregen in de competitie, dan mag je je misschien wel eens gaan afvragen of een periode van vier dagen tussen een wedstrijd met zo'n psychische en lichamelijk inspanning als een Europa Cup ontmoeting met het hele gebeuren er omheen en een volgende belangrijke wedstrijd wel voldoende is. Daarom, en ook om andere redenen, pleit ik voor minder clubs in de PTT Telecompetitie. Dan hebben we meer lucht. Hoefje ook geen Ajax-FC Groningen twee dagen na een kampioenswedstrijd te plannen. Wat zijn de andere redenen? "Heel simpel. Er zijn clubs in Nederland waar geen markt meer voor is. Waar geen mensen meer op afkomen. Die houden zich in leven uit de algemene middelen van de KNVB. Er zijn clubs waar de begroting voor dertig tot veertig procent bestaat uit geld wat men krijgt uit die algemene middelen. Televisierechten bijvoorbeeld. Dat vind ik heel ongezond. Als mijn bedrijf geen levensvatbaarheid meer heeft hoef ik echt niet bij minister Andriessen aankloppen om te zeggen: beste minister, ik ben zo zielig, kan ik even vangen. Als ik met mijn winkel in een winkelstraat zit met nog één collega, dan hebben we allebei een goeie boterham. Maar zodra er nog twee bijkomen hebben we het alle vier slecht. Dat is in de voetballerij ook zo. Er moet echt gefuseerd en ingekrompen worden. In de Eredivisie vind ik zestien clubs het maximum maar het mogen er ook veertien zijn want Ajax, maar ook andere clubs, is in de gelukkige omstandigheid om tussendoor gebruik te maken van aantrekkelijke aanbiedingen voor vriendschappelijke wedstrijden en toernooien. We zijn laatst in Curasao en Mexico geweest. Dat levert de club geld op en de spelers veel ervaring. Daar is tijdens het seizoen geen gelegenheid voor. En waarom niet? Omdat wij ook nog eens de helft van ons team kwijt zijn aan het Nederlands Elftal. Plus dat het hele competitiebeleid dramatisch is, al zijn voor de competitieleider wel wat verzachtende omstandigheden zoals de vele verschuivingen, de verboden van burgemeesters en het weer, maar als er teveel speeldata zijn moetje als KNVB iets doen. Ruimte scheppen door de competities te verkleinen en dat weer door bijvoorbeeld strengere licentievoorwaarden. Dan zullen er wel een aantal clubs verdwijnen. Alleen maar om het Nederlandse voetbal gezonder te maken. Ik hoor de clubs roepen dat zij bij minder wedstrijden ook minder recettes hebben. Naar mijn mening is dat niet zo. Ik denk dat er bij minder wedstrijden door minder clubs tevens minder versnippering van sponsorgelden zal zijn. Dat de mensen die graag naar een wedstrijd willen gaan toch wel komen en dat het gemiddelde toeschouwersaantal per wedstrijd omhoog zal gaan zodat men er dus per saldo niets bij inschiet." Jammer genoeg is er absoluut geen saamhorigheid tussen de clubs. De meeste clubs eten alleen maar uit de ruif mee en voor hen is het verder: ieder voor zich en God voor ons allen. Alleen al de vraag van clubs die spelers leveren aan het Nederlands Elftal voor het WK om de competitie een paar weken later te laten beginnen vindt geen genade in de ogen van de andere verenigingen. Nu hebben onze spelers nauwelijks vakantie, missen een groot deel van de voorbereiding en lopen, volgens dokter AJAX MAGAZINE JUNI 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 17