"Doorstroming blijft hoeksteen vereniging" Hennie Henrichs: Clubnieuws door Tijn Middendorp In de organisatie rond de opleiding van Ajax zullen een aantal aan passingen plaatsvinden als gevolg van een evaluatie van de tech nische staf, de jeugdopleiding op zich, de doorstroming naar het eerste elftal en de rol van Ajax zaterdag 1 in het opleidingstraject. Zo zullen per 1 juli aanstaande zullen Hennie de Regt, Heini Otto en Jan Olde Riekerink worden opgenomen in de technische staf, waarin ook een aantal interne verschuivingen worden doorge voerd. Gezien het nogal ingrijpende karakter van het geheel is er vol doende reden aanwezig voor een nadere toelichting. Waarom de ze aanpassingen? Wat zijn hiervan de gevolgen en hoe gaat het totaalbeeld er dan nu uitzien? "Laten we beginnen bij de zaterdagafdeling", zegt bestuurslid amateurzaken Hennie Henrichs, "In tien jaar tijd is ons eerste elftal doorgestoten naar de eerste klasse van het zaterdagvoetbal maar al veel eerder is er bedacht dat mogelijk zaterdag 1, als je tenminste hoog speelt, wel iets zou kunnen betekenen voor onze jeugdopleiding. Deze doelstelling werd al in het tweede jaar na de start van onze zaterdagafdeling bedacht en geformuleerd. Daarna is ook onmiddellijk geprobeerd zo snel mogelijk door te stromen naar die top van het zaterdagvoetbal hetgeen het afgelopen jaar is gelukt." Hoe zijn de ervaringen in dit eerste jaar? "Het is inmiddels duidelijk geworden dat het verschil tussen de eerste klasse en de tweede klasse enorm is. Ik zeg wel eens: de zaterdag eerste klasse is eigenlijk vergelijkbaar met betaald voetbal op het eerste divisie niveau. Om daar tegenop te boksen is niet eenvoudig. En je ziet dan gewoon dat onze selectie daar enorm veel moeite mee heeft. Vorig jaar zijn voor de eerste keer een aantal A junioren, die nog niet rijp waren voor het tweede elftal, naar de zaterdag doorgestroomd, terwijl ook twee spelers van het tweede elftal in die zaterdagselectie werden opgenomen. Zo'n zes tot zeven spelers vonden vanuit de eigen opleidingskring een plekje in de zaterdagafdeling. Op zich is dat natuurlijk uitstekend, maar om de zaterdag 1 structureel in te bouwen in de jeugdopleiding stuiten we op een aantal moeilijkheden. Om te beginnen is het reglementair niet toegestaan met amateurspelers in de zaterdag 1 en in het tweede elftal uit te komen. Jeugdvoetbal en tweede elftal worden gezien als zondagvoetbal en het zaterdagvoetbal is daarmee strijdig. Als een jeugdspeler eenmaal in de zaterdag 1 heeft gespeeld mag hij in dat jaar niet door naar het tweede elftal. En omgekeerd. Daarnaast is er nog het bijkomend probleem dat een aantal spelers die overgaan van de Al junioren naar het tweede elftal, betrekkelijk weinig spelen omdat de groep van het eerste elftal relatief groot is. En als iedereen fit is en er weinig schorsingen zijn komt niet iedereen voldoende aan spelen toe om vormbehoud te hebben. Dat gaat ten koste van de spelers die als amateur in het tweede elftal spelen. Dat was vroeger ook, maar toen konden de jongens, die niet aan spelen toe kwamen,

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 46