altijd de lastigste twee jaar Roda JC onder Bert Jacobs met Pierre Vermeulen en Dick Nanninga. Ook twee jaar Europa Cup gespeeld, de bekerfinale in Nederland gehaald. Van Roda ben ik naar Feyenoord gegaan omdat ik een aanbieding van die club kreeg en ik tegen het Nederlands Elftal aanzat. Ik zat steeds bij de 22 maar net niet bij de laatste 16. Dus ik dacht: als ik nu naar Feyenoord ga, dan heb ik misschien meer kans om in dat Nederlands Elftal te komen." "Nou, Feyenoord is heel teleurstellend geweest. Vooral in sportief opzicht. Heel veel mutaties in de groep, belangrijke spelers gingen weg, er was geen goeie sfeer en ja, misschien was het ook ergens mijn club niet. Ik ben ook heel veel geblesseerd geweest. In feite wilde ik er mee stoppen maar het laatste half jaar van mijn contract bij Feyenoord kon ik bij Sparta spelen. En dat was fantastisch. Met Louis van Gaal en Danny Blind. Daar fleurde ik helemaal op en eigenlijk wilde ik heel graag bij Sparta blijven. Maar Feyenoord vroeg een vergoeding die Sparta niet kon betalen. Het werd FC Utrecht, dat in de lift zat. Het buitenlands avontuur heb ik laten lopen. België en Griekenland waren toen in beeld. Vier jaar bij Utrecht gespeeld. De laatste twee jaar als aanvoerder en daar heb ik ook een fantastische tijd meegemaakt. Vier jaar Europees voetbal gespeeld. Schitterend." Hoe ben je in het trainersvak beland? "Ik was 32 jaar toen ik werd afgekeurd vanwege m'n knie. Nog wel wat jong want ik had nog wel een jaar of twee willen doorspelen. Maar goed, dat zat er niet meer in. Inmiddels had ik wat trainersdiploma's gehaald, ben amateurclubs gaan trainen en heb een half jaar bij AZ '67 gewerkt, met Piet de Visser. Dat was eigenlijk m'n eerste stap als trainer in het betaalde voetbal. Vervolgens ging ik bij Haarlem aan de slag, eerst als assistent-trainer, in het jaar dat ik het diploma Oefenmeester 1 haalde. Daar heb ik één jaar met Hans van Doorneveld gewerkt, twee jaar met Dick Advocaat, die daarvoor nog in het amateurvoetbal werkzaam was en die op mijn verzoek bij Haarlem is gekomen, en met Hans Eykenbroek. Ik ben daar nog een half jaar hoofdtrainer geweest, door de ziekte van Eikenbroek, en in dat vierde jaar bij Haarlem haalde ik mijn diploma Coach Betaald Voetbal, samen met Louis van Gaal. In afwachting wat Haarlem met mij wilde werd ik gebeld door Leo Beenhakker om bij Ajax te komen als jeugdtrainer en toen vermoedde ik al dat de hand van Louis er achter zat. We hadden beiden bij Sparta en Ajax gespeeld, we hadden toch iets gemeen en wat mij later bij Ajax bijzonder in hem aantrok was het verschil in karakter. Ik was heel anders. Maar onze gedachten over het voetbal liepen wel parallel. Ik ben toen bij Ajax de Al gaan doen. Toen Beenhakker in september 1992 plotseling wegging, nam Louis het over en vroeg hij mij om assistent te worden. Voordat ik 'ja' zei heb ik daar een paar dagen over nagedacht. Kijk, ik wist dat Louis geen makkelijke man was. En dat kwam ook omdat ik niet iedere dag met hem samenwerkte. Hij was coördinator van de profopleiding en ik van de jeugdopleiding. En ja, Louis was altijd heel direct en ging altijd erg op dingen door terwijl ik wat makkelijker ben. Misschien een beetje nonchalant maar ik werkte lekker met de jeugd dus ik wilde daar gewoon even een paar dagen over nadenken. Ik heb het dus toch gedaan en ik moet je heel eerlijk zeggen: ik heb er nooit spijt van gehad." Wat zijn jouw taken? "Als assistent ben ik bij alle trainingen en wedstrijden van het eerste elftal. De trainingen doen we samen, die bespreken we 's morgens. Dan maken we een taakverdeling. De warming-up doen de jongens zelf. Ik doe dan bijvoorbeeld een pass-en trap-oefeningen. Er waren een paar spelers die links- of rechtsbenig waren. Daar zijn we aan gaan werken. Op het ogenblik is het zo dat iedereen links en rechts trapt. Tijdens de training wil het nog wel eens zo zijn dat we de groep splitsen. Ieder van ons neemt dan een groep. In de partij spelen we bijvoorbeeld 7 tegen 6 wat Louis graag doet. Hij coacht dan meestal het 7-tal dat zo'n beetje de kern is die zondag gaat spelen. Ik coach het 6-tal en spelen we in feite een wedstrijd tegen elkaar. 73

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 96