geschreven: 'Als je op zaterdagmiddag bij Ajax naar de jeugdwedstrijden gaat kijken, probeert iedereen de bal zo op te wippen als Vanenburg. Dat heeft zelfs Johan Cruijff nooit bereikt". Diamantslijper "Van nature ben ik een aanvaller die moeilijk is af te stoppen. Net als Jesper Olsen destijds bij Ajax. Het is belangrijk dat anderen zich aan dit soort spelers ondergeschikt maken en bereid zijn uitsluitend in dienst van die spelers en het elftal te spelen. Op een gegeven moment waren die er helaas onvoldoende. Toen moesten we het dus zelf gaan doen, Jesper en ik. Toen moesten we zelf de mouwen opstropen en het vuile werk opknappen. Toen moest ik ineens gaan verdedigen, tackelen en slidings nemen". De diamantslijper moest het abattoir in. In zijn ziel brandde de heimwee naar zijn onvergetelijke jeugd in de Amsterdamse Meer. "In dat mooie shirt van Ajax ging alles vanzelf. Het ging allemaal zo vanzelfsprekend en zo snel dat ik er eigenlijk onvoldoende van heb genoten". Voetballen was toen ademen. Aan de zijde van Frank Rijkaard kende het geluk voor de jonge Utrechter geen grenzen. "De warmte van Frank is voor mij in de loop der jaren een grote steun geweest. Frank is een wereldgozer. Frank en ik, samen zijn we bij Ajax opgegroeid. Samen hebben we leren voetballen. Ik vind het jammer dat ik niet meer met hem voetbal. Het is een klasbak, zoals je er maar weinig tegenkomt. Nooit heb ik zo'n fantastische speler gezien of meegemaakt. Voetballen bij Ajax in dienst van Finidi George - Frank dóet het, en hoe! Zó bescheiden en zó sober. Daarom is hij zo groot". "Aan het eind van mijn carrière samen met Frank nog één keer samen in één elftal, daar droom ik van. In mijn carrière heb ik alles meegemaakt. Alles. Ik heb mooie prijzen gewonnen, ik ben getrouwd, ik heb een dochtertje en ik heb geleerd te genieten van de fijne dingen van het leven. Maar ik kan ook genieten van iemand anders die blij is of iets heeft gewonnen. Ja, ik heb inderdaad genoten van de terugkeer van Frank naar Ajax. Terug naar Ajax vanwege de liefde voor het spel. Mooier kan het niet". Uitdaging In Amsterdam zegeviert het hart van Frank Rijkaard, Gerald Vanenburg juicht in Japan. Toch is er een wereld van verschil? "Het niveau in Japan is nog niet wat het in Nederland is, maar de Japanners komen er wel aan. Je weet af en toe niet wat je ziet. Ik verwacht veel van het Japanse voetbal de komende vijf jaren. Het is jammer dat Japan zich niet heeft gekwalificeerd voor het wereldkampioenschap in Amerika.

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 31