Dan zou heel de wereld de ontwikkeling daar hebben kunnen constateren. Het is eigenlijk niet te vertellen. Beter is het om er met een camera-ploeg naartoe te gaan". "Als de Japanners eenmaal aan een discipline beginnen, willen ze daarin ook meteen de besten zijn. Ze trainen als gekken, 's Morgens van half elf tot twaalf uur, 's middags van half drie tot zessen. Alles op het veld. Nergens ter wereld trainen voetballers zo hard als in Japan. Zoals ik nu lichamelijk word getraind heb ik het nog niet eerder meegemaakt". "Ik ben fitter dan ooit. Ik weet niet wat me overkomt. Fluitend ga ik naar de trainingen en naar de wedstrijden. Als ik zie hoe ik nu weer voetbal - het is veel beter dan de laatste twee jaren bij PSV. Die inzinking had niks met PSV te maken. Het kwam doordat ik al zo lang in de Eredivisie speelde. Na twaalf jaar had ik het gevoel dat het voor mij was afgelopen. Alle clubs en stadions van Nederland kende ik zo langzamerhand van binnen en van buiten. Ik was aan een andere uitdaging toe". Maar er was ook iets anders. "Het voetbal in Nederland gaat tenonder aan het negativisme. Er blijft niets over. Iedereen doet eraan mee. De pers, het publiek, de trainers. De vedetten zijn blij als ze weg kunnen. Bryan Roy! Die is gewoon wèggejaagd. En wat ik in de loop der jaren allemaal naar mijn kop heb gekregen. Cruijff is één van de beste coaches ter wereld, hij is wat dat betreft absolute top. Maar als mens... Hij is, laten we eerlijk zijn, degene geweest die heeft gezegd dat ik vanwege mijn hoge stem geen leider kon zijn. Wie dat zegt, is niet goed wijs. Daarmee heeft hij mij kapot gemaakt". Opgedrongen Bij PSV werd Gerald vervolgens tot vaandeldrager gebombardeerd. Het was het begin van de ondergang. "Ik bén geen leider. Op het veld moet ik mijn gang kunnen gaan. Met mijn voeten. Niet met mijn mond. Vaandeldrager? Ik vond het vreselijk dat ik met die kreet werd doodgegooid. Die opgedrongen rol heeft mij veel schade berokkend, ik weet het. Ik heb enorm veel stront over me heen gekregen. Al die negatieve dingen hebben mij veel energie gekost. Mijn prestaties bij PSV hebben eronder geleden. Er zijn fouten gemaakt. Ik besef het nu. Maar ik neem niemand iets kwalijk. Ik geef niemand de schuld. Bij alle onderhandelingen ben ik per slot van rekening zelf aanwezig geweest. Had ik maar niet zo dom moeten zijn". De 42-voudig international ontkent dat zijn transfer naar Japan het karakter van een vlucht heeft. "Ik ben vertrokken omdat ik dat wilde en niemand anders. Bij PSV zijn ze daar echt niet blij mee geweest; dat kan ik je verzekeren. Tot op het laatste moment heeft het bestuur geprobeerd mij voor de club te behouden". Enig medelijden met de gevallen ster is misplaatst. "Alsof ik met mijn transfer naar Jubilo Iwata zou zijn mislukt... Leg mij dan Gerald Vanenburg Foto: Louis van de Vuurst eens uit hoe het mogelijk is geweest dat ik zoveel prijzen heb gewonnen? Ik ben met Ajax en PSV acht keer kampioen van Nederland geweest, ik heb vijf keer de KNVB-beker gewonnen, ik heb met PSV de Europa Cup 1 gewonnen en met het Nederlands elftal ben ik in 1988 Europees kampioen geworden. Wie kan me dat nazeggen? Bovendien is er geen speler in Nederland met meer assists op zijn naam dan ik. Wat pijn doet, is dat die hoogtepunten zijn vergeten. Men heeft het alleen nog over de incidenten en het geouwehoer rond mijn persoontje. De ruzies met Lerby en Kieft, de aanvaringen met Cruijff. Het ging over mijn stem of over mijn fysieke tekortkomingen. Over mijn mooie jaren hoorde ik niets". "Ik heb alles bereikt wat ik wilde bereiken. Het is een cliché, maar ik heb toch mooi van mijn hobby mijn werk kunnen maken. Ik hoef nu nooit meer te werken en ik heb op voetbalgebied alles gewonnen wat er te winnen was. Alleen de wereldtitel niet. Ik heb niks te klagen. Waarom zou ik moeten klagen in Godsnaam? Op een gegeven moment moet je toch een keer tevreden zijn. Alles wat ik nu nog win is alleen maar meegenomen". "Misschien had ik in normale doen bij PSV nog twee a drie landstitels kunnen winnen. Misschien zou ik met het Nederlands elftal nog aan een WK of EK hebben kunnen deelnemen. Voorlopig is het nog niet aan de orde. Maar ik ben en blijf prestatiegericht, ook in Japan. Zoals ik daar draai, is top. Je kunt het geloven of niet, maar ik draai daar nu zoals ik in Nederland in mijn beste jaren voetbalde". Op z'n Engels "Ik wil er in Japan aan bijdragen dat Jubilo Iwata een topclub wordt. Technisch hoeven wf niet voor dè Europese clubs onder te doen. Alleen mankeert het nog aan een zorgvuldige opbouw van de aanvallen. Van een fatsoenlijke opbouw is zelfs in het geheel geen sprake. Op de Engelse manier schieten ze alles naar voren". "Iwata is een club met grote ambities. Toen ik kwam, was er nog amper een stadion, nog geen elftal, nog geen spelers. Het stadion is inmiddels al in zoverre gerenoveerd dat er plaats is voor 20.000 toeschouwers. Er moeten nu alleen nog een paar nieuwe spelers worden aangetrokken. Ik voel me goed in Japan. Ik voel me in elk geval goed genoeg om er nog ten minste twee jaar te blijven". "Alles wat in Japan op het ogenblik de klok slaat is voetbal. De uitschakeling voor het WK was een drama. De mensen huilden op straat. Japan werd in de Azië-poule uitgeschakeld, Saoedie-Arabië niet. Ik heb ze zien spelen in Qatar, die Arabieren. Ze i hebben indruk op me gemaakt. Het lijkt allemaal niet geweldig, maar ze moeten niet worden onderschat. Vergis je niet; Nederland is nog niet klaar met die ploeg".

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 33