in Ajax 3 voetballen. Dat is nu voor onze zaterdag 1 reglementair niet meer toegestaan. We hebben nu een constructie bedacht waarbij in één keer al die problemen worden opgepakt en structureel worden ingevuld. Dat doen we door het opleidingstraject verleggen van acht tot achttien jaar naar acht tot negentien jaar door de Al junioren de stap naar het tweede elftal te laten maken via de zaterdag 1" Hoe moeten we ons dat voorstellen? "Vanuit de Al wordt een selectie gemaakt. Daarvan gaan de grootste talenten direct naar het tweede elftal. De overige geselecteerde Al spelers voetballen één jaar in de zaterdag 1 ter voorbereiding voor het tweede elftal. Voor onze jeugdspelers betekent dit, dat deze nieuwe standaardroute de enige mogelijkheid is om het tweede elftal te bereiken met uitzondering van de grootste talenten die deze stap direct maken. Dit heeft een aantal voordelen. Ten eerste heeft het zaterdagvoetbal voor de jeugdspeler een toevoegende waarde in de opleiding. Hij krijgt te maken met een andersoortig voetbal, waar wij toch heel enthousiast over zijn, omdat hij op een andere manier moet opereren om het hoofd boven water te houden. De kracht van het zaterdagvoetbal is niet gering. Dat weten we inmiddels wel. In de tweede plaats zijn wij ook verzekerd van een continue stroom van kwalitatief goede spelers naar ons eerste zaterdagelftal. Jongens, die anders als amateur naar het tweede elftal zouden gaan, moeten zich nu eerst 1 jaar bewijzen in de zaterdag 1Deze spelers koppel je aan jongens die wat ouder zijn en niet in dat opleidingssegment zitten. Op die manier krijg je een mix van jong talent dat zich waar moet maken, en oudere jongens met een grote ervaring op dat niveau. En ten derde zullen de spelers met een jaar zaterdag-ervaring nog beter opgeleid in het tweede elftal kunnen gaan functioneren." Is het in deze van belang of Ajax het volgend jaar al dan niet in de hoogste amateurafdeling blijft uitkomen? "Nee, want dit is beleid en beleid is iets wat je niet maakt op basis van incidenteel succes of teleurstelling. Het probleem wat we nu hebben is dat ons elftal in een hele sterke competitie zit, zeg maar gerust de sterkste amateurcompetitie van Nederland. Of je nu met die ploeg kampioen zou worden of zou degraderen, dat maakt niets uit. Dit stukje beleid vul je in omdat je denkt dat je daar in de toekomst met de jeugd profijt van zal hebben. Mochten we onverhoopt toch degraderen, dan verwacht ik dat we zeker op het hoogste niveau zullen terugkeren". Hoe moeten we in dit kader de komst van de nieuwe jeugdtrainers zien? "We hebben geprobeerd heel duidelijk naar die trainersstaf te kijken, waar mensen behoren te staan die allemaal op hun eigen gebied een toevoegende waarde hebben. De diversiteit aan persoonlijkheden en de speciale kenmerken voegen iets toe aan een jeugdspeler. Omdat je zo van iedere jeugdtrainer wat kan leren. Het is dus belangrijk op zoek te gaan naar een bepaalde balans in die technische staf voor de opleiding en die hopen we met de komst van Hennie de Regt, Heini Otto en Jan Olde Riekerink en wat interne verschuivingen gevonden te hebben. We hebben besloten dat Spitz Kohn de zaterdag 1 onder zijn hoede neemt én dat hij zich bezig gaat houden met speciale individuele trainingen voor onze talenten vanaf de B2 tot en met de Al junioren. Co Adriaanse laat de Al helemaal los en is nu volledig vrijgemaakt om als Direkteur Opleidingen zich volledig bezig te houden met, wat wij noemen, het begeleiden van de rode draad in de jeugdopleiding. Dat betekent dat hij nog meer tijd kan besteden aan alle elftallen en kan zien wat er overal gebeurd, waardoor de begeleiding van die rode draad gewaarborgd is. Herman Borman zal de Al junioren nu onder zijn hoede gaan nemen. Daarnaast denken wij dat Dick de Groot,

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 47