Hij voetbalt volgens een intuïtie die hem de verrukkelijkste bewegingen laat maken. Minpunten zijn overzicht, eindpass, scorend vermogen en zijn linkerbeen. Kluivert heeft alles: lengte, startsnelheid, overzicht, tweebenigheid en een onvoorstelbare kopkracht. Adriaanse durft de voorspelling aan dat Patrick Kluivert over twee jaar de beste kopper van Nederland zal zijn. En daarbij is hij op de hele lengte-as inzetbaar. Waar hij nog aan moet werken is voornamelijk zijn persoonlijkheid. Hij loopt tegen teveel onnodige gele kaarten op omdat hij nog te snel zijn emoties toont. Ook in het Nederlands elftal onder de 18 heeft hij nog wel eens moeite zich te beheersen. Toen hij met Oranje op Gran Canaria tegen rood aanliep, vroeg bondscoach Dick Advocaat hoe de materiaalman van Ajax ook weer heette. "Sjaak Wolfs," antwoordde Kluivert wantrouwend maar naar eer en geweten. "Mooi," zei Advocaat, "vanaf nu heet jij Sjaak Kluivert. Jij zorgt namelijk verder voor alle spullen." Adriaanse vermoedt dat Wooter en Kluivert reeds het komende seizoen enkele malen hun opwachting kunnen maken bij het eerste. Het wordt een druk seizoen voor de mannen van Van Gaal. Met de Champions League erbij zullen veel spelers nodig zijn. "Ze zullen waarschijnlijk een aantal keer op de bank kunnen zitten, met een eventuele invalbeurt. Ze zullen heel geleidelijk gebracht worden." Voldoende lichtpunten De A2 heeft ook een aantal zeer talentrijke spelers. Maar volgens Co Adriaanse moet niet teveel waarde worden gehecht aan het aantal jeugdinternationals dat in de A2 speelt. "Het zijn goede spelers, maar om international te worden ben je afhankelijk van de concurrentie. Het kan dat je het 'geluk' hebt dat de hele lichting hier te lande een minder niveau heeft." Eli Louhenapessy, Julien Emanuelson, Arno Splinter, Koffey Mensah, Casper Overduin, Menno Willems, Mario Melchiot en Danny Murphy hebben allen eens of meer malen in het Oranje-shirt gespeeld, waarbij Splinter en Mensah officieel nog als B-junior gelden. Al met al vindt Adriaanse de A2-groep, net als de BI, aan de vlakke kant. "Er is weinig temperament. Veel voetbalvermogen, dat wel, maar niet voldoende persoonlijkheid. Met name daaraan zullen we in die leeftijdscategorie moeten werken. Vandaar dat het volgend seizoen Dirk de Groot trainer wordt van de A2. Hij is scherp en fanatiek. Wij denken dat een dergelijke trainer belangrijk is voor zo'n elftal." De huidige A2 is dan reeds doorgeschoven naar de Al, waar Herman Borman de nieuwe trainer wordt. De huidige BI, het andere 'schuchtere' team, komt bij Dick de Groot terecht. Die kunnen aan de bak, heet dat in het jargon. Dit jaar is de A2 geen kampioen geworden. Op zich is dat voor Adriaanse niet verontrustend. Het gaat uiteindelijk niet zozeer om de collectieve prestatie, als wel om de individuele ontwikkeling van spelers. Wat dat betreft zijn er in de Al en A2 van het seizoen '93-'94 voldoende lichtpunten te ontdekken. De verwachting is dat er van de aanstormende jeugd genoeg spelers tot het eerste zullen doordringen om de norm van anderhalve speler per jaar te kunnen halen. Dat daarbij de verdedigers ondervertegenwoordigd zijn ten opzichte van de middenvelders en aanvallers is een gegeven dat al jaren opgaat. Toch heeft Adriaanse zich ten doel gesteld ook de toekomstige defensies van Ajax 1 vanuit de eigen jeugd te kunnen aanvullen. Voorlopig moeten de Ajax- supporters het stellen met briljante middenvelders en aanvallers. Toenmalig technisch directeur Leo Beenhakker sprak soms een beetje neerbuigend over de kwaliteit en de mentaliteit van wat hij "de patatgeneratie" noemde. Achteraf is die lichting niet slecht bevallen. Ajax werd achtereenvolgens UEFA Cup-winnaar, won de beker en werd landskampioen. Voorlopig lijkt Ajax vooruit te kunnen. Na de patatgeneratie komt nu de Coca Cola-generatie er immers aan. En die bruist. AJAX MAGAZINE JUNI 1994 De selectie van Ajax A2 met staand van links naar rechts: Kees van Heiningen (grensrechter), Joël Titaley, Dennis van den Berg, Guillermo Edwards, Mario Melchiot, Dennis Vos, Danny Murphy, Jerry van Haagen, Eli Louhenapessy, Arno Splinter, Teun Bogaard (elftalleider) en Spitz Kohn (trainer-coach). Gehurkt: Menno Willems, Julien Emanuelson, Adik Malouk, Casper Overduin, Dennis de Haan, Mario van Heiningen en Dennis Schulp.

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 102