"Als jeugdtrainer kreeg il jongens" Een gesprek met Gerard van der Lem Interview door Tijn Middendorp foto's Louis van de Vuurst Hij bleek niet de makkelijkste jongen te zijn toen hij op 10-jarige leeftijd bij Ajax z'n opwachting maakte. Hetgeen resulteerde in een vroegtijdig vertrek uit de Meer. Na omzwervingen in het vaderlandse voetbal keerde hij op verzoek van Leo Beenhakker terug naar Ajax als jeugdtrainer, waarna Louis van Gaal hem ruim twee jaar geleden vroeg zijn assistent te worden. Nog altijd vindt hij het een belevenis om bij Ajax iedere dag weer zoveel te mogen meemaken omtrent het voetbal en alles wat daarbij komt kijken. Een prima leerschool want ooit wil ook hij op eigen benen gaan staan en alle kennis benutten die hij nu opdoet. Hoe ziet je carrière er uit? "Ik kwam als jongetje van 10 jaar bij Ajax in de pupillen samen met Pim van Dord. Ze hadden me, geloof ik, ergens op een veldje zien voetballen en zagen wel wat in me. Ik werd aangenomen en daar was ik erg trots op. Alleen, ik was wat lastig. En niet gewoon lastig maar lastiger dan iemand anders in z'n pubertijd. Ik accepteerde geen enkele vorm van gezag. Daar verweerde ik mij enorm tegen en niet altijd op een even rationele manier. Ik kreeg met iedereen problemen. Op school, met m'n vader, bij Ajax, noem maar op. Dus moest ik weg en ging naar Zeeburgia. Ik wilde eigenlijk alleen nog maar voor m'n plezier voetballen. Na een jaar stonden FC Amsterdam en FC Utrecht op de stoep maar dat zag ik niet zitten. Gewoon lekker voetballen en meer niet. Maar een jaar later kwamen die clubs weer en omdat ik ook de militaire dienst in moest, wat ik natuurlijk helemaal niet zag zitten, dacht ik misschien daar een beter leven te hebben door bij één van die clubs te gaan spelen en koos ik voor FC Amsterdam. Dat was eigenlijk de start in het betaalde voetbal. Ik was toen 19 jaar. Twee jaar daar gespeeld met spelers als Jan Jongbloed, Rob Bianchi, Jan Fransz en Fritsie Flinkenvleugel. En nog met veel succes ook, zoals het bereiken van de kwartfinale in de Europa Cup; en dat met een ploeg die eigenlijk niet zo gek veel voorstelde. Maar we vormden een echt team en dat bracht ons het succes. Daarna 72

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 95